reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zatrudnienie w 5-tym miesiącu ciąży a macierzyńskie.Proszę o radę.

milenka_1986

Zaangażowana w BB
Dołączył(a)
18 Sierpień 2010
Postów
149
Witam dziewczyny. Mam takie pytanie. Może któraś z Was będzie się orientowała w temacie. Jestem teraz na stażu z Urzędu Pracy. Staż rozpoczęłam 1 października ubiegłęgo roku, a kończę 30 września. Kończąc staż będę na początku 5-tego miesiąca ciąży. W związku z tym mam pytanie czy jeśli zostanę wtedy po zakończonym stażu zatrudniona przez inna firmę, to czy będę miała później problem z otrzymywaniem macierzyńskiego ze względu na zatrudnienei w dość póżniej ciąży ?
 
reklama
ZUS nie ma prawa wstrzymać zasiłku dopóki nie udowodni, że zatrudnienie w ciąży miało na celu tylko i wyłącznie wyłudzenie zasiłku. Nie ma w Polsce zakazu zatrudniania kobiet w ciąży, a co więcej - pracodawca w trakcie rekrutacji nie może zapytać Cię, czy jesteś w ciąży, żeby nie narazić się na zarzut dyskryminacji. Na pewno będzie podejrzane, jeśli drugiego dnia po zatrudnieniu pójdziesz na zwolnienie albo jeśli firma zatrudniająca Cię to kilkuosobowe przedsiębiorstwo prowadzone przez członków Twojej rodziny. Wtedy ZUS może nasłać kontrolę i robić problemy i cała sprawa może skończyć się w sądzie. Ale powtarzam - nie jest prawnie zabronione zatrudnianie kobiet w ciąży, więc zawsze możesz powalczyć o swoje.

Z drugiej strony, może opłaci Ci się skorzystać z możliwości założenia własnej działalności gospodarczej? Cytowano już tutaj dyskusję z działalność gospodarcza i ciąża :) - forum na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych - GoldenLine.pl, jest tam sugestia, jak bezrobotna osoba zakładając działalność może sobie załatwić duży zasiłek macierzyński :-)
 
Z mojego doświadczenia wynika, że ZUS dość często wstrzymuje świadcenia do czasu wyjaśnienia sprawy. Ocywiście jak pisze Melulu zakazu zatrudniania kobiet w ciąży nie ma, ale rzeczywistość nie jest tak kolorowa. Gdyby zatrudnienie było w tym samym zakładzie co poprzednio staż nie byłoby z pewnoscią problemów, w tym przypadku pewnie będzie trzeba walczyć o swoje - szczególnie gdyby w okresie od dnia zatrudnienia do dnia porodo przydarzyło się jakieś zwolnienie lekarskie.
 
Do góry