reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zęby- dziwna kolejność, uraz czy hiperdoncja?

Elencza

Fanka BB :)
Dołączył(a)
25 Luty 2020
Postów
5 292
Drogie Mamy.
Pisałam już na forum nt urazu zęba, jakiego doznał mój syn.
Na tamtym wątku nikt nie opowiedział, więc proszę Was o radę tu..
Synek upadł na szafkę - rozciął sobie wargę- wychodziła wtedy lewa górna jedynka i nie bylo jasne, czy jej nie uszkodził.
Podrosła- byliśmy u dentysty, ale Pani nie zrobiła rentgena, powoedziala tylko, że nie wygląda"patologicznie " i radzila obserwacje (może uraz,złamanie zęba A może To drugi ząb).
Ząbek rósł, ostatnio zasiegneliśmy porady drugiego dentysty.
Powiedział, że urazu nie widzi- że to dwa różne zęby. Młody się rwał, wiec trudno było obejrzeć- ale także zalecił obserwację, ale może to być hiperdoncja- czyli dodatkowy ząb lub inną kolejność zębów. Z rentgenem kazal poczekac, że szkoda dziecko naświetlać.
Już zglupialam..
Na górze synowi najpierw wyszły dwójki, potem dopiero jedynki, ale zakładając,że nie ma urazu i hiperdoncji okazuje się,że najpierw poszły razem trójka z jednej strony i dwójka z drugiej, potem jedynki i zaginiona dwójka..??
Czy trójki- czyli kły mleczne wyglądają jak jedynki i dwójki..? Bo syn tą domniemaną trójkę ma płaską...
Coś widać na zdjęciach..?
Jak myslicie..?
 

Załączniki

  • 20200617_213300.jpg
    20200617_213300.jpg
    1,2 MB · Wyświetleń: 1 413
  • 20200617_213305.jpg
    20200617_213305.jpg
    862,5 KB · Wyświetleń: 2 629
reklama
Rozwiązanie
N
Wygląda jakby poprostu dwójka rosła krzywo, do środka i dlatego naszła na jedynkę. Zdjęcie na ten moment Ci nic nie da bo zabki nawet do końca nie urosły, jest jeszcze kilka do przebicia więc trzeba poczekać i zobaczyć jak się to wszystko w buzi ułoży, i jedna i druga strona. Ja bym to zostawiła w spokoju, dwóch lekarzy powiedziało Ci że nie widzą potrzeby RTG, znajdziesz trzeciego który nie daj Boże zasugeruje jakieś usuwanie mleczaków czy inne podobne rzeczy bo i tacy "specjaliści " są i co wtedy?
Poczekaj, obserwuj, masuj dziaselka jak widzisz że ząbek ma ktorys wyjść, tylko czas pokaże conz tego bedzie
Wygląda jakby to były dwa różne zęby. Nie wiem czy dobrze zrozumiałam twoją wypowiedź. Ja osobiście bym poczekała az wyksztalcą się całkowicie. Poza tym to mleczaki nie wiadomo jak to bedzie podczas wypadniecia może w tedy ładnie urosnślą. Ja bym obserwowała i ponownie skonsultowala to za jakiś dłuższy czas....
 
U mojej córki jest dokładnie tak samo, też tutaj pisałam. U nas wyglądało to tak, że na górze wyszły najpierw jedynki i jedna dwójka, a po drugiej stronie kieł zamiast dwójki. Teraz zaginiona dwójka już się prawie przebiła ale jest zrotowana bo kieł wyszedł za blisko i nie ma wystarczająco miejsca. Według mnie u Twojego synka jest tak samo. Ten ząbek obok jedynki to stłoczona dwójka, która wygląda jak nałożona na jedynkę, a dalej widać kła. Wstawiam stare zdjęcie uzębienia córki, na którym widać, że między widocznymi zębami jest spuchnięte i idzie kolejny ząbek.
 

Załączniki

  • IMG_20200523_095137.jpg
    IMG_20200523_095137.jpg
    1,2 MB · Wyświetleń: 1 399
Dziekuje wszystkim za odpowiedz!
Ortodonta nam odmówił, tłumacząc,że dziecko jest za małe i że jak skończy 2 lata to zaprasza, a najlepiej 7...:/ Co do zdjecia- obaj dentyści orzekli, że sensu rtg nie ma- dla własnej wiedzy niepotrzebnie naświetlać dziecko... Oboje mieli podobno zdanie- i tak należy poczekać, czy to złamany ząb, czy to dwójka czy nadprogramowy ząb..
Sama nie wiem..
@Gosik880 - czy kieł Twojej Córci jest płaski..?
Wydawało mi się, że z mleczakami jest podobnie jak z zębami stalymi- przynajmniej jeśli o kształt chodzi.. I że kły są bardziej szpiczaste A nie taka łopata jak u siekaczy...
Uspokoilam się trochę. Dziękuję!
 
U córki ten kieł nie jest za bardzo szpiczasty, raczej lekko zaokrąglony. Sama początkowo myślałam, że to dwójka, która wyszła za daleko od jedynki. Ja bym na Twoim miejscu spróbowała się przekonać czy to są dwa oddzielne zęby. Wzięłabym nić dentystyczną i próbowała przeciągnąć jak mały uśnie... Czasem występują tak zwane zęby bliźniacze, które są zębami dodatkowymi przyrośniętymi do prawidłowego zęba i chyba o to chodziło stomatologowi. Jeśli chodzi o RTG to też bym się chyba nie zdecydowała. Naświetlanie dziecka, które nic nie wniesie bo i tak nic sie z tym nie zrobi...
 
Dla mnie wygląda jak dwa różne żeby, przy czym jeden z nich poprostu krzywo rośnie, jest jakby trochę obkrecony. Na spokojnie z tym ortodonta, teraz i tak nic nie zrobi, a prosty aparat w wieku szkolnym załatwi sprawę.
 
No widzicie - a moja córka dostała aparat w wieku lat 4. I gdyby go wówczas nie miała, to teraz by musiała mieć usunięte 2 zęby stałe. Także są wady, które leczy się już na mleczakach.
 
reklama
No widzicie - a moja córka dostała aparat w wieku lat 4. I gdyby go wówczas nie miała, to teraz by musiała mieć usunięte 2 zęby stałe. Także są wady, które leczy się już na mleczakach.
Ok ale dzieciaczek autorki jest całkiem mały i do jakiegoś prostowania zębów jeszcze daleko (o ile będzie Potrzeba)
 
reklama
Każdy zrobi jak uważa :p Ja tylko przedstawiłam pokrótce naszą historię. Wiem też że trudno znaleźć ortodontę dziecięcego, i że niewiele wad leczy się na mleczakach. Lekarzem nie jestem, więc nie wiem czy akurat dziecko autorki kwalifikuje się do leczenia.
 
Do góry