reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zwolnienie lekarskie z zagranicy

Asco

Fanka BB :)
Dołączył(a)
12 Sierpień 2010
Postów
426
Miasto
Warszawa/Ottawa
Witam serdecznie,
może Pani będzie umiała mi podpowiedzieć, czy moge wycofać podanie o urlop bezpłatny z uwagi na ciążę oraz w jakiej formie, kiedy i jak powinnam dostarczyć zwolnienie lekarskie z zgranicy.

Obecnie jestem w Kanadzie, po przyjeździe okazało się, ze jestem w ciąży (obecnie 11 tydzień).
Do końca sierpnia jestem na urlopie wypoczynkowym, a nastepnie pracodawca wyraził zgodę na roczny urlop bezpłatny. Z uwagi na to iz to ciąża wysokiego ryzyka (wczesniejsze poronienia) nie moge wrócić do kraju, tym samym chciałabym się wycofać z uropu bezpłatnego i przedstawic pracodawcy zwolnienie lekarskie wystawione przez kanadyjskiego lekarza. Czy pracodawca lub ZUS może zakwestionować takie zwolnienie?
Z góry dziekuję za odpowiedź
Asco
 
reklama
może Pani będzie umiała mi podpowiedzieć, czy moge wycofać podanie o urlop bezpłatny
Tak, moze Pani to zrobić za zgodą pracodawcy.

Czy pracodawca lub ZUS może zakwestionować takie zwolnienie?
Może zakwestionować tak samo jak każde inne zwolnienie.

Co do zwolnień wystawionych poza granicami kraju, podstawą do przyznania zasiłku chorobowego jest zaświadczenie zagranicznego zakładu leczniczego lub zagranicznego lekarza:
1. określające początkową i końcową datę niezdolności do pracy,
2. wystawione na blankiecie z nadrukiem zawierającym nazwę zagranicznego zakładu leczniczego lub imię i nazwisko lekarza,
3. opatrzone datą wystawienia i podpisem.
Pracownik powinien przedłożyć pracodawcy zaświadczenie przetłumaczone na język polski.
Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. nr 65, poz.742 ze zm.).
 
Ja mieszkam we Wloszech ale zatrudniona jestem dla Polskiej firmy.Teraz okazalo sie ze jestem w ciazy i jest to ciaza zagrozona.
Dziekuje za wskazowki
 
Mam jeszcze jedno pytanie
Na zwolnieniu lekarskim musi byc moj adres zameldowania w Polsce ?
Ja na jednym zwolnieniu mam adres tymczasowy gdzie sie zatrzymalam .Niewiem czy w Polsce nie bede miala problemu z tym zwolnieniem
 
Do góry