reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zdrowo i dietetycznie dla Fasolek!

Coś dla „buraczkowych” dziewczyn :)
Moja ukochana- Sałatka z pieczonym burakiem, rukolą i serem feta.


Małe buraki (ewentualnie jak są duże to kroimy je na pół) posypujemy sobie przyprawami jakie lubimy, ja wybieram zawsze trochę papryki w proszku i jakieś zioła np mieszankę prowansalskich, Do tego trochę soli i zawijamy je w folię aluminiową. Pieczemy około 40 minut w 160 stopniach.

I tu mamy dwie wersje- albo robimy to sobie w formie carpaccio czyli:
Na talerzu kładziemy rukolę, potem buraczek pokrojony w cieniutkie plasterki, oliwa, ser feta w kostkę, jakieś pestki lub orzechy (ja daje taki mix z biedronki - słonecznik, pestki dyni, orzeszki pinii) oraz można położyć jakieś kiełki.

Druga wersja w misce- rukola, burak w kosteczkę, ser feta w kosteczkę, oliwa, pestki, kiełki i wszystko mieszamy :)

Oczywiście sałatka jest najsmaczniejsza jak są dobrej jakości buraki, takie słodkie, a nie ziemiste i gorzkie.
Moja teściowa taka robi jeszcze chyba ocet balsamiczny dodaje i potwierdzam bardzo smaczna :)
 
reklama
Rajo007 muszę spróbować.. od wczoraj na nic nie mam ochoty, ale jak przeczytałam przepis to hmm.. zjadłabym ;)

ja dzisiaj na szybko obiad: zapiekanka z makaronem, mixem warzyw i kurczkiem - moje dziecko uwielbia, więc dostanie po przedszkolu.
jutro mam w planie makaron z cukinią (jeszcze szybszy przepis niż dzisiejsza zapiekanka), a na piątek pstrąg z ziemniaczkami i marchewką z groszkiem ;)
 
Coś dla „buraczkowych” dziewczyn :)
Moja ukochana- Sałatka z pieczonym burakiem, rukolą i serem feta.


Małe buraki (ewentualnie jak są duże to kroimy je na pół) posypujemy sobie przyprawami jakie lubimy, ja wybieram zawsze trochę papryki w proszku i jakieś zioła np mieszankę prowansalskich, Do tego trochę soli i zawijamy je w folię aluminiową. Pieczemy około 40 minut w 160 stopniach.

I tu mamy dwie wersje- albo robimy to sobie w formie carpaccio czyli:
Na talerzu kładziemy rukolę, potem buraczek pokrojony w cieniutkie plasterki, oliwa, ser feta w kostkę, jakieś pestki lub orzechy (ja daje taki mix z biedronki - słonecznik, pestki dyni, orzeszki pinii) oraz można położyć jakieś kiełki.

Druga wersja w misce- rukola, burak w kosteczkę, ser feta w kosteczkę, oliwa, pestki, kiełki i wszystko mieszamy :)

Oczywiście sałatka jest najsmaczniejsza jak są dobrej jakości buraki, takie słodkie, a nie ziemiste i gorzkie.
Ja zamiast fety polecam serek kozi [emoji175] ale z fetą też muszę spróbować [emoji16]
 
Cześć Dziewczyny :)
A ja wczoraj zrobiłam swój chlebek :) nieskromnie musze powiedzieć,że jest przepyszny, a zaznaczam że to mój pierwszy wypieki chleba :D
Przepis:
Składniki na 500 g chlebka:
-250g mąki orkiszowej
-85 g mąki gryczanej
-250 ml ciepłej wody
-łyżka oleju rzepakowego
-pół łyżeczki cukru
-łyżeczka soli
-6,5 g świeżych drożdży
- na oko pestki dyni, słonecznik łuskany i siemie lniane

