reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

 • UWAGA. Kolejne spotkania

  7. kwietnia widzimy się o 15:00 z fizjoterapeutką uroginekologiczną,

  8. kwietnia o 21: 00 spotkanie z psycholog okołoporodową

  9. kwietnia o 21:00 fizjoterapeutka będzie nas uczyć oddychania, które może na pomóc w razie zakażenia koronawirusowego i duszności

  Wskakuj na YT BB. Sprawdź najnowsze spotkania .

  UWAGA. Link do gotowych nagrań ze specjalistami!

  Tych rozmów nie możesz przegapić. Zobacz .

  Koronawirus. To musisz wiedzieć.

  Wiadomości, rozmowy, wsparcie Dołącz.

reklama

Zasiłek opiekunczy, opieka, L4 na dziecko

natalia__

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
22 Marzec 2019
Postów
62
Rozwiązania
0
Hej dziewczyny, nie mogę się połapać w tym, kiedy mi przysługują wolne dni w pracy na dziecko. Napiszcie mi czy dobrze rozumiem:
- tzw "opieka" na dziecko (2 dni w roku) - jest na dziecko zdrowe, dostaję ją na własny wniosek, nie potrzebuję żadnego zaswiadczenia od lekarza itd?

- zasiłek opiekuńczy z ZUS (max 60 dni w roku) - na dziecko chore na podstawie zaświadczenia od lekarza; na dziecko zdrowe gdy np przedszkole jest zamknięte; gdy niania zachoruje. Co w sytuacji gdy np dzieckiem w czasie mojej pracy zajmuje się moja mama i ona zachoruje - przysługuje mi ten zasiłek?

- L4 na chore dziecko - czy coś takiego w ogóle istnieje? Czy to to samo co zasiłek opiekuńczy?

Jeśli źle myślę to wytłumaczcie mi to jakoś łopatologicznie bo gubie sie w tym 😄
 
reklama

witch84

Fanka BB :)
Dołączył(a)
10 Styczeń 2015
Postów
3 936
Rozwiązania
65
L4 na chore dziecko dotyczy zasiłku opiekuńczego. Zgodnie z przepisami, ilość dni, za które można otrzymać zasiłek zależy od tego ile lat ma dziecko i czy jest zdrowe/chore:
 • 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad zdrowym dzieckiem do lat 8 lub chorym dzieckiem do lat 14,
 • 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dzieckiem w wieku ponad 14 lat lub innym chorym członkiem rodziny,
 • 30 dni w roku kalendarzowym, jeśli mama albo ojciec opiekuje się chorym dzieckiem niepełnosprawnym w wieku od 14 do 18 lat albo dzieckiem niepełnosprawnym w wieku od 8 do 18 lat, jeśli w wyniku porodu, choroby albo pobytu w szpitalu małżonka lub rodzica dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem, nie mogą oni opiekować się dzieckiem niepełnosprawnym.
W związku z koronawirusem za okres 16-25.03 przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dzieci do lat 8, który nie wlicza się do powyższych wyliczeń.
 
Do góry