reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

ZUS, KRUS, BECIKOWE etc....wszystkie sprawy prawne styczniówek:))

jako że pracuje jako referent ds świadczeń rodzinnych i funduszu alimentacyjnego to się wypowiem :-p

Zasiłek rodzinny przysługuje rodzinie, której dochód w przeliczeniu na osobę nie przekracza 539 zł miesięcznie!
Jako, że każda z Nas ewentualne dokumenty będzie składać na początku 2014r.- wówczas dochód będzie się liczył za rok 2012! (czyli z Urzędu Skarbowego dochody za 2012r.)
TZW. BECIKOWE dostaniecie jeżeli będziecie miały potwierdzenie od gina, że byłyście pod opieką lekarską przed 10 tyg ciąży!

Jeżeli nie przekroczycie tych 539 zł to dostaniecie becikowe 1000zł + rodzinne 77 zł i dodatek z tyt. urodzenia dziecka 1000zł :-)
To 77 zł to rodzinne które dostaje się co miesiąc...

Elusia na Twoim miejscu również założyłabym firmę! Najważniejsze żebyś sobie ZUS opłacała- ok 300zł/miesiąc
Przez 2 miesiące np i potem l4 ;-)

Mam do Was pytanie... Pracuje w budżetówce... ale w tej chwili mam umowę o pracę na czas zastępstwa za koleżankę która rodzi w sierpniu (teraz jest na l4, potem macierzyński i wychowawczy- na pewno nie będzie jej do końca roku...)
Ponieważ mam tylko 1/2 etatu i śmieszne pieniądze zastanawiam się czy nie otworzyć jakiejś działalności (np. sklep internetowy) Tak żeby iść na l4 czy macierzyński i mieć coś kasy za "siedzenie" w domu...

Czy u Pracodawcy będę miała jakieś problemy? Nie chce mu na razie mówić że jestem w ciąży...
Jeżeli mam umowę o pracę to mogę bez problemu założyć działalność?
 
reklama
tak, możesz założyć działalność.
No właśnie umowa na zastępstwo jest w tym względzie dla kobiety niedobra. Ta na czas określony przedłuża sie do daty porodu, ta na zastępstwo siup i sie kończy nie ważne czy dzień przed porodem, miesiąc, czy wcześniej

Niestety znam taką sytuację
 
Elusia, założenie firmy się opłaca. Zwłaszcza, że, tak jak pisała Kasienka_ możesz z tego mieć przez rok kupę kasy. Na dzień dzisiejszy jest to ok 6.400zł miesięcznie (czyli na cały rok ponad 70.000zł). Ale Kasianka_ w jednym nie masz racji. Zapłacenie 1.000zł nie wystarczy. Żeby otrzymać tak duży macierzyński musiałabyś zapłacić (póki co jest to jedna składka, ale mają to zmienić prawdopodobnie we wrześniu, choć to jeszcze nie potwierdzone a jedynie się do tego przymierzają) jedną składkę zdrowotnego NIEOBOWIĄZKOWEGO w najwyższej kwocie, czyli ok 3.200zł a nie 1.000zł. Ale mimo wszystko opłaca się nawet pożyczyć te 3 tyś, zapłacić i potem oddać ;) I można to zrobić np miesiąc przed porodem (choć polecałabym dać sobie zapas czasu żeby np wcześniejszy poród niczego nie zepsuł, bo musi być zapałacona PEŁNA składka i nie może obejmować już czasu po porodzie)
Najgorsze, że strasznie sprawdzają, i zdarza się, że nie chcą tego wyplacać, lub opóźniają wypłaty. Dlatego dobrze by było mieć na wszystko pokrycie - faktury itd.
 
agatka: oczywiście, że możesz założyć firmę mając etat, a jeśli twój pracodawca odprowadza ci składki od najniższej krajowej czyli. ok. 1600zł to wtedy nie płacisz składki ZUS tylko i wyłącznie składkę zdrowotną, tj. ok. 240zł bodajże, ale dokładnej kwoty nie pamiętam.

nawet jeśli zablokują te zakładanie firm i po miesiącu macierzyński, to zaczynając pracę nad tym w parlamencie we wrześniu najwcześniej nowe prawo zacznie obowiązywać ok. grudnia-stycznia, także trzeba kombinować za wczasu:)

