reklama

Zerówka nie nauka ale zabawa...

Temat na forum 'Przedszkolaki' rozpoczęty przez dotmar3, 28 Sierpień 2009.

1. dotmar3

dotmar3 szczęśliwa Dotinka

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Witam wszystkie mamy których dzieci od września idą do zerówki.W naszym przedszkolu w grupie zerówki są dzieci pięcio- i sześcioletnie.Sara moja była już w takiej grupie w tamtym roku.Mimo,że zajęcia dydaktyczne były inne dla 5 i inne dla 6latków to ona podglądała,podsłuchiwała aż nauczyła się pięknie sylabizować,głoskować,pisać drukowanymi literkami,dodawać i odejmować do 10.Brałam pod uwagę czy nie puścić Sary wcześniej do pierwszej klasy,ale Pani nauczycielka mi to odradziła.Teraz gdy dowiedziałam się,że nie będzie w tym roku nauki czytania,pisania w zerówce,że nie ma być żadnych podręczników.Ma nie być nauki tylko zabawa,nauka pisania i czytania dopiero od pierwszej klasy:baffled:.Zastanawiam się co te dzieci będą robiły teraz jak już garną się do nauki.czy rok przerwy nie zniechęci ich,czyn nie rozleniwi?Czy dobrze zrobiłam,że zostawiłam Sarę w zerówce?
    Co wy o tym myślicie?Jaki program będzie/jest w zerówkach waszych dzieci?Piszcie.:-)

2. Agnieszka_AJ2811

Agnieszka_AJ2811 [*] 21.05.08 [*]12.05.09

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Witam....
    Moja córka tez idzie do zerówki (w maju skończyła 6 lat)......niestety poziom rzeczywiscie został obnizony i nie ma nauki pisania ani czytania....a w grupie równiez beda pięciolatki...powiedziano nam rodzicom,ze zadania (zabawy) beda dostosowywane do rozwoju kazdego dziecka....
    Nie potrafie jednak doradzic czy zrobiłas dobrze bo moja Gosia dopiero zaczyna edukacje i nie mam zadnego doswiadczenia.
    Pozdrawiam

3. reklama
  4. dotmar3

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Okazuje się,że Kuratorium Oświaty nie wie jak jest lepiej.Pamiętam jak w tamtym roku Pani przedszkolanka dwoiła się i troiła by dzieci 6letnie ogarnęły program nauki w zerówce,a okazuje się,że teraz od nowa będą te dzieci zaczynały naukę w 1kl.
    No nic,tłumaczę sobie,że Sara jest z końca roku(ur w listopadzie) to jej nie zaszkodzi jak pójdzie "normalnie"do szkoły.
    Temat nie skończony,zapraszam w ciągu roku na wymianę spostrzeżeń i wnioski jakie wyciągniemy z nowego systemu nauczania:-).

5. sjsonia

sjsonia

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    witam.
    Moja córka też idzie do zerówki od września i też nie mają się uczyć. A szkoda jakieś przygotowanie do szkoły mogłoby już być.Na pewno było by dzieciakom łatwiej.

6. dotmar3

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    No i jak mamuśki się czujecie przed wielkim jutrzejszym dniem:-)?
    Będzie dobrze,zobaczycie.Dla mojej Sary co prawda nie będzie to pierwszy dzień,bo do przedszkola chodzi od 4r.życia,ale jest trochę zestresowana,bo przedłużyłam jej wakacje o tydzień:rofl2:.Cały lipiec miała przechlapany,wizyta w szpitalu i badania(nie wszystkie przyjemne),więc sobie pomyślałam,że dłuższa zmiana klimatu dobrze jej zrobi.Dzisiaj wybrałam się z tego względu do szkoły i pogadałam sobie z Panią,która okazuje się że będzie Sary wychowawcą(a jest najkochańsza-Sary słowa:-)).Obie jesteśmy spokojne co do edukacji Sary,pani obiecała,że nie będzie hamowała chęci dzieci do nauki.Jak będą chciały pisać proszę bardzo,chcą pochwalić się czytaniem też proszę,zawsze forma zabawy może przejść w naukę;-).Więc nudzić się moje dziecko nie będzie,a jak będzie na prawdę to zobaczymy w praniu:-).Pozdrawiam

7. Madziorek82

Madziorek82

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Witajcie kochane mamusie my tez zostaliśmy w zerówce przedszkolnej i powiem szczerze trochę się bałam słysząć o braku nauki ale dzisiaj moje obawy zostały rozwiane . Mimo że takie są założenia że 6 latki maja mieć program 5 latka to przedszkola same dobierają poziom!! Nasze kochane przedszkole powiedziało kuratorium nie i mamy zakupić książeczki > A nasza kochana ciocia z grupy uspokoiła że nasze dzieci na pewno nie będą w tyle za dziećmi w szkole a jeśli inne przedszkola od stapia od nauki to tylko z wygody!!! Czyli my sie uczymy:-)

8. dotmar3

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Mimo że takie są założenia że 6 latki maja mieć program 5 latka to przedszkola same dobierają poziom!!