1 Przygotuj roczny drożdży:do 100 ml wody dodaj cukier,3 łyżki mąki orkiszowej oraz drożdże i wymieszaj. Przykryje bawełniana ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na ok 15 min.
2 Wymieszaj pozostałe mąki, ziarna i sól, dodaj olej,resztę wody i roczny.
3 Ciasto wyrabiaj ok 5-7min. Z czasem będzie tracić lepkość.
4 Ciasto umieść w formie keksowej.
5 Foremke przykryj bawełniana szmatką i odstaw w ciepłe miejsce na 1,5-2h do wyrośniecia ciasta (ja stawiam pod kaloryfer na ręczniku)
6 Piecz w 200 C przez 45 min. Po wyjęciu z piekarnika wyjmij chleb z formy i przykryj bawełniana szmatką.
Smacznego :)
 

Załączniki

  • IMG-20181129-WA0000.jpeg
    IMG-20181129-WA0000.jpeg
    1,2 MB · Wyświetleń: 110
  • IMG-20181129-WA0002.jpeg
    IMG-20181129-WA0002.jpeg
    923,6 KB · Wyświetleń: 106
Cześć Dziewczyny :)
A ja wczoraj zrobiłam swój chlebek :) nieskromnie musze powiedzieć,że jest przepyszny, a zaznaczam że to mój pierwszy wypieki chleba :D
Przepis:
Składniki na 500 g chlebka:
-250g mąki orkiszowej
-85 g mąki gryczanej
-250 ml ciepłej wody
-łyżka oleju rzepakowego
-pół łyżeczki cukru
-łyżeczka soli
-6,5 g świeżych drożdży
- na oko pestki dyni, słonecznik łuskany i siemie lniane

1 Przygotuj roczny drożdży:do 100 ml wody dodaj cukier,3 łyżki mąki orkiszowej oraz drożdże i wymieszaj. Przykryje bawełniana ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na ok 15 min.
2 Wymieszaj pozostałe mąki, ziarna i sól, dodaj olej,resztę wody i roczny.
3 Ciasto wyrabiaj ok 5-7min. Z czasem będzie tracić lepkość.
4 Ciasto umieść w formie keksowej.
5 Foremke przykryj bawełniana szmatką i odstaw w ciepłe miejsce na 1,5-2h do wyrośniecia ciasta (ja stawiam pod kaloryfer na ręczniku)
6 Piecz w 200 C przez 45 min. Po wyjęciu z piekarnika wyjmij chleb z formy i przykryj bawełniana szmatką.
Smacznego :)
Ja swojego czasu też sporo chleba piekła ale na zakwasie. Ostatnio nawet próbowałam zrobić swój zakwas ale coś poszło nie tak i mi zaplesnial :( Macie może jakieś sprawdzone przepisy?
 
Najpyszniejszy chlebek „swój” jaki jadłam - przepis znajomej, ale wlasnie ostatnio chodzi za mną zeby go zrobic.

CHLEB GRYCZANY

1,5 szkl kaszy gryczanej niepalonej
350 ml wody
1 szkl pestek słonecznika
1/2 szkl pestek dyni
2 łyżki sezamu
2/3 szkl mielonego siemienia
2 łyżeczki soli
1 łyżeczka miodu
50 ml stopionego tłuszczu (masło, olej kokosowy itp)

Plus ewentualnie:
1/2 szkl orzechów
1/3 szkl siemienia niemielonego
1 łyżka nasion chia

Kaszę zalać dużą ilością, zostawić na 1 lub 2 noce. Odcedzić, wypłukać pod bieżącą wodą. Do odcedzonej kaszy dodać 350 ml , sól, miod, masło lub olej, zblendowanego wszystko na gładką masę. Potem dodać wszystkie nasiona i mielone siemię lniane, wymieszać wszystko łyżką, przełożyć do foremki wyłożonej papierem. Włożyć do zimnego piekarnika na noc , rano nastawić piekarnik na 175 stopni i piec przez około 1,5 godziny.
 
reklama
Do góry