Salli: trochę mniej będzie, bo roczny macierzyński płątny jest 80%. wiec ta kwota maksymalna jest pomniejszona o te 20%, ale to nadal kupę pieniędzy tylko - bardzo ale to bardzo kontrolują takie przypadki i mur beton skarbówka was przetrzepie przy najwyższym świadczeniu. Nie ma mocnych... ja dla bezpieczeństwa bym płaciła troszkę mniej niż max:)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
agagsm o wysokości mam info od mamuśki która niedługo rodzi i sama tak robi więc jest to info na ten rok już ;) (wcześniej było ponad 7tyś co miesiąc wypłacane)
I masz rację, podobno mocno sprawdzają. Ale ja na szczęście prowadziłam już firmę przez 4 lata, wszystko będzie miało pokrycie w papierach więc nie będzie to firma duch jeśli się zdecyduję na takie rozwiązanie :) czyliu jeśli nie znajdę stałego zatrudnienia w najbliższym czasie :/

Są już propozycje zmian tego wszystkiego więc możliwe że już we wrześniu wejdzie :( Już chodzą słuchy, że jak ktoś zapłaci jedną wysoką składkę to będzie miał 2,4tyś, 2 składki to 2,7tyś, 3 składki to 3,2tyś na m-c. A dopiero po półrocznym płaceniu takiej wysokiej składki będzie się miało najwyższe macierzyńskie.
 
Hej Dziewczynki!!

Ja mam takie pytanko...jestem zarejestrowana w urzedzie pracy i otrzymuję swiadczenie dla bezrobotnych...ostatnie mam dostac w sierpniu...czy jesli przedstawię zaświadczenie o ciąży to zasilek ulegnie przedlużeniu czy nie??


Druga sprawa...jesli chodzi o zakladanie firmy...to np. gdybym teraz zalozyła jakąś dzialalność...ale..nie generowała by ona żadnych przychodów to jak np.zus uwierzy w prawdziwość firmy?? tzn.przeciez musze mieć jakieś koszty prowadzenia firmy...i ewentualne przychody...??
 
Dominisia, nie wiem jak jest z urzędem pracy. Najlepiej dowiedz się u źródła. Ale z tego co mi się wydaje to to nie "zastępuje" zatrudnienia. Świadczenie na rzecz bezrobotnych nie przekłada się na świadczenie (pod postacią macierzyńskiego) przysługujące osobom zatrudnionym czy też na samozatrudnieniu.
Jeśli chodzi o założenie firmy to żeby się nie czepili to musisz mieć jakiś "ruch finansowy" czyli wystawiać faktury (jeśli firma jest w VAT) czy też rachunki (jeśli zgłaszasz się jako ryczałtowiec). Nawet jeśli nie wystawiasz żadnych faktur/rachunków to ZUS i tak musisz płacić. Dobrze by było gdybyś miała możliwość wystawienia komuś rachunku/faktury. Żeby mieć dowód na to, że firma jest prowadzona a nie fikcyjna.
 
Dziękuję Kochana:)

Ja chyba nie jestem taka odważna:) no bo jeśli się okaże że nie mam przepływu...a przecież tak może być to kiepsko to widzę...przed chwilką wyczytalam, że zus bacznie przygląda się dzialalnością kobiet w ciąży...i niestety wiele razy udowadani chęć wyłudzenia pieniędzy..a przecież jak w każdej firmie nie zawsze jest od razu wielki bum!...a w urzędzie zapytam..zaświadczenie o ciąży mam więc zobaczymy:)
 
Dominisia Tak piszą:

Co więc w przypadku, jeśli kobieta bezrobotna zajdzie w ciążę? Czy również ma prawo do świadczeń z tytułu macierzyństwa?


Jeżeli kobieta w trakcie ciąży (która nie nabyła prawa do zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego z ubezpieczenia chorobowego) aż do porodu nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych i nie znajdzie zatrudnienia, niestety nie nabędzie prawa do zasiłku z tego tytułu. Wciąż ma jednak prawo do opieki zdrowotnej. Do ubezpieczenia zdrowotnego może również zgłosić swoje dziecko.
W nieco lepszej sytuacji są kobiety pobierające stypendium z Urzędu Pracy (np. w trakcie stażu, szkolenia czy przygotowania zawodowego). Stypendium to przysługuje także za dni niezdolności do pracy powodu choroby. Jeżeli więc kobieta w trakcie trwania stażu (będąc w ciąży) zachoruje lub urodzi dziecko, to zachowa prawo do stypendium w pełnej wysokości za okres swojej nieobecności. Musi wtedy przedłożyć zwolnienie lekarskie ZUS ZLA, wystawione na Urząd Pracy. Stypendium będzie wypłacane za taki okres, na jaki je przyznano.


Czytaj więcej na Wieszjak.pl: Na jaki zasiłek może liczyć bezrobotna w ciąży - Zasiłek dla bezrobotnych - Zasiłki - Wieszjak.pl


 
reklama
Do góry