reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

ZUS - postępowanie wyjaśniające

Dołączył(a)
21 Czerwiec 2022
Postów
1
Hej,
mam pytanie czy któraś z Was miałam teraz lub na początku roku wszczęte postępowanie wyjaśniające z zus. Pracuję w danej firmie 7 lat. W tamtym roku byłam przez kilka msc na pół etatu na moją prośbę z powodów osobistych. Z początkiem tego roku od 1 stycznia jest ponownie na cały etat i został zwiększony mi zakres obowiązków jak i wynagrodzenie.. nic spektakularnego ale byłam pod koniec lutego na 5 dni na zwolnieniu chorobowym a na chorobowe ze względu na ciąże przeszłam w kwietniu bo źle się czułam. W dniu podpisywania nowej umowy nawet nie wiedziałam że jestem w ciąży. Teraz muszę wyjaśniać wszystko i jest to mega stres dla mnie, tyle lat pracowałam to że zmienił się etat i dostałam jakąś podwyżkę nie czyni mnie wyłudzaczem. Teraz muszę udowadniać swoją pracę oraz pracodawca ma 30 pytań czy ileś do odpowiedzi i jakies dokumenty dostarczyć. Zus wypłacił mi zasiłek za maj i wynosi on tyle co pół etatu czy tak komuś się zdarzyło że przyjął od razu jakąś kwotę według siebie - przecież powinni policzyć mi od nowego etatu ... Takiego stresu już dawno nie miałam
 
reklama
Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych
Podstawę wymiaru wynagrodzenia/zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Więc to nie jest tak, że przepracujesz 3 miesiące za wyższe wynagrodzenie i takie otrzymasz.
 
@Magnat I tu się z Tobą zgodzę, ale nie ma to zastosowanie w przypadku autorki postu. Jak zmienia się wymiar czasu pracy, to podstawa jest liczona od wynagrodzenia w czasie pracy na "nowym" wymiarze. Nawet jakby wzięła L4 od 1 dnia nowego wymiaru - to by chorobowe miała wypłacane wg nowego wynagrodzenia.

@Kasia8419 W mojej poprzedniej firmie i takie sytuacje miałam. Zawsze pisałam prawdę w odpowiedzi do ZUS (w imieniu pracodawcy) i żadnej dziewczynie ZUS nie cofnął świadczeń.
 
@Magnat I tu się z Tobą zgodzę, ale nie ma to zastosowanie w przypadku autorki postu. Jak zmienia się wymiar czasu pracy, to podstawa jest liczona od wynagrodzenia w czasie pracy na "nowym" wymiarze. Nawet jakby wzięła L4 od 1 dnia nowego wymiaru - to by chorobowe miała wypłacane wg nowego wynagrodzenia.

@Kasia8419 W mojej poprzedniej firmie i takie sytuacje miałam. Zawsze pisałam prawdę w odpowiedzi do ZUS (w imieniu pracodawcy) i żadnej dziewczynie ZUS nie cofnął świadczeń.
Skoro tak piszesz to tak musi być🙂nie będę się spierać gdyż nie miałam u siebie takiej sytuacji w ostatnich latach więc z pewnością masz rację.
 
Do góry