reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Żłobek, przedszkole, szkola...

effaa

Fanka BB :)
Dołączył(a)
1 Wrzesień 2009
Postów
385
Miasto
DK
... oraz inne instytucje opieki, kultury etc.
Wszystko, co zwiazane z Maluchami.
W jednym miejscu mozemy pisac co nas martwi, szokuje a takze z czego jestesmy zadowolone. Pytajmy, co warto a czego nie, co potrzeba a czego nie.
 
reklama
to ja pierwsza zadam pytanko :-) nie wiecie, czy moj maz moze zlozyc w komunie podanie o przyjecie do zlobka lub do dagpleje jeszcze zanim my przyjedziemy? Z tego co wiem, to troche sie czeka, wiec skoro ja przylatuje dopiero za miesiac, to on moglby juz zlozyc papiery, ale nie wiem, czy tak sie da :-p meza i tak do komuny pogonie, niech popyta, ale moze Wy cos wiecie ?
 
Przyjęcie do żłobka, dagpleje lub przedszkola:
W Danii każdemu dziecku przysługuje miejsce w przedszkolu, żłobku (duże grupy dzieci pod opieką pedagogów) lub dagpleje (tylko 4 dzieci w domu opiekunki, tak chodzi większość duńskich dzieci, opiekun nie jest pedagogiem, ale czuwa nad nim pedagog z kommuny - cos jakby urzędu miasta). Należy udać się do Kommune i wypełnić wniosek o przyjęcie. Dagpleje kosztuje ok 2500 koron - przynajmniej u mnie na północy, żłobek ok 100 koron więcej, a przedszkole chyba ok. 1700 (poprawcie mnie jesli się mylę). Na przyjęcie czeka się w zależności od miasta, ale generalnie powinno sie dostać miejsce w ciagu 3 miesięcy, choć na żłobek może to trwać nawet i rok. Do dagpleje i żłobka są przyjmowane dzieci od 6 mies., a do przedszkola idą dzieci, które kończą 2 lata i 10 mies. czasami ciut wczesniej.
 
ja tylko dopisze, ze w mojej komunie (Gladsaxe) powiedziano mi, ze na miejscu juz nic sie nie da zalatwic, tylko telefonicznie, lub przez internet. Dostalam wizytiowke z numerem telefonu, zadzwonilam i Pani powiedziala mi, ze musze sie zalogowac za pomoca NemID na stronie komuny i tam wypelnic podanie o przyjecie, moge tez sprawdzic ilosc wolnych miejsc, czas oczekiwania itd. Z tego co zrozumialam, weszlo to dopiero we wrzesniu 2011 roku, wczesniej mozna bylo zalatwic w komunie.

Jak juz sie do tego zabiore i powypelniam, to napisze, co i jak :)
 
Dziewczyny, napiszcie mi jeszcze prosze, czy komuna doplaca Wam do czesnego w przedszkolu? Jesli tak, to pamietacie moze, ktory wniosek sie sklada najpierw? Nie wiem, czy najpierw pisac o przyjecie a potem o znizke, czy to trzeba jednoczesnie, czy jak :-)
Moze ktoras z Was to zalatwiala i napisze co i jak :tak:
 
Lulim My najpierw zlozylismy wniosek o przedszkole i od razu spytalismy sie czy nalezy sie nam jakies dofinansowanie, po czym poprosili nas o podanie naszych zarobkow, wtedy ja jeszcze nie pracowalam i z 3000 kr (tyle kosztuje Lenki zlobek) zrobilo sie 700kr dla nas do zaplaty co miesiac, potem ja zaczelam pracowac i placimy 1000 kr. na mies. Wszystko zalezy od zarobkow i ile kosztuje przedszkole, z tego wyliczaja ile dostaje sie dofinansowania. My mamy o tyle dobrze ze maz za nadgodziny dostaje pieniazki do reki, wiec sporo nam odeszlo dzieki temu, bo dofinansowanie dostaje sie z zarobkow ktora widnieja na paycheck-u.
 
A ja mam pytanko:-):tak:.
Czy ktoraś z Was juz robiła dziecku urodziny w dagpleje? Jak to u Was wygladało?Mi niania powiedziała, ze to wszystko ode mnie zależy, jak ja będę chciała.Ale byłabym wdzięczna za jaakieś podpowiedzi.Tylko co do ciasta już się z niania umówiłysmy, że nie robie ich tradycyjnego, dunskiego, tylko torcik:tak:- sama niania powiedziała, ze tym razem zrobią wyjątek od "zakazu słodkości";-), tylko żeby Amelka miała urodzinki takie trochę "po polsku":tak:.Mam jeszcze "Kubusie " z Polski,, hehe, choć to tez "nieortodoksyjnie", ale jak szaleć, to szaleć:-D.
Ale może coś jeszcze? jakieś kanapki, owoce?Pomóżcie, plizzz:sorry:
 
witaj happybeti, ja mam za sobą dwie imprezy urodzinowe mojej córki.. Pierwszą robiłam jak chodziła do dagpleje i wtedy zaprosiłam dagplejemor razem z dziećmi do nas do domu. Upiekłam standardowe fødselsdagsboller, do tego ciasto w kształcie dziewczynki.. i tyle w sumie.. oczywiście do bułek był ser żółty i dżem.. Do picia sok i kakao.. Oni nie byli na tyle długo u nas by serwować im coś dodatkowego.. Bo na frokost wracali już do domu..
Drugie urodziny Kamilka obchodziła już jak była w przedszkolu ale też zaprosiłam dzieci do domu, znowu były bułki, ciasto czekoladowe, sok, a na frokost pølsehorn, owoce, i pokrojone w søupki marchewki, ogórki, papryka..
Myślę że jak zrobisz torcik to też będzie ok, dzieci przynajmniej będą miały jakąś odmianę.. i spróbuja czegoś nowego..
U nas na takie dni jak urodziny też pozwalają jeść i pić słodkie rzeczy, w dagpleje nie jest to zbyt często bo jest mało dzieci, ale już w przedszkolu to nieraz 3 dni z rzędu są imprezy urodzinowe ;)
 
KAMILA, dziekuję:-):*
A wiesz, że nie pomyślałam,że można zrobić w domu?
U nas w dagpleje teraz tez mało dzieci- trzy dziewczynki.Jedna miała urodziny akurat w sierpniu, jak nie chodziła do niani, a druga jakoś teraz w październiku roczek skończy.
W końcu upiekłam sama takie "mini- calzone", z nadzieniem z wołowiny z warzywami, by można było podać na ciepło.No i torcik, owoce, "Kubuś"- i tak dla trójki dzieci to aż nadto było:-).Nasz "Kubuś " zrobił furorę:-p:-D.
Torcik też był tak jakby w kształcie dziewczynki, by nawiązać do tradycji, ale to byla taka bardziej siedząca księżniczka, "korpus " to była jej falbaniasta marcepanowa spódnica, a pośrodku "góra" lali też z marcepana. I trzymała czekoladową tabliczkę z napisem "Amelia 2 Ar"(nie mam duńskiej czcionki).
Ogólnie urodzinki się bardzo udały:tak:.
Następne już w przedszkolu.
Aż mi zal, że w tym dagpleje moja niunia tak krótko będzie, bo nianię mamy cudowną.
 
reklama
Hej kobietki.Pomocy:( Czy któraś z Was mogła by mi pomoc w skożystaniu z tego NemID? chciała bym syna do przedszkola zapisać a kompletnie tego nie czaję... proszę o PW.
 
Ostatnia edycja:
Do góry