reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zmiana dziąsła w ciąży

Dołączył(a)
23 Grudzień 2014
Postów
5
Witam,

Niecałe 3 tygodnie temu zauważyłam zmianę na dziąśle (nie jestem pewna jak długo ją mam, ponieważ dostrzegłam przypadkowo - jest bezbolesna). Jest to niewielka kropka ok. 2mm. Próbowałam smarować ją dentoseptem (rada koleżanki po stomatologii). Zauważyłam, że czasami, kiedy zakładam lek patyczkiem kosmetycznym z kropki coś wypływa - ropa? Zmiana chwilowo się zmniejszała, jednak wracała do poprzedniej wielkości. Zmiana znajduje się idealnie po środku między dwoma zdrowymi zębami na dolnej szczęce. 4 dni temu byłam u stomatologa. P. doktor stwierdziła, że może to być wynik działania jakiegoś wirusa lub podrażnienia. Oczywiście poinformowałam, że coś z tej zmiany wypływa. Poleciła płukanie octenidolem 2x dziennie oraz szałwią i rumiankiem. Zapytałam, co robić, jeśli nie zniknie - stomatolog odpowiedziała na to, że to raczej niemożliwe, by to nie zeszło po octenidolu. Niestety mam wrażenie, że odkąd postępuję wg zaleceń dentystki jest gorzej - zmiana trochę większa i częściej ropieje. Chyba, że w tej własnie sposób reaguje na lek i tak musi wyglądać początek wchłaniania się...? Może ktoś spotkał się z czymś takim? Jestem w 28 tygodniu ciąży i martwię się o dziecko...
 
reklama
Idź do innego dentysty.

Ja byłam w 30tc jak po raz pierwszy zrobił mi się ropień. Zaczęło się od malenkiej zmiany a po tygodniu był meeeega wielki i bolesny. nie opisuję całej historii, bo jest przydługawa i bardzo bolesna [tylko zaznaczę, że jestem wręcz przesadna w higienie jamy ustnej]
Po raz drugi to samo było w 34tc i 39tc - 3 dni przed porodem :/
U chirurga szczękowego za każdym razem lądowalam.

Ale ja miałam dużo gorszą sytuację niż ta opisana przez Ciebei.
Za drugim razem dostałam antybiotyk, bo taka infekcja - nawet w jamie ustnej - zagraża dziecku bardziej niż wzięcie antybiotyku

Dziecko urodziło się zdrowe i w terminie.
A problem zęba rozwiązałam po rozwiązaniu ;-)
 
Dziękuję za odpowiedź. Nie wiem już co mam myśleć, bo dziś np. zmiana wydaje się nieco większa niż wspomniane przeze mnie 2 mm, ale ropy ani żadnej wydzieliny nie widać. Może jednak to się wchłonie...? U mnie wygląda to, jakby mie było związane z żadnym zębem - jest idealnie między 2-ma na zewnętrznej części żuchwy. Nie boli. Dentystka mnie uspokajała, że zmiana niewielka i na pewno zniknie,ale mimo to niepokoję się. Może ktoś miał coś podobnego i faktycznie zniknęło bez ingerencji chirurga, czy podania antybiotyku?
 
A ja słyszałam, że ropa niekoniecznie musi mieć jakiś nieprzyjemny zapach... Bo rozumiem, że to miała Pani na myśli? A jeśli nie ropa, co to może być? Chirurg rozcinał/wycinał zmianę?
 
Ja również z tych dbających może aż przesadnie o higienę jamy ustnej (miałam stały aparat na zębach, więc było to wręcz koniecznością) i też w 2 ciąży - ciągle mnie coś mnie dopada.
 
I mam jeszcze jedno pytanie. Miałaś gorączkę? Dzień po wizycie u stomatologa, byłam u mojej ginekolog. Ona spotkała się już ze zbyt zachowawczym postępowaniem dentystów wobec ciężarnej (jej pacjentce nie chcieli usunąć zęba bardzo bolesnego, gdzie ppowstał zgorzel). Powiedziała, że w razie czego zapisze mi Augmentin, ale jeśli nie gorączkuję i węzły chłonne nie są powiększone, to nie ma narazie konieczności leczenia.
 
reklama
reklama
Do góry