reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zwolnienie lekarskie proszę o radę

myszka930

Początkująca w BB
Dołączył(a)
7 Październik 2016
Postów
22
Mam pytanie. Leżałam w szpitalu ponad tydzień. Zapomniałam wziąć zwolnienia. Wyszłam w ten poniedziałek na własne żądanie. Jutro znowu mają mnie położyć. Czy jak poproszę to dostanę zwolnienie za poprzedni pobyt?
 
reklama
Rozwiązanie
Tzw. L4 które stwierdza pobyt pracownika np. w szpitalu powinno być wystawione nie później niż w dniu wypisania pacjenta. Natomiast jesli pobyt jest dłuższy niż 14 dni, wystawiać się je powinno co 14 dni, co ma umożliwić płatnikowi zasiłku wypłatę świadczeń chorobowych. Z kolei w sytuacji jeśli pracownik nie otrzyma zaświadczenia w dniu wypisania ze szpitala, na jego wniosek może być wystawione w terminie późniejszym. W tym przypadku nie obowiązują zasady ograniczające możliwość wystawienia zaświadczenia lekarskiego za okres wsteczny dłuższy niż 3 dni.
PRZYKŁAD: pracownik w okresie od 1 do 25 września przebywał w szpitalu. Jednak przy wypisaniu nie otrzymał zaświadczenia ZUS ZLA. Z prośbą o jego wystawienie zgłosił się do szpitala...
Tak na dobrą sprawę mogłabyś dostać.

Lekarz może Ci wystawić zwolnienie 3 dni wstecz. Do tego Ty masz 7 dni na dostarczenie zwolnienia do ZUSu. Jeżeli w ciągu 7 dni nie trafi L4 do ZUSu to wypłaca Ci o 25 procent mniejsze chorobowe.

Oblicz sobie to wszystko.
 
Nie wystawią Ci zwolnienia...Zwolnienie za pobyt w szpitalu może zostać wystawione najpóźniej w dniu wypisania do domu. (no chyba że wystawili wówczas, a ty nie odebrałaś)
 
Za pobyt w szpitalu zwolnienie musi być wystawione najpóźniej w dniu wypisu. 3 dni obowiązują w poradniach (np. lekarza rodzinnego) - co więcej jeśli pobyt jest dłuższy, to szpital wystawia zwolnienie co 14dni.
No i 3dni wstecz - tzn. że pierwszym dniem jest ten sprzed 3 dni (a nie ostatnim zwolnienia).
 
Tzw. L4 które stwierdza pobyt pracownika np. w szpitalu powinno być wystawione nie później niż w dniu wypisania pacjenta. Natomiast jesli pobyt jest dłuższy niż 14 dni, wystawiać się je powinno co 14 dni, co ma umożliwić płatnikowi zasiłku wypłatę świadczeń chorobowych. Z kolei w sytuacji jeśli pracownik nie otrzyma zaświadczenia w dniu wypisania ze szpitala, na jego wniosek może być wystawione w terminie późniejszym. W tym przypadku nie obowiązują zasady ograniczające możliwość wystawienia zaświadczenia lekarskiego za okres wsteczny dłuższy niż 3 dni.
PRZYKŁAD: pracownik w okresie od 1 do 25 września przebywał w szpitalu. Jednak przy wypisaniu nie otrzymał zaświadczenia ZUS ZLA. Z prośbą o jego wystawienie zgłosił się do szpitala 5 października i wówczas otrzymał je za okres pobytu w szpitalu od 1 do 25 września.
Wobec tego zaświadczenie zostało wystawione z zachowaniem zasad o orzekaniu. Tak więc stanowi dokument do wypłaty zasiłku chorobowego za ten okres.

_____
porady urologiczne
portal urologiczny
 
Rozwiązanie
Do góry