reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zwolnie lekarskie po wychowawczym i urlopie

Dołączył(a)
4 Listopad 2015
Postów
3
Witam,
W 2013 roku byłam 4 m-ce na zwolnieniu lekarskim (po operacji), potem na 3,5 miesiąca wróciłam do pracy (i zaszłam w ciążę) a następnie przez 6 m-cy ciąży byłam na zwolnieniu lekarskim, potem na macierzyńskim, następnie poszłam na 4 miesiące wychowawczego i obecnie jestem na urlopie wypoczynkowym (miałam zaległe do wykorzystania). Jestem w ciąży i lekarz mówi, że o powrocie do pracy mogę zapomnieć. Może mi w takiej sytuacji wystawić zwolnienie?? Czy sprawa wygląda tak samo jak przy pierwszej ciąży - też 100% płatne, najpierw przez pracodawcę, potem ZUS, nie wyślą mnie na jakieś zasiłki rehabilitacyjne czy coś?? Co z badaniami okresowymi - moje skończyły ważność rok temu, na macierzyńskim - czy w takim przypadku można iść na L4?? Będzie mi się potem należał macierzyński roczny i wychowawcze na drugie dziecki?? I w końcu ostatnie pytanie, czy po takiej serii nieobecności muszą mnie przywrócić na stare stanowisko pracy (lub inne z zachowaniem tego samego wynagrodzenia)?? Mam umowę na czas nieokreślony. Bardzo proszę o wyczerpującą odpowiedź. Dziękuję serdecznie
 
reklama
Możesz przynieść zwolnienie. Za 33 dni zapłaci pracodawca (jeśli firma zatrudnia do 20 pracowników - wynagrodzenie chorobowe, o którym mowa w art. 92 Kodeksu pracy.), a potem będzie płacił ZUS.
Do okresu nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego (wymaganego by otrzymać świadczenie chorobowe), wynoszącego w przypadku pracownika 30 dni, wlicza się poprzednie okresy takiego ubezpieczenia, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana np. urlopem wychowawczym - art. 4 ust. 2 ustawy zasiłkowej.
Zwolnienie "ciążowe" jest płatne 100%. Badania będziesz musiała wykonać przed powrotem do pracy (do tego ZUS nic nie ma - jedynie PIP). Będziesz mogła skorzystać z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i wychowawczego.
Pracodawca powinien przyjąć Cię z powrotem na Twoje stanowisko, a jeśli nie będzie to możliwe pracodawca powinien przyjąć na stanowisko równorzędne z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na inne stanowisko odpowiadające Twoim kwalifikacjom.
A najlepiej przejdź się do najbliższego oddziału ZUS i zapytaj.

Mam nadzieję, że nigdzie się nie pomyliłam, bo niestety mam na głowie dwójkę chorych dzieci :crazy:
 
Jeśli np. jutro dostarczysz pracodawcy l4 to automatycznie przerywasz urlop wypoczynkowy, za L4 płaci najpierw pracodawca potem ZUS, co do kasy jeśli nie "wróciłaś" na min. 3 miesiące to podstawę do L4 i macierzyńskiego msz taka jak w ostatniej ciąży. Po porodzie masz takie same prawa jak poprzednio (urlopy: macierzyński, rodzicielski i wychowawczy). Brak badań nie ma tu nic do rzeczy musisz je mieć ważne w pierwszym dniu w którym fizycznie stawiasz się do pracy i pracujesz.

Po powrocie np. za 2 lata wracasz na to samo stanowisko zachowaniem wynagrodzenia (organizacyjnie rożnie bywa ale na chwile obecna nie wiadomo co będzie za 2-3 lata).
 
Dziękuję serdecznie za odpowiedźi :)
witch84 - nie zazdroszczę i życzę szybkiego powrotu do zdrowia.

Czyli do zwolnienia lekarskiego nie ma znaczenia czy mam zdolność do pracy (biorąc to logicznie to by bez sensu było, jakby tego samego dnia-lub dzień wcześniej- jeden lekarz mi dał zdolność do pracy a drugi zwolnienie lekarskie:/). Zdolność do pracy będę dopiero "robiła" po macierzyńskim lub wychowawczym, tzn wredy jak faktycznie wrócę do pracy.
 
Na wszelki wypadek się dopytaj - najlepiej u źródła, czyli w ZUSie. Moim zdaniem badanie lekarskie należy zrobić przed pierwszym dniem pracy - czyli kiedy faktycznie do tej pracy wrócisz. Może jest na forum ktoś kto wie na pewno?
 
reklama
Do góry