reklama

Zasiłek macierzyński ZUS

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez czekolada1406, 11 Kwiecień 2013.

1. czekolada1406

czekolada1406 Fanka BB :)

Z dniem porodu kończy mi się umowa o pracę. Czy zasiłek muszę załatwić sobie na 'własną rękę' czy zajmuje się tym pracodawca. Jeśli sama to czy dobrze rozumiem że muszę ze szpitala pobrać zaświadczenie o tym że urodziłam dziecko i zawieźć pracodawcy wtedy dostanę od niego odpowiedni druczek który muszę złożyć w raz z innymi dokumentami w Zusie, tak? Jakie inne dokumenty potrzebne są mi do załatwienia tej sprawy i ile mam czasu na dokonanie tych formalności po porodzie?
    Czy składając wniosek o taki zasiłek mogę od razu złożyć wniosek o dodatkowe 4 tygodnie? (czy w ogóle mi będzie taka możliwość przysługiwać?).
    Czy jest już coś wiadomo na temat 'nowego' macierzyńskiego. Czy wybieram ile ma trwać taki macierzyński czy narazie tak jak było pół roku a potem mogę ewentualnie przedłużyć?

2. reklama
  3. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Prawo tego nie precyzuje. Konieczne jest dostarczenie do ZUS druku wypełnionego przez pracodawcę i zaswiadczenia o urodzeniu dziecka.

Należy to zrobic niezwłocznie.

W obecnym stanie prawnym, tak.
    Nie ma nowej ustawy, trwaja prace.

Poleć forum