reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zmniejszony etat a sposób jego wykorzystania

Dołączył(a)
8 Styczeń 2013
Postów
1
Witam,

Obecnie przebywam na urlopie wychowawczym (dopiero go rozpoczęłam, bo do końca 2012 roku przebywałam na urlopie macierzyńskim i wypoczynkowym). Na wiosnę wracam do pracy i - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - poinformowałam pracodawcę, że chciałabym obniżyć etat i pracować 3 dni w tygodniu po 8h (0,6 etatu). Pracodawca zasugerował mi inne rozłożenie tego wymiaru etatu - a mianowicie 5 dni po ok. 5h. Moje pytanie brzmi: czy istnieją jakiekolwiek podstawy prawne, aby pracodawca wymagał ode mnie takiego rozłożenia etatu?
Będę wdzięczna za odpowiedź.
 
reklama
Witam,

Obecnie przebywam na urlopie wychowawczym (dopiero go rozpoczęłam, bo do końca 2012 roku przebywałam na urlopie macierzyńskim i wypoczynkowym). Na wiosnę wracam do pracy i - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - poinformowałam pracodawcę, że chciałabym obniżyć etat i pracować 3 dni w tygodniu po 8h (0,6 etatu). Pracodawca zasugerował mi inne rozłożenie tego wymiaru etatu - a mianowicie 5 dni po ok. 5h. Moje pytanie brzmi: czy istnieją jakiekolwiek podstawy prawne, aby pracodawca wymagał ode mnie takiego rozłożenia etatu?
Będę wdzięczna za odpowiedź.

Pracownik w myśl art. 186(7) KP ma prawo obniżyc wymiar etatu (zamiast korzystania z urlopu wychowawczego). Nie znaczy to jednak, ze pracownik decyduje jaki będzie rozkład godzin pracy. Przyjmuje sie milcząco, ze strony powinny się porozumieć. Kodeks pracy milczy na temat tego kto ustala grafik w takim przypadku, ale orzecznictwo jest tutaj jednoznaczne - to pracodawca ustala dni i godziny pracy pracownika uwzględniając wymiar obniżony.
 
Do góry