reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

zwolnienie z pracy na macierzyńskim

Może moje pytanie nie do końca jest na ten dokładnie temat ale też jest o zwolnienie. Trzy tygodnie temu poroniłam i w tym czasie przebywałam na zwolnieniu lekarskim. Moja szefowa jest przeciwniczką dzieci i z tego niezadowolenia podobno po moim powrocie czeka mnie zwolnienie z pracy. Czy ma do tego prawo, czy po stracie dziecka nie jestem już w żaden sposób chroniona przez prawo ?
 
reklama
Trzy tygodnie temu poroniłam i w tym czasie przebywałam na zwolnieniu lekarskim. Moja szefowa jest przeciwniczką dzieci i z tego niezadowolenia podobno po moim powrocie czeka mnie zwolnienie z pracy. Czy ma do tego prawo, czy po stracie dziecka nie jestem już w żaden sposób chroniona przez prawo ?
Niestety nie podlega Pani szczególnej ochronie zatrudnienia.
Czy poinformowano Panią, że zamiast zwolnienia lekarskiego przysługiwał Pani po poronieniu urlop macierzyński?
 
Niestety nikt mi o tym nie powiedział . Teraz wróciłam do pracy i niestety odebrano mi poprzednie stanowisko co wiąże się ze zmniejszeniem moich zarobków:(
 
Bardzo współczuję utraty dziecka. Dla Pani uprawnień ważne jest, co otrzymała Pani ze szpitala i czy ma Pani akt urodzenia. Urlop macierzyński przysługuje pracownicy w wymiarze 8 tygodni, jeśli urodzi martwe dziecko, czyli decydująca jest tutaj informacja od lekarzy. Prawo do macierzyńskiego przysługuje tylko wtedy, kiedy otrzymało się akt urodzenia, a poronienie zostało opisane jako "poród martwy". Wg przepisów medycznych poród następuje od 22-giego tygodnia ciąży i tylko utrata dziecka w tak zaawansowanej ciąży uprawnia do urlopu macierzyńskiego (argumentacja za: np. tutaj). Z drugiej strony w Polsce jest ochrona życia poczętego od pierwszych chwil i jeśli zgłosi się do USC fakt utraty dziecka w ciągu 3 dni, to otrzyma się akt urodzenia niezależnie od wieku ciąży. W efekcie mamy niespójne przepisy i brak jasności co do regulacji kwestii macierzyńskiego...

Ale jeśli ma Pani akt urodzenia, to może powalczyć o resztę macierzyńskiego i wyrównanie - bo zapewne za zwolnienie po utracie dziecka otrzymała Pani wynagrodzenie 80%, a przy macierzyńskim należy się 100%. Przy czym praktycznie może się to Pani nie opłacać, bo wtedy już w ogóle może Pani nie mieć dokąd wracać za pięć tygodni... :-(
 
Tutaj się absolutnie nie zgodzę. KP przewiduje urlop macierzynski w przypadku, gdy dziecko urodzi się martwe bez znaczenia w ajkim momencie ciąży to nastąpi. USC wydaje akty urodzenia z adnotacją o zgonie a pracodawca nie ma prawa urlopu odmówić. Cenzus 22 tygodni to kwestia statystyki medycznej.,
 
Mam problem z moim byłym pracodawcom. Byłam zatrudniona na czas nieokreslony, przepracowałam w firmie 9 lat. 30 lipca urodziłam dziecko i poszłam na urlop macierzyński. 18 sierpnia otrzymałam wypowiedzenie umowy ze skutkiem natychmiastowym (z art. 52 KP) - o umowę mi sie nie rozchodzi, bo i tak chciałam odejść z pracy; ale czy pracodawca może mnie wogóle zwolnic na urlopie macierzyńskim? A kolejna sprawa w moim byłym zakładzie pracy pracuje mniej niż 20 osób, więc zasiłek powinien wypłacac mi Zus - dziś sie dowiedziałam, że jeszcze nie przekazano tam moich dokumentów - czy mogę coś z tym zrobić? Wiadoma sprawa, że rozchodzi sie o zasiłek macierzyński.
Od 4 listopada ide do nowej pracy a mój mąz kontynuuje mój urlop macierzyński - czy w tej sytuacji musze przynosic zaświadczenie o rezygnacji z dalszej części urlopu z mojego byłego zakładu?

Bardzo prosze o pomoc w tej sprawie!!!
 
