reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zespół LUF, endometrioza o co chodzi

Magnat

Fanka BB :)
Dołączył(a)
29 Październik 2021
Postów
250
Od dwóch lat spędzam sporo czasu na fotelu ginekologicznym. Pierwszy raz ok 4 lata temu podczas dolegliwości( bóle jajników, podbrzusza, pleców, krwawienia stanowiące 80% cyklu) usłyszałam: co w tym dziwnego jest pani po 4 Cc i ma pani endometriozę. Brałam leki 2 lata. Chcieliśmy z mężem kolejnego dziecka i zaczęły się problemy. Jak nie przerośnięte endometrium ( zabieg) to brak owulacji. Bóle stały się nie do zniesienia, nikt przez ten czas nie wykonał badań rozszerzonych do diagnostyki endometriozy twierdząc, że wchodzenie do takiego brzucha po przejściach jest ryzykowne. Dodatkowo 5 cykl z rzędu pecherzyki nie pękają za to ból przed owulacja w trakcie oraz po jest okropny. Monitoring 2 razy w miesiącu. W tym zrobiło się 5 torbieli o wielkości 1,5-3 cm w tym dwa 3 cm. Potrafię mieć pecherzyki dominujące zarówno w jednym jak i w drugim jajniku jednocześnie ale oczywiście nie pękają tworząc torbiele, w poprzednim cyklu były dwa: 3,5 cm i 4,5 cm. ( oczywiście torbiele czynnościowe więc z okresem znikają.)Zapytałam o zastrzyk na pęknięcie pęcherzyka gdy jeden miał 24mm a drugi 23mm to usłyszałam, że nie poda mi i koniec. Miałam kiedyś sytuację, że pękł mi jajnik z powodu torbieli i przeszłam operację i powtórzyć tego nie chcę.Obecnie w przyszłym tyg wybieram się do kliniki aby ktoś mądry podjął inną decyzję dotyczącą leczenia niż podawanie mi progesteronu, który już biorę z rok lub druga opcja anty żeby wyhamować pracę jajników.W ciągu 2och lat robiłam 2 razy wyniki hormonów, które były dobre. Czy któraś z Was tak miała i wyszła z tego?Aktualnie żyję w bólu, który towarzyszy mi praktycznie ciągle czuję się czasami jak wariat.
 
reklama
Poszukaj lekarza, który specjalizuje się w endometrioza i z nim porozmawiaj. Potrzebujesz się zdiagnozować, a zatem laparoskopii. No i porządnego leczenia, bo ten ból jest nie do zniesienia. Może leczenie hormonalne przyniesie efekt.
 
Poszukaj lekarza, który specjalizuje się w endometrioza i z nim porozmawiaj. Potrzebujesz się zdiagnozować, a zatem laparoskopii. No i porządnego leczenia, bo ten ból jest nie do zniesienia. Może leczenie hormonalne przyniesie efekt.
Znalazłam właśnie takie miejsce i mam nadzieję, że zwyczajnie ktoś mnie dobrze zdiagnozuje. Interesuje mnie również jak to wszystko wygląda po ewentualnej laparoskopii i na jaki czas jest dobrze. Dziękuję Ci za odpowiedź
 
To już jest kwestia indywidualna. Zależy od tego, czy masz endometrioza. Jeśli tak jak rozległą. Czy da się wziąć próbki do badania, czy zrosty po CC pozwolą na przeprowadzenie tego badania, ile masz ognisk i czy można je zlikwidować. Ja miałam tylko laparo zwiadowcza, bo ogniska endometriozy były w takich miejscach, że nie można było nic z nimi zrobić. Przed laparo pękły mi torbiele. Więc płyn pobrali do badania. Potem zaczęłam długie leczenie, ok 2 lat. Zaszłam w ciążę o mam 2 dzieci. Zrostów też trochę, ale wtedy nie miałam jeszcze CC. Są endometrioza powoduje zrosty, niedrożność jajowodów itp. po samej laparoskopii szybko doszłam do siebie.
 
Sama endometrioza jest choroba nieuleczalna, ale nieleczona powoduje duże spustoszenie w ciele, więc to powinno być pod kontrolą lekarza
 
Do góry