reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zwolnienia L4, sprawy urzędowe..itp.

klariss1

Błażej & Kacper Team ;D
Dołączył(a)
12 Październik 2009
Postów
776
Drogie mamuśki.
Postanowiłam założyć taki wątek, ponieważ z doświadczenia wiem, że przy załatwianiu wszelkich spraw związanych ze zwolnieniem w pracy, ubezpieczeniami ZUS, becikowym, macierzyńskim i wychowawczym, zasiłkami z Opieki Społecznej, zgłoszeniem dziecka w Urzędzie Miasta lub Gminy itd. spotykamy się z wieloma niewiadomymi.

Może powymieniamy się informacjami w razie wątpliwości i osoby, które pracują w różnych urzędach ( np. izu, która wspominała, że pracuje w świadczeniach rodzinnych ;-)) pomogą tym mniej doinformowanym ;D

Wiem, że pisałyście odrobinę na zamkniętym, ale przecież takie porady, to żadna tajemnica i może więcej osób skorzysta z naszych doświadczeń po urzędowych wycieczkach;-)


Ja mam pytanie, czy któraś z Was jest krótko zatrudniona (np. 3-4 miesiące) i jest już, bądź wybiera sie na zwolnienie? Jak na to zareagował wasz pracodawca? Czy miałyście juz może jakas kontrolę z ZUS?
 
reklama
Super temat! proponowałam na ogóle, ale jakoś post zginął w natłoku innych:).
Ja Poszłam na l4 miesiac po otrzymaniu umowy na stałe więc chyba nie o to Ci chodzi.
Ale to dużo zależy od pracodawcy ja pracuje w banku, i przyznam że tam podchodzą normalnie do takich spraw. Chociaz jesli ktoś ma umowę na czas określony.. to tu już przepisy dużo określają.
 
no własciwie to u mnie jest tak, że pracowałam przez ostatnie 5 lat przed urodzeniem Błażeja, później byłam bezrobotna przez pół roku, a w obecnej firmie jestem zatrudniona dopiero od dwóch miesięcy ( nawet jeszcze wtedy nie wiedziałam, że jestem w ciazy), umowa jest póki co na rok, ale mój pracodawca jest ok i raczej przedłuży mi umowę, żebym poźniej mogła jeszcze pójśc na urlop wychowawczy...narazie jeszcze nie wybieram sie na żadne zwolnienie, może dopiero za jakieś 3 miesiące jak siły i zdrowie pozwolą i myslę, że pracodawca nie zrobi z tego problemu, tym bardziej, że zatrudnia tylko kilka osób i wszelkie świadczenia przejmie do wypłaty ZUS, ale właśnie martwi mnie ten zus, oni czasmi lubia robić kontrole, ze niby zatrudnienie fikcyjne itp. no i to mnie martwi...

szkoda, że kobiety w ciąży, które teoretycznie są chronione przepisami, sa atakowane przez zus, który nie chce wypłacać świadczeń i wzywa na kontrole i inne "cuda" które przysparzają dodatkowego stresu ;( także nie pozostaje mi nic innego, niż czekać jak zus przyjmie moje l4 za jakiś czas i jedynie mogę zdać się na ich łaskawośc i wyrozumiałość ..niestety
 
I MAM JESZCZE FAJNĄ RZECZ..WSZYSTKO SKOPIOWANE OD STYCZNIÓWEK 2011, które skopiowały od LISTOPADÓWEK 2008 także odzysk informacji totalny:D:D

Pozwalam sobie jedynie na aktualizacje, lub dodatkowe informacje w punktach:
3. wymiar urlopu macierzyńskiego przysługujący w 2011 przy urodzeniu 1 dziecka 20 tygodni, dwóch dzieci 31 tygodni ( + dodatkowy urlop 2 tygodnie, wniosek należy złozyć u pracodawcy 7 dni przed upływem podstawowego urlopu macierzyńskiego)
4. od 2010 roku obowiązuje urlop tacierzyński, dodatkowe 7 dni urlopu, wniosek składa tata w swoim zakładzie pracy
8. wniosek o becikowe mozna złozyć do ukończenia przez dziecko 1 roku
zasiłek rodzinny na jedno dziecko wynosi teraz 68 zł, a zaświadczenie o dochodach z urzędu skarbowego my w grudniu będziemy składać za 2010 rok
:cool2:


"1. Urząd Stanu Cywilnego -zgłoszenie dziecka i odebranie odpisu aktu urodzenia.
Do 14 dni od porodu
Dokumenty: dowody osobiste rodziców, wniosek o wydanie aktu urodzenia w 3 kopiach, ewentualnie zaświadczenie ze szpitala o urodzeniu jeżeli szpital sam nie wysyła, i odpis aktu małżeństwa rodziców jeżeli zawarte było w innym urzędzie stanu cywilnego.

