reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zasiłek macierzyński w 2 ciąży - wracać do pracy czy nie

Arteris

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
15 Marzec 2021
Postów
34
Cześć!
Może któraś z was miała taką sytuację albo lepiej ode mnie ogarnia zusowskie sprawy...
Jestem obecnie na urlopie rodzicielskim i dostaję zasiłek macierzyński. Urlop kończy mi się na początku września.
Z mężem chcemy starać się o kolejnego dzidziusia i chcieliśmy niewielką różnicę wieku z różnych powodów.
Zastanawiam się jak wyliczany będzie zasiłek macierzyński po urodzeniu drugiego dziecka jeśli:
-po urlopie rodzicielskim wrócę do pracy, wybiorę urlop z zeszłego roku, i np. po 4mcach przedłożę L4 ciążowe; lub
-po urlopie rodzicielskim od razu przedłożę L4 ciążowe bez wracania do pracy, bez wybierania urlopu; lub
-jeszcze na urlopie rodzicielskim otrzymam L4 ciążowe.

Która sytuacja jest bardziej korzystna przy wyliczaniu kolejnego zasiłku macierzyńskiego? Podobno jeśli nie wraca się do pracy to nie ma potrzeby ponownego wyliczania podstawy zasiłku. Nie chciałabym, żeby np wyliczyli mi nowy zasiłek biorąc do podstawy nie wysokość mojego wynagrodzenia a wysokość otrzymywanego teraz zasiłku.🤷🏼‍♀️

Jeśli nie pomożecie, to pewnie będę dzwonić do ZUSu.
 
reklama
Jesli np. we wrzesniu wrócisz do pracy to wysokość zasiłku macierzyńskiego będzie liczony od dnia powrotu. Czyli np. przepracujesz pełnie 3-4 miesiace to srednia bedzie wyliczana z tego.

Jeśli po powrocie podłożysz l4 to wysokość bedzie taka jak do tej pory :)
 
Jesli np. we wrzesniu wrócisz do pracy to wysokość zasiłku macierzyńskiego będzie liczony od dnia powrotu. Czyli np. przepracujesz pełnie 3-4 miesiace to srednia bedzie wyliczana z tego.

Jeśli po powrocie podłożysz l4 to wysokość bedzie taka jak do tej pory :)
Super! Dziękuję bardzo! Bałam się, że będzie liczone 12mcy.
Dziękuję 💪🏻🙂
 
Do góry