reklama

zmiana nazwiska

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez niuni, 21 Marzec 2012.

  1. niuni

    niuni mamy czerwcowe 2007 Zadomowiona(y)

    Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Witam,

    biorąc ślub kilka lat temu przyjęłam nazwisko męża.
    Czy jest możliwość (bez rozwodu, separacji, śmierci itd) powrotu do panieńskiego nazwiska?
    Jeśli tak, to gdzie się powinnam o to ubiegać i jakie mogłyby być koszty?

    pozdrawiam serdecznie
     
  2. mineralnakocica

    mineralnakocica Gość

    Najlepsze odpowiedzi:
    0
    nie ma takiej opcji bys zmeiniła nazwisko.
     
  3. reklama
  4. Freiya

    Freiya Lelkowa mama

    Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Polecam jednak poczekać na prawnika, w mojej ocenie jest taka możliwość. Na podstawie ustawy z dnia 15 listopada 1956 roku o zmianie imion i nazwisk

    Art. 2. 1. Wniosek o zmianę nazwiska podlega uwzględnieniu, jeżeli jest uzasadniony ważnymi względami.
    2. Ważne względy zachodzą w szczególności, gdy wnioskodawca:
    1) nosi nazwisko:
    a) ośmieszające albo nielicujące z godnością człowieka,
    b) o brzmieniu niepolskim,
    c) posiadające formę imienia;
    2) pragnie zmienić swoje nazwisko na nazwisko, którego używa, lub powraca do nazwiska, które zostało zmienione.
     
  5. mineralnakocica

    mineralnakocica Gość

    Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Ale musi miec ku temu ważny powód a nie widzimisie .
     
  6. Freiya

    Freiya Lelkowa mama

    Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Z tego co wiem ta kwestia leży w ocenie kierownika USC (a powód tutaj też nie znamy)
    Nie można jednak jednoznacznie stwierdzić od razu, że "nie ma takiej możliwości"
     
  7. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Zmiana nazwiska jest możliwa jeśli kierują Panią ważne względy. Stosowny wniosek (zawierajacy Pani dane, w tym PESEL oraz uzsadnienie)należy skierować do kierownika USC właściwego dla Pani miejsca zamieszkania.
     

Poleć forum