reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

ZUS

Kaśka74:

Macierzyński i zwolnienie liczone jest z ostatnich 12-u miesięcy, a jeżeli nie przepracowałaś 12, tylko mniej to z rzeczywistej liczby pełnych przepracowanych miesięcy.I tak np, jeśli chorujesz od 15 października, to podstawą wyn. chorobowego jest wyagrodzenie za okres październik 2004-wrzesień 2005, i jeśli będziesz chorowała już do porodu, to zasiłek macierzyński będzie w takiej samej wysokości.

A jeżeli chodzi o Twój urlop, to po ustaniu zatrudnienia nie będziesz mogła go wykorzystać, tylko w momenice zakończenia umowy pracodawca powinien wypłacić Ci ekwiwalent. ( Kodeks pracy : Art. 171. § 1. W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.)
 
reklama
To będziesz miała ustalona podstawę z 12-u ostatnich miesięcy, tyle,że nie wiem, czy wyjdzie Ci takie wynagrodzenie jakie dostajesz normalnie, bo to zależy jaki macie w pracy regulamin wynagradzania i czy wszystkie wkładniki wlicza się do podstawy, bo np. niektóre firmy mają dodatek stażowy, który wliczają do podstawy do chorobowego, ale do macierzyńskiego już nie. Albo niektórzy mają w regulaminie,że premie uznaniowe wliczają do podstaw ( a np. w ustawie jest tak,że składniki, które nie pomniejsza się za czas choroby m.in. często są to premie uznaniowe, nie wlicza się do podstawy).
Mam nadzieję, że nie namieszałam za bardzo ;D
 
ja jestem całkiem zielona w tych sprawach i jestem ciekawa jak to jest w budżetówce, bo moja księgowa w szkole jeszcze mniej wie niż ja!! Kiedyś musiałam jej pokazać, gdzie na zwolnieniu jest B uprawniające do 100% wynagrodzenia za zwolnienie...
 
To niezłą masz księgową ;D
Generalnie w budżetówce też obowiązuje kodeks pracy i ustawy o ZUS, z tym, że w szkolnictwie macie Kartę Nauczyciela, i w tym wogóle się nie orientuję.
 
KingaP pisze:
Księgowa jest the best!!

Musze poczytać Kartę i zorientować się.

A jak już czegoś ciekawego się dowiesz to napisz, nie będziemy musiały czytać karty, skoro Ty będziesz obryta.... ;D
 
kinga, pracuje w budzetówce już jakiś czas, chociaz wczesneij nie na karcie nauczyciela. premie, nadgodziny wliczały mi się do podstawy chorobowego i macierzyńskiego...

róznice wynikały jedynie z długości miesiaca, bo te zasiłaki wypłacane sa dobowo.. jednak róznice wynoisły max 40 zł( przy 800 na ręke)
 
pierwsze koty za płoty......dokumenty zaniesione :)

pani urzedniczka poinformowała mnie ze albo zostane wezwana na komisje lekarska ,albo przyznaja mi swiadcz. rehab. zaocznie...
 
reklama
ja też tak usłyszałam. muszę jeszcze donieść poświadczone ksero karty ciąży i wypisów ze szpitala przez lekarza.
 
Do góry