reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zasiłki, urlopy, becikowe i inne formalności w CIĄŻY

U mnie w pracy mamy PZU, Wartę i - póki co - UNIQA. Warunki są różne. UNIQA - masakryczna składka 55zł ale chyba 2 tys za urodzenie dziecka. Za to prócz tego - marnie. Jeśli ktoś się połamie to dostaje takie grosze że szkoda gadać. Nie mówiąc już o nieszczęściach typu śmierć. Nawet na pogrzeb by nie starczyło. Warta - składka 45 zł i wszystko całkiem fajnie - i w przypadku uszczerbku na zdrowiu i w przypadku pobytu w szpitalu i śmierci. Na urodzenie dziecka - 1200zł. W PZU nie pamiętam, ale coś koło 1000 zł, reszta świadczeń też przyzwoita, składka jakoś 39 zł.
Jeśli chodzi o karencję - w Warcie jest np. 6-miesięczna. U nas udało się kilku osobom, bo jeśli ktoś przystąpił do ubezpieczenia w momencie podpisania umowy z firmą, to nie miał żadnej karencji. Kilka osób z tego skorzystało :-).
Składki zależą tak naprawdę od wysokości wszystkich świadczeń. Najbardziej składkę podbija właśnie świadczenie na wypadek urodzenia dziecka - bo to zdarza się najczęściej. I wtedy - żeby składka dla pracownika była zjadliwa - trzeba ją windować niestety kosztem innych świadczeń. Pracodawca dostosowuje też świadczenia do potencjalnych potrzeb swoich pracowników. Więc jeśli większość osób to osoby starsze, to nie ma sensu pakować kasy w wysokie świadczenia na dzieci, a bardziej w uszczerbek na zdrowiu, pobyt w szpitalu i śmierć.
 
reklama
Cześć dziewczyny! Chciałam się podpytać o urlop macierzyński i rodzicielski, jak to będzie wyglądało po 17 marca 2013? Poszukiwałam informacji, ale wszystko jest napisane takim formalnym językiem, że nic już nie rozumiem. Termin porodu mam na 11 czerwca. Teraz jestem już na L4 . Mój szef chce abym się zdeklarowała już teraz czy idę na rok czy na 1/2 roku... Bardzo proszę o pomoc w ogarnięciu tego formalnego bałaganu...
 
Witam proszę o pomoc na temat becikowego w Krakowie:
1. Jakie są kryteria dostania becikowego rządowego , jakie wymagane dokumenty i gdzie się udać by złożyć papiery?
2. Jakie są kryteria dostania becikowego od miasta Krakowa , jakie wymagane dokumenty i gdzie się udać by złożyć papiery?
3. Czy alimenty płacone na dziecko z poprzedniego małżeństwa będą odliczane od dochodu na 1 osobę w rodzinie?
4. Czy dziecko z poprzedniego związku doliczamy do swojej rodziny i obliczamy?

Proszę o pomoc , pozdrawiam
 
Dziękuję bardzo za przydatny link :) Jeśli ktoś z Was załatwiał becikowe i wie krok po kroku to proszę napisać
 
Becikowe przyznają na jednego z rodziców, bez znaczenia czy jest to małżeństwo, konkubinat czy osoba samotnie wychowująca dziecko :tak:
 
Witam proszę o pomoc na temat becikowego w Krakowie:
1. Jakie są kryteria dostania becikowego rządowego , jakie wymagane dokumenty i gdzie się udać by złożyć papiery?
2. Jakie są kryteria dostania becikowego od miasta Krakowa , jakie wymagane dokumenty i gdzie się udać by złożyć papiery?
3. Czy alimenty płacone na dziecko z poprzedniego małżeństwa będą odliczane od dochodu na 1 osobę w rodzinie?
4. Czy dziecko z poprzedniego związku doliczamy do swojej rodziny i obliczamy?

1. Akt urodzenia dziecka (plus ksero), zaświadczenie lekarskie (o opiece od co najmniej 10tc oraz co najmniej raz w trymestrze zrobionymi badaniami), teraz chyba też zaświadczenie o dochodach z US, dowód osobisty (plus ksero)
2. -//- , potwierdzenie zamieszkania na terenie miasta Krakowa (dowód osobisty, umowa najmu mieszkania itp) przynajmniej rok PRZED narodzeniem dziecka - co najmniej jednego z rodziców
3. Jak nie składasz wniosku o zasiłek rodzinny i w nim o 3 becikowe (tzw socjalne) to tylko zaświadczenie z US. We wniosku o zasiłek rodzinny coś tam z alimentami było, ale mnie nie dotyczyło więc się nie zagłębiałam.
4. Wymieniasz wszystkie osoby, które wchodzą w skład gospodarstwa domowego, jeśli owo dziecko mieszka z wami i utrzymujecie je, to je również.
Aha, pesel nie jest konieczny, tzn nie trzeba czekać z wnioskiem, aż dostaniemy pesel dziecka (wtedy wpisujesz w tamtym miejscu datę urodzenia). Proponuję iść w miarę szybko, gdyż pieniążki naszego miasta lubią szybko się kończyć i bywa, że na gminne becikowe trzeba trochę dłużej poczekać.

Wszystko można załatwić w jednym miejscu przy ul. Stachowicza 18, bierzesz z automatu numerek i czekasz w kolejce z wypełnionymi wnioskami i załącznikami :p
 
Ostatnia edycja:
Dziękuje za wyczerpującą odpowiedz :) Owe dziecko nie mieszka z nami ale mój partner płaci na nie alimenty czy również wtedy je doliczamy do podziału ?
 
reklama
Do góry