reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zrzeczenie się ewentualnego spadku po ojcu.

Lotka

Fanka BB :)
Dołączył(a)
9 Kwiecień 2009
Postów
3 930
Witam!
Moi rodzice rozwiedli się dawno temu i ojciec utrzymuje ze mną i moim bratem bardzo sporadyczne kontakty. Do tego stopnia, że jak przebywał za granicą i wylądował tam na wylew w szpitalu, to dowiedzieliśmy się o tym przypadkiem, po miesiącu.
Ojciec nie ma żadnego majątku, ale za to ma duże długi. Wiemy z bratem o tym. Obydwoje z bratem mamy już swoje dzieci i stąd moje pytanie, czy możemy już teraz załatwić to jakoś formalnie, żeby zrzec się na przyszłość jakiegokolwiek dziedziczenia po nim? Żeby to dotyczyło i nas, i naszych dzieci?
Słyszałam, że jest taka możliwość, ale każdy kogo pytamy, przedstawia inną wersję. Podobno można to załatwić z notariuszem... ale czy ojciec musi być przy tym obecny? Ja z bratem mieszkamy w różnych rejonach Polski, a gdzie teraz przebywa ojciec to nikt nie wie. Czy można to jakoś przeprowadzić bez niego? I czy wystarczy, że załatwimy to ja i brat, czy w imieniu naszych dzieci też trzeba?
Dziękuję.
 
reklama
Moi rodzice rozwiedli się dawno temu i ojciec utrzymuje ze mną i moim bratem bardzo sporadyczne kontakty. Do tego stopnia, że jak przebywał za granicą i wylądował tam na wylew w szpitalu, to dowiedzieliśmy się o tym przypadkiem, po miesiącu.
Ojciec nie ma żadnego majątku, ale za to ma duże długi. Wiemy z bratem o tym. Obydwoje z bratem mamy już swoje dzieci i stąd moje pytanie, czy możemy już teraz załatwić to jakoś formalnie, żeby zrzec się na przyszłość jakiegokolwiek dziedziczenia po nim?
Na odrzucenie spadku ma Pani 6 m-cy od dnia śmierci lub dowiedzenia się o śmierci ojca.

Żeby to dotyczyło i nas, i naszych dzieci?
Po zrzeczeniu się spadku przez Panią spadek przechodzi na Pani dzieci. Musi Pani wtedy wystąpić do sądu rodzinnego o wydanie zgody na odrzucenie spadku w imieniu dzieci.

Słyszałam, że jest taka możliwość, ale każdy kogo pytamy, przedstawia inną wersję. Podobno można to załatwić z notariuszem... ale czy ojciec musi być przy tym obecny?
Można zrzec się spadku przed śmiercią ojca. W tym celu nalezy z nim zawrzeć umowę o zrzeczenie się dziedziczenia (notarialna). Ponieważ jednak jest to umowa pomiedzy pania a ojcem, ojciec musi się na to zgodzić.
Ja z bratem mieszkamy w różnych rejonach Polski, a gdzie teraz przebywa ojciec to nikt nie wie.
Pani i brat działacie tutaj oddzielnie. Kazde z was może zawrzeć umowę niezaleznie, ale nie moze nie brać w tym udziału ojciec.

Czy można to jakoś przeprowadzić bez niego?
Tylko jesli ma pełnomocnika.
 
Do góry