reklama

zwolnienie z pracy umowa na czas nieokreślony jakie prawa

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez beata26, 14 Listopad 2013.

1. beata26

beata26 szczęśliwa mamusia :)

Witam serdecznie, mam do Pani pytanie, mój szef ma kilka sklepów w różnych miejscowościach, ogólnie zatrudnia w firmie ok 15 osób na umowy o pracę, plus kilka na zlecenie. Od nowego roku chce zamknąć 3 sklepy i zwolnić mnie i 2 inne dziewczyny (łącznie po jednej w każdym sklepie - sklepy jednoosobowe). Każda z nas ma umowę na czas nieokreślony, 3 mczny okres wypowiedzenia. Moje pytania są następujące:
    1) czy zwolnienie 3 osób - zamknięcie 3 punktów - oznacza zwolnienia grupowe w tak małej firmie? czy jeśli tak to przysluguje nam jakaś odprawa?
    2) skoro mamy 3 mczny okres wypowiedzenia to kto decyduje o tym, czy będziemy w tym czasie pracować czy już nie, jeśli szef zdecyduje że juz nie pracujemy to musi nam za te 3 mce zapłacić ?

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź, pozdrawiam
    Beata

2. beata26

Bardzo proszę o odpowiedź, mam jeszcze jedno pytanie, w jaki sposób powinien szef z nami rozwiązać umowę, żebyśmy mogł dostać kuroniówkę i 3 mczne wynagrodzenie za okres wypowiedzenia?
    Z góry bardzo dziękuję

3. reklama
  4. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Nie. O zwolnieniach grupowych można mówić jesynie w odniesieniu do firm zatrudniających pow. 20 osób.

Nie. Odprawa wypłacana jest przez pracodawców zatrudniających min. 20 osób.
    Okres wypowiedzenia jest ormalnym czsem świadczenia pracy. Niemniej pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Nie ma to jednak wpływu na wynagrodzenie.

5. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Powód rozwiązania umowy powinien być powodem lezący po stronie pracodawcy.

6. beata26

ślicznie Pani dziękuję :)

Poleć forum