reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zus, macierzynski, l4, up

Chce_byc_mama_wielu

Fanka BB :)
Dołączył(a)
13 Październik 2019
Postów
4 326
Proszę o rozwianie moich wątpliwości i pytań, o ile oczywiście orientujecie się. ;) Mam zasiłek macierzyński/ rodzicielski z zusu przyznany do 5 marca 2021 roku. Jestem obecnie w ciąży, mam termin na początek maja. Czy mogę iść na l4 np. pod koniec lutego i czy wtedy do dnia porodu dostanę wypłatę za l4? Jeśli tak czy to legalne i czy potem mogę się starać o kosiniakowe? Czy do kosiniakowego trzeba się zarejestrować w urzędzie pracy? A z kolei np jakbym dostala z zusu wyplate l4 w marcu to czy wtedy mam się rejestrowac w up (z zasilkiem czy bez)? Może zagmatwalam to, ale może ktoś się orientuje. Będę wdzięczna za pomoc i proszę nie hejtujcie mnie, do tej pory pracowałam, ale niestety ostatnia.moja praca wyszla taka, ze umowa mi sie skończyła w trakcie macierzynskiego z firmy ;) Pozdrawiam!
 
reklama
Proszę o rozwianie moich wątpliwości i pytań, o ile oczywiście orientujecie się. ;) Mam zasiłek macierzyński/ rodzicielski z zusu przyznany do 5 marca 2021 roku. Jestem obecnie w ciąży, mam termin na początek maja. Czy mogę iść na l4 np. pod koniec lutego i czy wtedy do dnia porodu dostanę wypłatę za l4? Jeśli tak czy to legalne i czy potem mogę się starać o kosiniakowe? Czy do kosiniakowego trzeba się zarejestrować w urzędzie pracy? A z kolei np jakbym dostala z zusu wyplate l4 w marcu to czy wtedy mam się rejestrowac w up (z zasilkiem czy bez)? Może zagmatwalam to, ale może ktoś się orientuje. Będę wdzięczna za pomoc i proszę nie hejtujcie mnie, do tej pory pracowałam, ale niestety ostatnia.moja praca wyszla taka, ze umowa mi sie skończyła w trakcie macierzynskiego z firmy ;) Pozdrawiam!
Najlepiej zadzwonić na infolinie ZUSu, nie trzeba podawać swoich danych, tam uzyska Pani najbardziej wiarygodne informacje.

Wydaje mi się, że niestety, ale po macierzyńskim, należy się Pani tzn kuroniówka, ktora, gdyby była niższa, niż kosiakowe, będzie wyrównana do wysokości kosiakowego. Aktualnie nie ma Pani zatrudnienia, płatnikiem świadczenia jest ZUS, więc nie może Pani być na L4.
 
Jak wyżej. Jeżeli pani jest na zasiłku, to znaczy, ze nie ma pani umowy o pracę, więc nie ma typowego l4. Po porodzie na pewno kosiniakowe, ale co i czy w ogóle coś pomiędzy ukończonym zasilkiem macierzyńskim a terminem porodu, to nie wiem.

Natomiast wiele rzetelnych i aktualizowanych na bieżąco informacji można znaleźć na blogu Link do: Strona główna | Mama Prawniczka. Polecam :)
 
Do góry