reklama

Zwrot kosztów z czau ciąży i połogu

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez kika102, 18 Marzec 2012.

 1. kika102

  kika102 Początkująca w BB

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam serdecznie mam do Pani kilka pytań. Otóż mam już zasądzone alimenty na dziecko. Teraz zamierzam wnieść pozew o podwyższenie alimentów i tutaj moje pytanie:
  1. czy pomimo tego że dziecko ma już 2 lata mogę w jednym pozwie zwrócić się dodatkowo o zwrot kosztów poniesionych podczas ciąży i połogu( słyszałam że można się ubiegać do 3 lat- potem następuje przedawnienie)czy musi być oddzielny pozew?
  2. jak mniej więcej wyliczyć i co uwzględnić w kwocie do zwrotu- fakt to już 2 lata i w sumie faktur już nie posiadam, czy mimo to jest szansa
  Nie byliśmy małżeństwem.
  Bardzo Pani dziękuję za odpowiedz.
   
 2. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Co do zasady może Pani domagać sie zwrotu takich kosztów. Czy była Pani wtedy zatrudniona? Z czego Pani wtedy żyła?
  A o jakich kosztach mówimy? Czy są to normalne koszty utrzymania, czy moze miała Pani jakieś wyjątkowe wydatki?
  To bez znaczenia.
   
 3. reklama
 4. kika102

  kika102 Początkująca w BB

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Dziękuję za szybką odpowiedz. Więc uzupełnie:
  Może i postąpiłam nie dokońca uczciwie ale mimo tego że byłam w ciązy poszłam do pracy - ukrywając ten fakt przed pracodawcą. Zrobiłam tak bo partner mnie zostawił już na początku ciąży i zostałam bez środków do życia. Stąd umowe miałam do dnia porodu. I utrzymywałam się ze skromnej wypłaty i pomocy opsu.
  Co do kosztów mam na myśli koszty utrzymania, przez pierwsze 4 mc ciąży musiałam przyjmować dodatkowe leki a tak to przez całą ciążę głównie dodatkowe były witaminy. Został wykonany remont pokoju w którym przebywało dziecko i ja. Jedynie pod koniec ciąży tj 7-8 mc dwa razy byłam w szpitalu przez okres łączny 2 tygodnie.
  Mam nadzieję że w miarę szczegółowo odpowiedziałam. Mogłabym Panią prosić o podpowidz co konkretnie powinnam wypisać we wniosku koszty mam podać ogólne jakie poniosłam tj.opłaty mieszkaniowe, wyżywienie, ubrania ciążowe, wyprawka. Łączną całościową kwotę przez 9mc plus 3 mc połogu i prosić o zwrot połowy?
   
 5. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Art. 141. § 1. Ojciec nie będący mężem matki obowiązany jest przyczynić się w rozmiarze odpowiadającym okolicznościom do pokrycia wydatków związanych z ciążą i porodem oraz kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie porodu.
  Musi pani zatem konkretnie sprecyzować o jakie koszty chodzi i ile te koszty wyniosły. Bez tego ani rusz.

  Remont pokoju dziecka trudno bedzie zaliczyć do kosztów utrzymania kobiety w ciąży i połogu.

  Pobyt w szpitalu nie generuje kosztów, wiec z punktu widzenia pozwu jest to raczej bez znaczenia. Tym bardziej, że pracowała Pani na umowę ze stałym wynagrodzeniem (tak rozumiem), więc nie można tu mówić o utraconych korzysciach.

  Przede wszystkim musi Pani sporządzić szczegółowy wykaz tych kosztów.
   
 6. kika102

  kika102 Początkująca w BB

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Czy jednym słowem mam podsumować leki opłaty mieszkaniowe, wyżywienie, ubrania ciążowe, wyprawkę dla dziecka i podać ogólna kwotę i prosić o zwrot połowy kosztów. Dobrze zrozumiałam?
   
 7. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  o
  czywiscie ostateczna decyzja należy do sądu, ale w mojej ocenie uzasadnione są jedynie koszty zwiazane z pani osobą. uważam, ze wyprawka dla dziecka nie jest takim kosztem. To powinno być finansowane z alimentów.
  Warto też zauważyć, ze większość orzeczeń sądów nie podziela też stanowiska, że ojciec dziecka ma partycypować w kosztch prywatnych wizyt lekarskich w momemcie gdy matka nie potrafi dowieść, ze były one spowodowane bezwzględną koniecznoscią a nie wyborem takiego sposobu leczenia.
   
 8. kika102

  kika102 Początkująca w BB

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Ślicznie dziękuję za odpowiedz na szczęście miałam tylko 2 wizyty prywatne zanim doczekałam się na wizytę na NFZ:tak:
   

Poleć forum