Tak właśnie słyszałam,że przedszkola same decydują jaki program nauki-edukacji wybiorą.W naszym,całe szczęście,zależy od Pani,która będzie miała zajęcia z sześciolatkami.A pani Ania jest bardzo pracowita i uczynna,dla dzieci przychyli nieba:-).Więc jestem spokojna o moją Sarę.Do przedszkola mają być przysłane różne książki z różnych wydawnictw.Z pośród nich pai ma wybrać te z których sama będzie korzystać i dzieci.Więc z zakupem książek też poradziła mi bym sie wstrzymała.Pozdrawiam:-)

9. BASIA.J

BASIA.J Fan(ka)

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    w naszym przedszkolu również kupujemy "karty pracy" {zamiennik nazwy podręcznik, bo przecież nie mozna hehehehhhe}
    mój syn jest w grupie mieszanej 4-5 cio latki i decyzją rodziców
    4 latki będą gonić starsze i wszyscy będą pracować na ABC pięciolatka :tak: bo z doświadczenia pań wynika że ta granica bardzo szybko między dziecmi znika i nie ma co się cofać tylko trzeba iść do porzodu :-)

10. reklama
  11. nikita33

nikita33 Fan(ka)

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    No właśnie , nie ma co się cofać.... słuszna uwaga, ale na razie jest tak, że dzieci, które po "normalnej" zerówce w przedszkolu poszły do "nowej" pierwszej klasy strasznie się nudzą, bo praktycznie przerabiają jeszcze raz to, co miały w zerówce. Dla mnie to chore, strata czasu dzieci i nauczycieli. Po co obniżać wiek szkolny, skoro edukacyjnie niczemu to nie służy. Córka koleżanki bardzo się przez to zniechęciła do szkoły, przez te nudę i wałkowanie od początku tego, co już było. To pewnie też w dużej mierze kwestia inwencji nauczyciela, co zrobić z takim programem. Ale tak czy siak, ta reforma to chyba niezbyt przemyślana jest, i to pod niejednym względem. Pomijając już program, niedawno czytałam o zerówkowiczach, którzy uczą się na korytarzu, bo nie starczyło dla nich miejsca, a szkoła nie zdążyła z remontem. I na co nam zapewnienia ministerstwa, że wszystko będzie o.k., skoro jak widać, nie będzie, a w każdym razie jak dotąd nie jest. Całe szczęście, że moje dziecko jeszcze chodzi do pięciolatków, ale już się zastanawiam, co będzie w przyszłym roku. Tym bardziej, że u nas w przedszkolu też raczej stawia się na to, żeby iść do przodu, Filip od dawna zna już wszystkie drukowane litery i potrafi je napisać, czyta prostsze wyrazy i panie zachęcają dzieci, które chcą czytać i pisać, proponują im w związku z tym różne zajęcia rozwijające te umiejętności. I teraz jest dylemat, bo jest wiele dzieci, jak mój syn, które intelektualnie pasują, żeby pójść za rok do pierwszej klasy, natomiast emocjonalnie do tego nie dojrzały. W zerówce przedszkolnej dalej będa się uczyć tego, co zaczęly teraz. Nie wiem, czy jak za dwa lata nie pójdą do pierwszej klasy, to przypadkiem nie cofną się w rozwoju, jeśli program dla pierwszaków zostanie taki sam. Ja rozumiem, że to miało na celu wyrównanie szans tych dzieci, które poszły do szkoły "o czasie" z tymi, które poszły wcześniej, według nowych zasad. Ale moim zdaniem coś tu zrobiono nnie tak. Co Wy myślicie.
    pozdrawiam
    nikita

12. dotmar3

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Nikita masz zupełną rację,również uważam,że te dzieci które już teraz znają literki prą do przodu ale program nauki im na to nie pozwala.U nas w zerówce Pani postanowiła dać wolną rękę dzieciom,czyli ile chęci tyle możliwości.Moja Sara zaczęła dopytywać się o ortografię,i nie mam pojęcia co z tym robić.Pamiętam,że regułki z gramatyki i ortografii uczyłam się od 1 do 3 klasy,a moja córa skończy dopiero 6lat:szok:Dyrektor Szkoły pozwolił na wprowadzenie podręczników w zerówce,5-cio i 6-ciolatki mają te same książki i ten sam poziom nauki:confused:.I rzeczywiście powstaje pytanie,co zrobimy gdy w przyszłym roku program się znowu zmieni??A słyszałam też,że by ulżyć dzieciom w dźwiganiu ciężkich tornistrów rodzice będą musieli kupić dwa komplety książek:szok::angry:,jeden do szkoły,drugi do domu:crazy:.Co zrobią rodzice którzy mają więcej niż jedno dziecko szkolne?

Poleć forum