reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zwolnienie lekarskie, koniec umowy o pracę

iza_rz_97

Fanka BB :)
Dołączył(a)
21 Styczeń 2021
Postów
919
Cześć, potrzebuje porady, co zrobić? Koleżanka jest w 6 tygodniu ciąży, umowę kończy 30 . 04, niestety pracodawca nie chce przedłużyć umowy a ona nie może się z nim dogadać. Czy może wziąć chorobowe w związku z ciaza ( raz poroniła, praca na magazynie i w dodatku kilka covidowcow) ? Zwolnienia jeszcze nie podpisała, wizytę u gin ma 23.04
 
reklama
Czytałam ze jeśli nie minęło 3 miesiące ciąży w terminie zakończenia umowy to pracodawca nie musi jej przedłużać , a jeśli minie 3 miesiące to musi przedłużyć do dnia porodu. Sama się tym interesowałam bo jestem w podobnej sytuacji z tym ze u mnie w terminie zakończenia umowy będzie już ponad 3 mięs ciąży wiec umowa prawnie przedłuża się porodu . A jak się myje to proszę mnie poprawić :)
 
A jeśli teoretycznie nie wiedziałaby że chcą ją zwolnić i miała by chorobowe to jak to jest respektowane?
Ale tu chodzi o wypowiedzenie czy nieprzedłużenie umowy. Jeśli na koniec umowy ciąża będzie młodsza niż 3 miesiące to tylko dobra wola pracodawcy... zwolnienie nie chroni przed zakończeniem umowy na czas określony ani przed wypowiedzeniem.
 
Nie no - zasiłek chorobowy będzie przysługiwał. Jeśli umowa ulegnie rozwiązaniu teraz na koniec kwietnia, to nie będzie jej przysługiwać macierzyński. Ale zwolnienie chorobowe rozpoczęte teraz i kontynyowane po ustaniu zatrudnienia będzie ją upoważniało do pobierania zasiłku chorobowego (nie może mieć ani dnia przerwy w zwolnieniach).

PS. Nie ma czegoś takiego jak zwolnienie na ciążę 🤷‍♀️
 
Ostatnia edycja:
Zasiłek chorobowy można ciągnąć nawet w momencie zakończenia umowy :) wiec jeśli wezmie chorobowe jeszcze w trakcie trwania umowy to po zakończeniu umowy może je spokojnie ciągnąć tylko musi mieć ubezpieczenie NFZ :)
 
reklama
Musi mieć ubezpieczenie społeczne :) bo swoje straci miesiąc po ustaniu ważności umowy o prace to chyba oczywiste:) wtedy najlepiej zapytać kogoś jak to wyglada w ciazy, może mąż będzie mógł ubezpieczyć ją u siebie w pracy
 
Do góry