reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zasiłki, urlopy, becikowe i inne formalności w CIĄŻY

reklama
Cześć mamusie :)
Nie wiedziałam, że istnieją różne formy becikowego. Interesuje mnie to gminne i ustawowe. Urodziłam się i mieszkam w Krakowie, czy mogę liczyć na oba dofinansowania? Jakie to są kwoty? :happy:
 
Ustawowe becikowe należy sie każdemu kto ma udokumentowane prowadzenie ciąży przed 10tygodniem to 1000zł, gminne w przypadku Krakowa to kolejne 1000zł i należy sie jeśli udokumentujesz że mieszkasz w Krakowie min rok przed porodem i oczywiście urodzisz w Krakowie.
 
O tych dwóch becikowych to już wyczytałam wszystko.

A jak jest z tym trzecim? Pamiętam, że w 2009 r dostałam jeszcze trzecie becikowe, ale nie pamiętam jak to załatwiałam... czy ktoś coś wie na ten temat i czy ono jeszcze istnieje? To chyba coś z dochodami było związane... o ile się nie mylę.
 
Trzecie to dodatek z tytułu urodzenia dziecka, do zasiłku rodzinnego. Jeśli spełniasz wymagania i składasz wniosek o zasiłek rodzinny to zaznaczasz tam ten dodatek.
Jak dostaniesz rodzinne to i dodatek też ;)
 
ewentualnie jeszcze, jeśli jesteś ubezpieczona w swoim zakładzie w pracy to często ubezpieczyciele wypłacają jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia dziecka. Wszystko zależy od rodzaju umowy z pracodawcą. Mój zakład pracy ma np. umowe z PZU, i ja dostałam w zeszłym roku 700zł - w PZU poinformowano mnie, że kiepsko sobie mój pracodawca wynegocjował, bo zazwyczaj wypłacają ok. 1500zł ;-)
 
ewentualnie jeszcze, jeśli jesteś ubezpieczona w swoim zakładzie w pracy to często ubezpieczyciele wypłacają jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia dziecka. Wszystko zależy od rodzaju umowy z pracodawcą. Mój zakład pracy ma np. umowe z PZU, i ja dostałam w zeszłym roku 700zł - w PZU poinformowano mnie, że kiepsko sobie mój pracodawca wynegocjował, bo zazwyczaj wypłacają ok. 1500zł ;-)

Katjusza a jaką macie w pracy wysokość składki miesięcznej? Temat dla mnie bardzo aktualny bo u męża własnie wybierają ubezpieczenie i ma być 800zł za urodzenie dziecka, zastanawiam się za jaką składkę byłoby 1500zł
 
kurcze teraz nie pamietam a jestem na L-4 więc tego nie sprawdzę ale wiem, że to nie ode mnie (mojej składki) zależało jakie będzie potem świadczenie tylko od umowy wynegocjowanej między ZUS a zakładem pracy (u mnie akurat w tym czasie było więcej osób po 50 roku życia, w tym kadrowa, która negocjowała warunki, więc to dla nich wynegocjowali lepsze a dla potencjalnych matek gorsze), wiem też, że PZU ma jakiś tam okres karencji w przypadku zajścia w ciążę (czyli musisz minimum x miesięcy - nie pamiętam ile dokładnie - płacić składki, żeby należało Ci się potem to świadczenie).
 
Katjusza- nie mamy ubezpeczenia grupowego w pracy ale sama je sobie opłacam już od dłuższego czasu więc coś koło 700 zł dostanę od PZU.

Julianna - W PZU jest tak, z tego co pamiętam, że musisz płacić składki min 9 miesięcy żeby dostać kasę, a więc całą ciążę...

Megami- a żeby dostać ten rodzinny musze chyba zaśw. z Urzędu Skarbowego mieć, tak? Coś mi dzwoni, nie wiem gdzie..

Dziękuję za odp.
 
reklama
Do góry