reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zasiłek macierzyński ZUS

czekolada1406

Fanka BB :)
Dołączył(a)
19 Marzec 2013
Postów
209
Miasto
Wieliczka
Z dniem porodu kończy mi się umowa o pracę. Czy zasiłek muszę załatwić sobie na 'własną rękę' czy zajmuje się tym pracodawca. Jeśli sama to czy dobrze rozumiem że muszę ze szpitala pobrać zaświadczenie o tym że urodziłam dziecko i zawieźć pracodawcy wtedy dostanę od niego odpowiedni druczek który muszę złożyć w raz z innymi dokumentami w Zusie, tak? Jakie inne dokumenty potrzebne są mi do załatwienia tej sprawy i ile mam czasu na dokonanie tych formalności po porodzie?
Czy składając wniosek o taki zasiłek mogę od razu złożyć wniosek o dodatkowe 4 tygodnie? (czy w ogóle mi będzie taka możliwość przysługiwać?).
Czy jest już coś wiadomo na temat 'nowego' macierzyńskiego. Czy wybieram ile ma trwać taki macierzyński czy narazie tak jak było pół roku a potem mogę ewentualnie przedłużyć?
 
reklama
Z dniem porodu kończy mi się umowa o pracę. Czy zasiłek muszę załatwić sobie na 'własną rękę' czy zajmuje się tym pracodawca.
Prawo tego nie precyzuje. Konieczne jest dostarczenie do ZUS druku wypełnionego przez pracodawcę i zaswiadczenia o urodzeniu dziecka.

Jakie inne dokumenty potrzebne są mi do załatwienia tej sprawy i ile mam czasu na dokonanie tych formalności po porodzie?
Należy to zrobic niezwłocznie.

Czy składając wniosek o taki zasiłek mogę od razu złożyć wniosek o dodatkowe 4 tygodnie? (czy w ogóle mi będzie taka możliwość przysługiwać?).
W obecnym stanie prawnym, tak.
Czy jest już coś wiadomo na temat 'nowego' macierzyńskiego. Czy wybieram ile ma trwać taki macierzyński czy narazie tak jak było pół roku a potem mogę ewentualnie przedłużyć?
Nie ma nowej ustawy, trwaja prace.
 
Do góry