Mam problem z moim byłym pracodawcom. Byłam zatrudniona na czas nieokreslony, przepracowałam w firmie 9 lat. 30 lipca urodziłam dziecko i poszłam na urlop macierzyński. 18 sierpnia otrzymałam wypowiedzenie umowy ze skutkiem natychmiastowym (z art. 52 KP) - o umowę mi sie nie rozchodzi, bo i tak chciałam odejść z pracy; ale czy pracodawca może mnie wogóle zwolnic na urlopie macierzyńskim?
Co do zasady istnieje ochrona zatrudnienia w czasię ciąży i urlopu wychowawczego. Jednak są pewne wyjątki. Jeśli zachodzą przesłanki do rozwiązania umowy z winy pracownika, pracodawca ma prawo wypowiedziec umowę. Art 52 KP dotyczy takiej sytuacji, więc generalnie nie widzę tu naruszenia prawa.


A kolejna sprawa w moim byłym zakładzie pracy pracuje mniej niż 20 osób, więc zasiłek powinien wypłacac mi Zus - dziś sie dowiedziałam, że jeszcze nie przekazano tam moich dokumentów - czy mogę coś z tym zrobić?
Nie jest do końca jasne kto przekazuje dokumenty do ZUS. Zwykle robi to pracodawca, ale moze Pani przekazac je do ZUS sama.

Od 4 listopada ide do nowej pracy a mój mąz kontynuuje mój urlop macierzyński - czy w tej sytuacji musze przynosic zaświadczenie o rezygnacji z dalszej części urlopu z mojego byłego zakładu?
Od 4 listopada nie może Pani przerwać urlopu, bo nie będzie to pełne 14 tygodni po porodzie.Zaświadczenia nalezy złożyć w ZUS.
 
rozwiązanie umowy nastapiło "podobno" z mojej winy - chodziłam do pracy do ostatniego dnia ciązy - pracowałam jako kasjerka - w dniu porodu nie rozliczyłam sie z pieniędzy ponieważ zabrano mnie na porodówke prosto z pracy, ale zrobilam to 3 dni później, po powrocie ze szpitala - pracodawca uznał ten fakt za "przywłaszczenie pieniędzy firmy" - niby jasna sprawa, ale skoro nie miałam komu zdac pieniędzy to tego nie zrobiłam

kwestia rezygnacji z urlopu macierzyńskiego - z moich obliczeń wynika, ze moge zrezygnować 4 listopada, a mąz bedzie kontynuował od 5 listopada dalszą jego częśc

w jaki sposób mam oddac dokumenty do ZUSu skoro od pracodawcy nie moge uzyskać zaświadczenia Z-3a (o dochodach uzyskanych w ciągu ostatnich 12 miesięcy)
 
rozwiązanie umowy nastapiło "podobno" z mojej winy - chodziłam do pracy do ostatniego dnia ciązy - pracowałam jako kasjerka - w dniu porodu nie rozliczyłam sie z pieniędzy ponieważ zabrano mnie na porodówke prosto z pracy, ale zrobilam to 3 dni później, po powrocie ze szpitala - pracodawca uznał ten fakt za "przywłaszczenie pieniędzy firmy" - niby jasna sprawa, ale skoro nie miałam komu zdac pieniędzy to tego nie zrobiłam
Szkoda, że nie odwołała sie Pani do sądu. Szkoda, bo będzie Pani miała w dokumentach tzw potocznie "zwolnienie dyscyplinarne"

kwestia rezygnacji z urlopu macierzyńskiego - z moich obliczeń wynika, ze moge zrezygnować 4 listopada, a mąz bedzie kontynuował od 5 listopada dalszą jego częśc
Owszem tak jest. Poprzednio pisała Pani o podjeciu pracy 4 listopada. Może Pani podjąc pracę 5 listopada.

w jaki sposób mam oddac dokumenty do ZUSu skoro od pracodawcy nie moge uzyskać zaświadczenia Z-3a (o dochodach uzyskanych w ciągu ostatnich 12 miesięcy)
Prosze wystąpić pisemnie do pracodawcy o przekazanie dokumentów do ZUS lub wydanie Pani dokumentów by złożyła je Pani sama.
 
reklama
czy istnieje jakiś akt prawny, abym mogła go zamieścić w piśmie do pracodawcy? czy moge prosić o pomoc w sporządzeniu takiego pisma? znalazlam tylko art. 218-219 kk
 
Do góry