reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

zmiejszenie etatu po urlopie macierzyńskim a warunki pracy

melanias

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
2 Styczeń 2012
Postów
40
Witam,
wróciłam do pracy po urlopie macierzyńskim, przed powrotem złożyłam pismo o zmniejszenie etatu do 5/8 etatu.
Dałam również zaświadczenie o karmieniu piersią i nie wyraziłam zgody na pracę w godzinach nocnych i nadliczbowych. Przez pierwsze 2 tyg. pracowałam po 4.5h dziennie ale w tym tyg mam już zmiany ze pracuję przez trzy dni po 10h (9-19) i dwa dni mam wolne. Proszę napisać czy jest to zgodne z kd. oraz jakie przepisy maja tu zastosowanie. Według mnie jeśli nie wyraziłam zgody na nadgodziny to mój czas pracy nie powinien przekraczać 5h/dziennie. w mojej pracy przerwy na karmienie udzielane są tak ze czas pracy jest skrócony do długości tej przerwy ponieważ nie mogę opuścić zakładu pracy podczas pracy, zmiana 10h jest dla mnie dość kłopotliwa i niezręczna i wiąże się z bólem piersi spowodowanym przepełnieniem ( mamy pokój socjalny ale nie ma w nim warunków do odciągania mleka laktotorem). Czy pracodawca może narzucać mi taki rytm pracy?

Za jakiś czas jak już skończę karmić piersią chciała bym wrócić do pełnego etatu czy jest to możliwe jak mam to zrobić, czy wystarczy ze napiszę pismo z prośbą o podwyższenie etatu? czy musi się na to zgodzić mój kierownik?

Mam nadzieję ze wyraziłam jasno mój problem i proszę o szczegółowa odpowiedź. Pozdrawiam
 
reklama
wróciłam do pracy po urlopie macierzyńskim, przed powrotem złożyłam pismo o zmniejszenie etatu do 5/8 etatu.
Dałam również zaświadczenie o karmieniu piersią i nie wyraziłam zgody na pracę w godzinach nocnych i nadliczbowych. Przez pierwsze 2 tyg. pracowałam po 4.5h dziennie ale w tym tyg mam już zmiany ze pracuję przez trzy dni po 10h (9-19) i dwa dni mam wolne.
jesli pracuje Pani w tygodniu 30 godzin to wystepuja tutaj godziny nadliczbowe (ponad 5/8*40 tj. 25 godz.).

Proszę napisać czy jest to zgodne z kd. oraz jakie przepisy maja tu zastosowanie.
Niezgodne. Skoro złożyła pani wniosek o obniżenie wymaru etatu w trybie art 186(7) kp to pracodawca ma obowiązek takie obniżenie zastosować.

dług mnie jeśli nie wyraziłam zgody na nadgodziny to mój czas pracy nie powinien przekraczać 5h/dziennie.
To nieprawda. 5/8 etatu to nie to samo co 5 godzin dziennie. Nie ma przepisu mówiącego o tym,z e obniżając wymiar etatu to rodzic ustala swoje godziny pracy.w

mo
jej pracy przerwy na karmienie udzielane są tak ze czas pracy jest skrócony do długości tej przerwy ponieważ nie mogę opuścić zakładu pracy podczas pracy, zmiana 10h jest dla mnie dość kłopotliwa i niezręczna i wiąże się z bólem piersi spowodowanym przepełnieniem ( mamy pokój socjalny ale nie ma w nim warunków do odciągania mleka laktotorem).
Nie ulega kwestii, że pracuje Pani dłużej niz wskazała Pani we wniosku.
Czy pracodawca może narzucać mi taki rytm pracy?
Nie.

Za jakiś czas jak już skończę karmić piersią chciała bym wrócić do pełnego etatu czy jest to możliwe jak mam to zrobić, czy wystarczy ze napiszę pismo z prośbą o podwyższenie etatu? czy musi się na to zgodzić mój kierownik?
A na jaki okres wnioskowała Pani o zmiejszenie etatu? Co do zasady prawo nie przewiduje mozliwości powtrotu na pełen etat przed upływem terminu wskazanego we wniosku.
 
Do góry