reklama

zmiana warunkow umowy w szkole

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez kasia.k1, 9 Wrzesień 2010.

  1. kasia.k1

    kasia.k1 Początkująca w BB

    Witam,

    Zostałam zatrudniona 1.09.10r. na stanowisku logopedy kontraktowego w pełnym wymiarze godzin na czas określony do 31.08 w szkole podstawowej. W szkole tej przepracowałam już dwa lata. Jest to moja trzecia umowa na czas określony. Jestem w piątym miesiącu ciąży. Dziś poinformowano mnie,że w związku z redukcją etatów w szkole mogę liczyć co najwyżej na 0.5 etatu (nie jest to jednak pewne). Mam kilka pytań w związku z moją sytuacją:
    - czy szkoła ma prawo zmienić mi umowę, gdy jestem w ciąży?
    - czy jeśli udam się na zwolnienie lekarskie szkoła może zmienić mi umowę?
    - czy czy ewentualna zmiana umowy wiąże się ze zmianą wynagrodzenia?
    - czy po ewentualnej redukcji do 0,5 etatu może nastąpić kolejna redukcja etatu i czy ostatecznie mogą mi wypowiedzieć umowę?
    - co mi grozi,jeśli odmówię podpisania nowej umowy?

    Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Proszę o pomoc, gdyż sprawa jest bardzo pilna.

    Pozdrawiam
    Kasia
     
  2. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Pracodawca nie ma prawa wypowiedziec Pani warunków umowy.Jesli jednak podpisze Pani aneks dobrowolnie to zupełnie inna sprawa. Tego prawo nie zabrania.

    Nie.

    Jak pisąłam jednostronnie pracodawca zmienić Pani warnków nie moze, a jesli zmiana będzie zmianą za porozumieniem stron to owszem jest to mozliwe.

    Jak wyżej.

    Nic.
     
  3. reklama
  4. kasia.k1

    kasia.k1 Początkująca w BB

    Dziekuje bardzo za szybka odpowiedz.

    Dzis dzwonilam do Panstwowej Inspekcji Pracy i otrzymalam zupelnie inna odpowiedz - zostalam poinformowana ze szkola moze zmienic umowe bez mojej zgody w zwiazku ze zmiana dotychczasowych warunkow ekonomicznych (nie wiem czy dotyczy to "redukcji etatow zwiazana z mniejsza liczba uczniow" jak mnie poinformowala p. dyrektor). Czy zostalam wprowadzona w blad?

    pozdrawiam
    Kasia
     
  5. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Zupełnie umknęła mi wzmianka o trudnościach ekonomicznych pracodawcy. Juz zatem prostuję swoją wypowiedź.

    Pracodawca zatrudniający minimum 20 pracowników może zredukować Pani wymiar etatu do 1/2. Nie oznacza to jednak, że Pani wynagrodzenie zostanie obniżone. Na mocy art. 5 ust. 6 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników zaproponowane Pani niższe wynagrodzenie będzie musiało być uzupełnione o dodatek wyrównawczy wypłacany do chwili ustania ochrony przed zwolnieniem.
    Niestety zasiłek macierzyński będzie wyliczony i wypłacony na podstawie nowego wymiaru catrudnienia czyli z połowy etatu.
     

Poleć forum