Jeśli rodzice dziecka nie są małżeństwem, to dziecko wychodzi ze szpitala z nazwiskiem matki, a reszta jest tak jak napisała clue, oboje rodzice muszą sie zgłosić, tatuś oświadcza że jest ojcem dziecka , mama to potwierdza, jest pytanie czy mama zgadza sie zeby dziecko nosiło nazwisko ojca i gotowe, oczywiście potrzebne są dowody osobiste ( tylko nie wiem jak z aktem urodzenia matki i ojca czy są potrzebne, bo każdy urząd ma swoje wewnętrze zasady , w jednym trzeba dostarczyc w innym nie bo jest wszystko w systemie) , rodzice składają podpisy przed kierownkiem urzędu stanu cywilnego,na koniec otrzymuje się akt urodzeni dziecka i to wszystko, cała akcja trwa jaieś 10-15 minut.

2. Urząd Miasta trzeba odebrać PESEL
Po około miesiącu od zarejestrowania
Dokumenty: książeczka zdrowia dziecka lub odpis aktu urodzenia (w jednym z dokumentów urzędnik wpisze pesel)

3. Zakład Pracy Matki zgłoszenie urodzenia dziecka i urlopu macierzyńskiego
Dokumenty: odpis aktu urodzenia dziecka, PESEL (można donieść), oświadczenie o urodzeniu pierwszego lub kolejnego dziecka

4. Zakład pracy Ojca zgłoszenie urodzenia dziecka i urlopu okolicznościowego (2 dni)
Dokumenty: odpis aktu urodzenia, Pesel (można donieść)
Jedno z rodziców musi zgłosić dziecko w zakładzie pracy do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego.

5. Przychodnia u mnie szpital odsyła dokumenty do zadeklarowanej przychodni a tam trzeba się zgłosić by wybrać lekarza i wypełnić deklarację lekarza i pielęgniarki a też położna jest powiadamiana i sama przychodzi, ale najlepiej zadzwoń do przychodni i się dowiedz jak jest u ciebie.

6 Spółdzielnia jeżeli mieszkasz w mieszkaniu spółdzielczym to musisz zgłosić nowego lokatora bo podniosą się niekkóre opłaty które zależą od zameldowanych osób.

7. Ubezpieczenie dodatkowe
Jeżeli podlegacie dodatkowemu ubezpieczeniu w pracy to możesz starać się o świadczenie z tytułu urodzenia dziecka. Wszystko zależy od zakładu pracy, bo u mojego męza wszystkim zajmuje się zakład pracy a u mnie sama muszę wypełnić wniosek z roszczeniem i dostarczyć agentowi obsługującemu naszą firmę.

8. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej lub Urząd Miasta/Gminy
- "becikowe" - jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka
do 3 miesięcy od urodzenia dziecka
Dokumenty: wniosek o zapomogę (do odebrania w urzędach albo na ich stronie internetowej), ksero i oryginał do wglądu dowodu osobistego, odpis aktu urodzenia, PESEL 9mozna donieść), numer konta bankowego na które mają być przelane pieniążki.
- zasiłek rodzinny i dodatek z tytułu urodzenia dziecka
Jeżeli wasz dochód miesiączny rodziny nie przekroczył 504 zł na osobę to możesz się starać o zasiłek rodzinny 48 zł i dodatek za urodzenie dziecka 1000zł . Dochód bierzesz za 2007 rok.

Dokumenty: wniosek o zasiłek, zaświadczenie o dochodach dla ciebie i małżonka z Urzędu Skarbowego za 2007 rok i ksero dowodów osobistych i odpis aktu urodzenia dziecka."
 
Ostatnia edycja:
3. wymiar urlopu macierzyńskiego przysługujący w 2011 przy urodzeniu 1 dziecka 20 tygodni, dwóch dzieci 31 tygodni ( + dodatkowy urlop 2 tygodnie, wniosek należy złozyć u pracodawcy 7 dni przed upływem podstawowego urlopu macierzyńskiego)
4. od 2010 roku obowiązuje urlop tacierzyński, dodatkowe 7 dni urlopu, wniosek składa tata w swoim zakładzie pracy
Małe sprostowanie:
Wymiar urlopu macierzyńskiego od 2012 roku wynosi 20 tygodni, ale Pracownica ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze:

  1. do 4 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
  2. do 6 tygodni - w przypadku urodzenia dwóch lub więcej dzieci przy jednym porodzie.
Pracownik - ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego, w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia.
 
Ostatnia edycja:
maxwell80, dzięki za sprostowanie, rzeczywiście od 2012 wymiar urlopu ojcowskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego sie zwiększa...mój błąd ;)
 
maxwell
Małe sprostowanie:

Wymiar urlopu macierzyńskiego od 2012 roku wynosi 20 dni, ale Pracownica ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze:

20 dni czy 20 tygodni???
 
reklama
Do góry