reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zasiłek macierzynski z dobrowolnej składki chorobowej

hsb

Dołączył(a)
11 Styczeń 2011
Postów
3
Witam,
dziękuję, że znajduje Pani czas na jasne i pełne odpowiadanie na zadawane pytania. Proszę o wyjasnienie kwestii zasiłku macierzyńskiego w następującym przypadku:
prowadzę dzialalność gospodarczą od 1 września 2006 r., początkowo opłacałam tzw. "niski zus", w tym czasie zaszlam w ciążę i urodziłam dziecko. Jednocześnie byłam zatrudniona na 2 półetatach osiągając z tego tytułu wynagordzenie w wysokości najniższej krajowej, a składke dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego opłacałam. Po powrocie do pracy (nadal 2 x półetat) z tytulu prowadzonej dzialalności gospodarczej opłacam jedynie skladke ubezpieczenia zdrowotnego (obowiązkowa). Obecnie jestem w ciąży, przewidywany termin porodu to połowa maja.
Czy jeśli teraz przystąpię do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z DG to jak będzie obliczany moj zasilek macierzyński? Czy z umów o pracę + DG, czy tylko z umów o pracę?
Proszę o wyjasnienie tej kwestii
 
reklama
Witam,
Moim zdaniem dostanie Pani wyłącznie zasiłek macierzyński z zatrudnienia na umowę o pracę. Żeby płacić składkę chorobową z DG nie może Pani pracować na cały etat ( a u Pani tak jest) i musi Pani pobierać wynagrodzenie niższe od najniższego wynagrodzenia krajowego.
 
Czy jeśli zrezygnuje z jednego półetatu i od dnia 1 kwietnia bedę podlegała obowiązkowemu ubezpieczeniu z tytułu prowadzonej DG, a dziecko urodzę w maju to zasilek macierzyński bedzie liczony z DG i ze składek oplaconych za kwiecień?
 
Do góry