reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

zmiana nazwiska

niuni

mamy czerwcowe 2007 Zadomowiona(y)
Dołączył(a)
6 Kwiecień 2006
Postów
823
Witam,

biorąc ślub kilka lat temu przyjęłam nazwisko męża.
Czy jest możliwość (bez rozwodu, separacji, śmierci itd) powrotu do panieńskiego nazwiska?
Jeśli tak, to gdzie się powinnam o to ubiegać i jakie mogłyby być koszty?

pozdrawiam serdecznie
 
reklama
Polecam jednak poczekać na prawnika, w mojej ocenie jest taka możliwość. Na podstawie ustawy z dnia 15 listopada 1956 roku o zmianie imion i nazwisk

Art. 2. 1. Wniosek o zmianę nazwiska podlega uwzględnieniu, jeżeli jest uzasadniony ważnymi względami.
2. Ważne względy zachodzą w szczególności, gdy wnioskodawca:
1) nosi nazwisko:
a) ośmieszające albo nielicujące z godnością człowieka,
b) o brzmieniu niepolskim,
c) posiadające formę imienia;
2) pragnie zmienić swoje nazwisko na nazwisko, którego używa, lub powraca do nazwiska, które zostało zmienione.
 
Z tego co wiem ta kwestia leży w ocenie kierownika USC (a powód tutaj też nie znamy)
Nie można jednak jednoznacznie stwierdzić od razu, że "nie ma takiej możliwości"
 
Witam,

biorąc ślub kilka lat temu przyjęłam nazwisko męża.
Czy jest możliwość (bez rozwodu, separacji, śmierci itd) powrotu do panieńskiego nazwiska?
Jeśli tak, to gdzie się powinnam o to ubiegać i jakie mogłyby być koszty?

pozdrawiam serdecznie

Zmiana nazwiska jest możliwa jeśli kierują Panią ważne względy. Stosowny wniosek (zawierajacy Pani dane, w tym PESEL oraz uzsadnienie)należy skierować do kierownika USC właściwego dla Pani miejsca zamieszkania.
 
Do góry