reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zmniejszenie etatu do 3/4, a przerwa na karmienie

elusl

Fanka BB :)
Dołączył(a)
22 Lipiec 2012
Postów
299
Miasto
Zielona Góra
Witam serdecznie!

Ostatnio zaczęłam się zastanawiać nad zmniejszeniem po powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim wymiaru etatu z całego do 3/4. Przy 3/4 etatu pracować będę więc 6 godzin. Wiem, że przerwa na karmienie jednego dziecka wynosi 2x po 30 min = 1h. W kodeksie pracy jest zapis, że:

Art. 187. § 1. Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych
przerw w pracy wliczanych do czasu pracy
. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma
prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek
pracownicy udzielane łącznie.
§ 2. Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie
nie przysługują. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej
jedna przerwa na karmienie.

Proszę o ew. rozwianie moich wątpliwości i o odpowiedź, czy jeżeli będę pracować równo 6 godzin dziennie, to będzie mi przysługiwała jedna przerwa 30-minutowa, czy dwie takie przerwy. Zaczęłam wątplić analizując wyrażenie "nie przekracza"...

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
 
reklama
Witam serdecznie!

Ostatnio zaczęłam się zastanawiać nad zmniejszeniem po powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim wymiaru etatu z całego do 3/4. Przy 3/4 etatu pracować będę więc 6 godzin. Wiem, że przerwa na karmienie jednego dziecka wynosi 2x po 30 min = 1h. W kodeksie pracy jest zapis, że:



Proszę o ew. rozwianie moich wątpliwości i o odpowiedź, czy jeżeli będę pracować równo 6 godzin dziennie, to będzie mi przysługiwała jedna przerwa 30-minutowa, czy dwie takie przerwy. Zaczęłam wątplić analizując wyrażenie "nie przekracza"...

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Nie przekracza tzn. jest mniejszy badź równy.
Zatem w przypadku czasu pracy 6h/dziennie przysługuje jedna przerwa.
 
Witam!

Dziękuję za odpowiedź. Po Pani poście zaczęłam rozważać wymiar etatu 7/8.
Proszę jeszcze o informację, czy gdziekolwiek istnieje jakiś przepis (mi nie udało się takowego znaleźć), do którego roku życia dziecka karmionego piersią, pracodawca ma obowiązek udzialania mamie przerw na karmienie. Czy jest jakiś maksymalny okres na karmienie dziecka i otrzymywanie za to prawa do przerw?

Z góry ślicznie dziękuję za odpowiedź.
 
Proszę jeszcze o informację, czy gdziekolwiek istnieje jakiś przepis (mi nie udało się takowego znaleźć), do którego roku życia dziecka karmionego piersią, pracodawca ma obowiązek udzialania mamie przerw na karmienie. Czy jest jakiś maksymalny okres na karmienie dziecka i otrzymywanie za to prawa do przerw?
Nie ma takiej granicy wieku.
 
Do góry