reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zęby idą....czyli jak radzicie sobie z ząbkowaniem u malucha?

reklama
Różyczko pogrzeb na forum bo ten temat przewija się milion razy i na pewno znajdziesz doskonałe porady:tak::tak:
 
Madźka masz rację...nie ukrywam że łatwiej mi stworzyc nowy temat niz grzebać na forum:tak:hihi-jestem juz chyba zbyt leniwa i zmeczona, maly ciagle "wymyśla" nowe dolegliwosci..;/
 
rozyczka75 powiem szczeze ze ja nie mam wiekszych klopotow z zabkowaniem mojego babla dzis ma 15 miesiecy i 16 zebow i nie wiem jak to wyglada dokladnie w PL jednak moja polska polozna polozna na bardzo bolesne zabkowanie polecila mi czopki VIBURCOL N 1.1g - heel. powiem ze u nas bardzo sie sprawdzily. a poza tym dawalam maluchowi do gryzienia takie naturalne gryzaki - sa to takie twarde "patyczki" ktore dziecko sobie ssa i rowniez bardzo pomogly maluchowi... nie orientuje sie jednak czy sa one dostepne w PL
:)

pozdrawiam serdecznie:)
 
Dzieki dziewczyny za odpowiedzi-powieliłam sie z tematem i nie liczylam na odzew szczerze mówiąc, ale skoro kontynuujemy temat zaraz wkleję cos co znalazlam na necie na ten temat. Napewno komus się to przyda..:-)
 
Pierwszy ząbek pojawia się na ogół wtedy, gdy maluch ma około sześciu, siedmiu miesięcy, ale równie dobrze może to nastąpić miesiąc, dwa wcześniej lub pół roku później. Zarówno wczesne, jak i późne ząbkowanie jest rodzinne. Jeżeli więc tobie lub twojemu mężowi zęby wyrżnęły się dopiero w okolicach pierwszych urodzin, nie oczekujcie, że wasze dziecko będzie o wiele szybsze. Z kolei jeśli któreś z was ząbkowało bardzo wcześnie, może się zdarzyć, że maluch pójdzie w jego ślady i pierwsze ząbki pojawią się u niego już w czwartym czy wyjątkowo nawet trzecim miesiącu.

Niezależnie od tego, kiedy to nastąpi, gdy pierwszy ząbek wyjrzy już na światło dzienne, dwa razy dziennie myj go za pomocą delikatnej sylikonowej szczoteczki zakładanej na palec (oczywiście twój!). Pozwala ona wyczyścić dziecku ząbki i dokładnie, i delikatnie. Dla niemowląt odpowiednie są też także szczoteczki z miękkimi sylikonowymi lub gumowymi wypustkami zamiast włosia (myją ząbki i masują obolałe dziąsła). Gdy maluch będzie miał już cztery zęby, kup mu prawdziwą szczoteczkę. Pamiętaj, że musi być bardzo miękka i mieć malutką główkę. Nie używaj na razie pasty, bo tak małe dziecko nie potrafi jej wypluć.

Co robić, gdy niemowlę...

• Bardzo się ślini

W dzień zakładaj maluchowi mały, miękki śliniaczek - ubranie nie będzie ciągle mokre. Delikatnie osuszaj skórę wokół ust i na brodzie, by nie uległa podrażnieniu. Jeśli to nie pomaga i buzia jest zaczerwieniona, smaruj ją tłustym kremem dla niemowląt. Bądź delikatna, podrażniona skóra może dziecko piec.

• Wszystko wkłada do buzi

W czasie ząbkowania dziąsła mogą bardzo swędzieć. Maluch wkłada więc do buzi paluszki, a gdy to nie wystarcza - wszystko, co ma pod ręką. Dawaj mu do zabawy różnego rodzaju gryzaki, które może bezpiecznie ssać i gryźć. Możesz mu też pomóc, delikatnie masując swędzące dziąsło umytym palcem lub specjalną gumową szczoteczką.

• Jest rozdrażnione i ciągle marudzi

Nic dziwnego, dokucza mu ból dziąseł. Ulgę powinno mu przynieść ssanie zimnego, wypełnionego wodą gryzaka. Zanim podasz go dziecku, schłodź go w lodówce (ale nie w zamrażarce! Lodowatą zabawką niemowlę mogłoby odmrozić sobie rączkę lub uszkodzić śluzówkę). Niektórym maluchom najbardziej pomaga gryzienie drewnianego trzonka od łyżki. Innym - mocno schłodzonej marchewki. Jednak uwaga, z takim "gryzakiem" nie wolno zostawiać niemowlęcia samego, bo może się zakrztusić.

• Nie chce ssać

Prawdopodobnie gdy maluch ssie pierś lub smoczek butelki, rozpulchnione dziąsła bardziej go bolą. Przed karmieniem posmaruj je odrobiną żelu na ząbkowanie. Uśmierzy on ból i złagodzi stan zapalny. Możesz też spróbować podawać niemowlęciu mleko łyżeczką.

• Nie chce jeść

Nawet jeśli maluch radził już sobie z mniej rozdrobnionym pokarmami, teraz może odmówić ich jedzenia. Nie dziw się, przeszkadza mu ból dziąseł. Po prostu musicie na jakiś czas wrócić do gładkich papek o konsystencji kremu. Starszemu dziecku możesz podawać jogurt, twarożek, kisiel (najlepiej schłodzone w lodówce - zimno łagodzi ból).

• Ma gorączkę

Ząbkowaniu czasem towarzyszy podwyższona temperatura. Jeśli nie przekracza ona 37,5-38 st. C, na ogół nie ma powodu do niepokoju (po wyrżnięciu się zęba, powinna minąć jak ręką odjął). Jeśli jest wyższa lub ząbkowaniu towarzyszą kaszel, wymioty, biegunka lub inne objawy choroby - koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

• Co chwila się budzi

To nie żadna fanaberia. Dziecku nie pozwala spać ból dziąseł. Powinien pomóc podany wieczorem paracetamol dla niemowląt (w czopku lub syropie). Spokojny sen może też dać maluchowi herbatka z melisy. No i jak zwykle mama, która przytuli i ukołysze do snu.

Mam nadzieje że nie zostanie usunieta ta wiadomość za jej rozmiar..:-)
 
Czy ktoras z Was ma aktualnie ząbkującego maluszka i znacie jakies dobre sposoby jak ulżyć dziecku? Ewentualnie prosze podajcie czym smarujecie dziąsełka dziecku...:-(
Ja polecam Dentinox, jest napewno mocniejszy od bobodentu,:no: on u mnie nic nie pomagał, a Dentinox ulży choć na jakis czas.:tak:
 
Ewko mam dentinox-fakt jest b.dobry tylko u nas to jakoś dziala tylko na chwileńke..:baffled:ale to chyba wszystkie te maści tak będą doraźnie dzialać
 
reklama
Ewko mam dentinox-fakt jest b.dobry tylko u nas to jakoś dziala tylko na chwileńke..:baffled:ale to chyba wszystkie te maści tak będą doraźnie dzialać
Tak masz racje działa na chwilę, czasem też smarowałm przed jedzeniem, i powiem ci że nawet ładnie pił, teraz nawet to nie pomaga:no:Ale spróbuj:tak:
 
Do góry