reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zwolnienie L4 ciąża

M

Martyna00

Gość
Witam wszystkie Panie☺️
Chciałabym się troszkę was doradzić .. Mianowicie 23.02 dowiedziałam się ze jestem w ciąży (dwie kreski na testach), wiec dnia następnego zadzwoniłam prywatnie do ginekologa żaby potwierdzić ciąże natomiast Pani powiedziała ze najlepiej przyjść na wizytę ok 6tyg od ostatniej miesiączki i umówiłyśmy się na 09.03. Pracuje ciezko fizycznie,musze dźwigać ciężkie rzeczy i nie ukryje ze troszke się boje,boje się również tego ze dojdzie do tego złe samopoczucie i nie dam rady w pracy funkcjonować. Moje pytanie brzmi,co robić w takiej sytuacji? Czy na tej 1 wizycie po potwierdzeniu ciąży dostanę zwolenienie L4 z pracy? Jak to u was wyglądało?
 
reklama
Na pewno nie dostaniesz zwolnienia, ze względu na pracę fizyczna czy ciężkie warunki pracy. Jeżeli masz ciężka prace fizyczyna pracodawca powinien Ci zapewnić odpowiednie warunki, jeżeli nie jest w stanie to wysyła Cię wtedy na płatny urlop, nie masz wtedy ZUSu na głowie. Taki jest kodeks. A zwolnienia są wystawiane ze względu na stan zdrowia.
 
Zależy od lekarza. Jeden nie wypisze a inny rozdaje L4 jak cukierki. Jak Ci zależy na L4 to na pewno znajdziesz lekarza który takie wystawi. Mnie lekarz z Medicover na każdej wizycie pyta czy chce L4 pomimo że ciąża przebiega bezproblemowo.
 
Na pewno nie dostaniesz zwolnienia, ze względu na pracę fizyczna czy ciężkie warunki pracy. Jeżeli masz ciężka prace fizyczyna pracodawca powinien Ci zapewnić odpowiednie warunki, jeżeli nie jest w stanie to wysyła Cię wtedy na płatny urlop, nie masz wtedy ZUSu na głowie. Taki jest kodeks. A zwolnienia są wystawiane ze względu na stan zdrowia.


Niestety nie masz racji, dużo lekarzy daje l4 ot tak. Czy to praca, czy stres, czy cokolwiek innego. Nie, nie dlatego, że ciąża zagrożona tylko dlatego, że jest w ciąży. I coraz częściej od 1 wizyty bez serduszka ale wtedy bez kodu b czyli 80 procent wypłaty, z kodem gdy jest serudcho.
 
Zależy od lekarza. Jeden nie wypisze a inny rozdaje L4 jak cukierki. Jak Ci zależy na L4 to na pewno znajdziesz lekarza który takie wystawi. Mnie lekarz z Medicover na każdej wizycie pyta czy chce L4 pomimo że ciąża przebiega bezproblemowo.


A co sie stalo, ze chcesz l4 wziąść?
 
Witam wszystkie Panie☺️
Chciałabym się troszkę was doradzić .. Mianowicie 23.02 dowiedziałam się ze jestem w ciąży (dwie kreski na testach), wiec dnia następnego zadzwoniłam prywatnie do ginekologa żaby potwierdzić ciąże natomiast Pani powiedziała ze najlepiej przyjść na wizytę ok 6tyg od ostatniej miesiączki i umówiłyśmy się na 09.03. Pracuje ciezko fizycznie,musze dźwigać ciężkie rzeczy i nie ukryje ze troszke się boje,boje się również tego ze dojdzie do tego złe samopoczucie i nie dam rady w pracy funkcjonować. Moje pytanie brzmi,co robić w takiej sytuacji? Czy na tej 1 wizycie po potwierdzeniu ciąży dostanę zwolenienie L4 z pracy? Jak to u was wyglądało?


Czemu chcesz wziasc l4 ?
 
A co sie stalo, ze chcesz l4 wziąść?
Pisałam już wyżej ze moja praca polega na dźwiganiu bardzo ciężkich rzeczy ,nie wyobrażam sobie żebym miała tak pracować w ciąży,na dodatek nie wyobrażam sobie również żebym miała pracować gdy męczą mnie mdłości (życzę sobie żeby było jak najmniej takich dni) a kolejny fakt jest taki iż jedna kobieta u mnie w pracy już tak pracowała, i niestety poroniła,nie wyobrażam sobie tak ryzykować
 
reklama
Witam wszystkie Panie☺️
Chciałabym się troszkę was doradzić .. Mianowicie 23.02 dowiedziałam się ze jestem w ciąży (dwie kreski na testach), wiec dnia następnego zadzwoniłam prywatnie do ginekologa żaby potwierdzić ciąże natomiast Pani powiedziała ze najlepiej przyjść na wizytę ok 6tyg od ostatniej miesiączki i umówiłyśmy się na 09.03. Pracuje ciezko fizycznie,musze dźwigać ciężkie rzeczy i nie ukryje ze troszke się boje,boje się również tego ze dojdzie do tego złe samopoczucie i nie dam rady w pracy funkcjonować. Moje pytanie brzmi,co robić w takiej sytuacji? Czy na tej 1 wizycie po potwierdzeniu ciąży dostanę zwolenienie L4 z pracy? Jak to u was wyglądało?
To zależy od twojej pracy.
Zgodnie z prawem ( zawsze mnie to bawi 😏 no ale tak, takie są fakty ) pracodawca ma obowiązek zapewnić ci takie wwrunki, które nie będą dla ciebie uciążliwe.
Ogólnie to pracodawca musi musi musi , a jak nie umie bo kurcze no ma taki zakład że nie ma nic innego, to musi ciebie wysłać na płatny urlop.
Jeśli masz takiego pracodawcę to brawo, super.
Bo może akurat jest u ciebie możliwość wykonywania innej pracy, dużo lższejszej ?
Też mam zakład ciężko fizyczny wyłącznie stojący z samym podnoszeniem i dźwiganiem więc rozumiem.

No i cóż ... nie oszukujmy się.
Czas na rzeczywistość , której ni w ząb pewna gruba zrozumieć nie zrozumie.
Pracodawca bardzo chętnie zobaczy twoje L4 bo to nie on będzie musiał ci płacić 🤷‍♀️.
Ty siedzisz w domu na płatnym urlopie, a on za ciebie płaci wszystko co konieczne ?
Przy dzisiejszych podatkach i kosztach to naprawdę spoko , jeśli masz pracodawcę który idzie na takie coś.

A w praktyce to wygląda to tak, że jak idziesz do lekarza i mówisz mu że masz ciężką pracę, a lekarz jest spoko , to da ci L4 z powodów "problemów zdrowotnych wynikających z ciąży" ( bóle kręgosłupa, duże nudności, wymioty, zawroty głowy ) .
Takie L4 raczej wystawi dopiero gdy zobaczy serduszko.

Są fakty prawne , ale są i fakty życiowe.
 
Do góry