reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zęby idą....czyli jak radzicie sobie z ząbkowaniem u malucha?

Mam pytanko a'propos ząbkowania... Moja córka za 10 dni skończy 5 m-cy. Od jakiegoś czasu (wydaje mi się, że to ok. półtora miesiąca do dwóch) baaardzo się ślini, wkłada rączki non stop do buzi, no i niestety zaczeła częściej budzić się w nocy (czasem nawet ok 5x), a już bywało że przesypiała całe noce. Dziąsełka są jednak niezmienione...nie wyglądają żeby tam zęby miały sie wyżynać...Nawet ostatnio na wizycie u lekarza pytałam czy to mogą być zęby...lekarz stwierdził że to za wczesnie, a ponadto wg niego dziasełka nie wyglądają jeszcze jakby miały wyjść zaraz zęby...
Co Wy na to??
ZĘBY CZY NIE???
Mój synek ma takie same objawy i też się zastanawiałam czy to już mogą być ząbki. No to teraz juz wiem, że to lada chwila.
Ale mam pytanie trochę z innej beczki - od kiedy zaczęłyście stosować u maluchów silikonowe szczoteczki do dziąseł ( no bo nie do zębów jeszcze)?? I czy to ma jakiś wpływ na szybkość wyżynania się ząbków czy raczej chodzi tylko o przyzwyczajanie dziecka do późniejszego mycia zębów?
 
reklama
Witam u mojego synusiadwa tyg temu wyszły dzięń po dniu dwie dolne jedynki, bez żadnych kłopotów i płaczu. Ale w zeszłym tyg nagle dostał 39 goraczki , i pani pediatra powiedziała ze chyba dwie górne dwujki pojawiają sie ale narazie nic nie widać! gorączka mineła , co ciekawe synek miał apetyt nawet przy wysokiej gorączce! każde dziecko inne jest! pozdrawiamy!
 
Witam,

nie bardzo sie orientuje jak po kolei ida zabki u malucha my mamy juz 4 dwie jedyneczki na gorze i na dole, Adrianek ma 8 miesiecy z zastanawiam sie kiedy i jaki urosnie nastepny ząbek?? Zorientowanych prosze o rade :)
 
Jaka kolejność?
Co prawda istnieje pewien określony szablon, który podaje dokładną kolejność wyrzynania się pierwszych ząbków u dziecka, jednak w praktyce kolejność pojawiania się ząbków może być zupełnie inna. A najczęściej ząbkowanie przebiega następująco:

  • Dolne siekacze wyrzynają się w okresie 5 – 10 miesiąca życia
  • Górne siekacze wyrzynają się w okresie 8 - 12 miesiąca życia
  • Boczne siekacze wyrzynają się w okresie 9 – 16 miesiąca życia
  • Górne kły wyrzynają się w okresie 16 – 22 miesiąca życia
  • Dolne kły wyrzynają się w okresie 17 – 23 miesiąca życia
  • Górne trzonowe czwórki wyrzynają się w okresie 13 – 19 miesiąca życia
  • Dolne trzonowe czwórki wyrzynają się w okresie 14 – 18 miesiąca życia
  • Górne trzonowe piątki wyrzynają się w okresie 25 – 33 miesiąca życia
  • Dolne trzonowe piątki wyrzynają się w okresie 23 – 31 miesiąca życia
Dlatego jeśli nasz maluch nie ząbkuje dokładnie według przedstawionego schematu nie zamartwiajmy się, bo czasem prawidłowe ząbkowanie może się nawet przesunąć nie tylko o klika miesięcy, ale nawet zmienić swoją kolejność. Najtrudniejsze dla dziecka ząbkowanie jest wtedy, gdy pojawiają się zaburzenia związane z wyrastaniem zębów zrośniętych ze sobą, są niewłaściwie ułożone lub jednocześnie pojawia się ich kilka na raz.


Ne ma na to jednak reguły,u każdego dziecka mogą wychodzic indywidualnie,u nas tak było.:tak:
 
heheh to u mojego dziecka to inaczej wygląda
Kuba ma 6, 5 miesiąca a ma już dolne dwie jedynki ze schematu siekacze przyśrodkowe które wyszły jak miał 4 miesiące ostatnio jakieś 2 tyg temu wyszły dwie dwójki górne czyli siekacze boczne i od trzech dni ma górna jedynke siekacz przyśrodkowy już widze że wyzyna się nastepna jedynka górna i trójki dole sa bardzo opuchniete
on to hurtowo zęby produkuje:-D
 
ojeja to chyba zle ze tak wszystko naraz cierpi malenstwo zapewne, jak znosi ta masowa produkcje:)
 
o dziwo nienajgorzej nie marudzi mocno nie ma gorączki jak mu cos doskwiera wystarczy żel na dziąsła oczywiście nie obywa sie bez marudzenia tak całkiem ale jak na taką hurtową produkcje jest nieźle:-D najgorzej chyba było przy pierwszych dwóch
 
witam...
moja corcia ma skonczony roczek i w tej chwili 8 zebow, 4 na gorze i 4 na dole, i jak te zabki wychodzily nie bylo zadnych niepokojacych objawow-slinienie i marudzenie to chyba norma, ale teraz od ponad 10 dni ma rozwolnienie, robi kopke czasami nawet wiecej niz 5 razy dziennie, wczoraj zrobilo jej sie strrraszne odparzenie - na szczescie juz dzisiaj jest troszke lepiej...

chcialam zapytac czy mialyscie taki problem...bo ja na pocztku jakos sie nie przejmowalam tym rozwolnieniem ale wiecej niz 10 dni to trwa i zaczelam sie martwic ze to za dlugo...:(

czy mialyscie tak z waszymi pociechami...chyba sie wybiore do lekarza w poniedzialek, ale czy pomoze???
 
reklama
Na ile czasu przed ząbkowaniem mogą pojawić się objawy u dziecku typu - złe spanie, marudzenie, płaczliwość. Mojemu synkowi dwa miesiące temu nagminnie wychodziły ząbki (5), był bardzo marudny i płaczliwy, źle spał, ząbki wyszły a on nadal cały czas źle śpi, marudzi i płacze. Nie widzę żeby narazie, coś działo się w jego jamie ustnej. Obecnie ma już siedem zębów - trzy u góry i cztery na dole.
Czy to możliwe, że jeszcze będą wychodzić ząbki, czy przez tak długi czas dziecko może być marudne i płaczliwe z powodu ząbków ?????. Proszę odpowiedzcie, bo zaczynam się martwić.:-:)-:)-:)-:)-:)-:)-:)-:)-:)-:)-(.
(Dodam, że synek nie ma żadnych objawów choroby, a pediatra powiedział że to okaz zdrowia)
 
Ostatnia edycja:
Do góry