reklama

Zwrot kosztów z czau ciąży i połogu

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez kika102, 18 Marzec 2012.

1. kika102

kika102 Zaciekawiona BB

Witam serdecznie mam do Pani kilka pytań. Otóż mam już zasądzone alimenty na dziecko. Teraz zamierzam wnieść pozew o podwyższenie alimentów i tutaj moje pytanie:
    1. czy pomimo tego że dziecko ma już 2 lata mogę w jednym pozwie zwrócić się dodatkowo o zwrot kosztów poniesionych podczas ciąży i połogu( słyszałam że można się ubiegać do 3 lat- potem następuje przedawnienie)czy musi być oddzielny pozew?
    2. jak mniej więcej wyliczyć i co uwzględnić w kwocie do zwrotu- fakt to już 2 lata i w sumie faktur już nie posiadam, czy mimo to jest szansa
    Nie byliśmy małżeństwem.
    Bardzo Pani dziękuję za odpowiedz.

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Co do zasady może Pani domagać sie zwrotu takich kosztów. Czy była Pani wtedy zatrudniona? Z czego Pani wtedy żyła?
    A o jakich kosztach mówimy? Czy są to normalne koszty utrzymania, czy moze miała Pani jakieś wyjątkowe wydatki?
    To bez znaczenia.

3. reklama
  4. kika102

kika102 Zaciekawiona BB

Dziękuję za szybką odpowiedz. Więc uzupełnie:
    Może i postąpiłam nie dokońca uczciwie ale mimo tego że byłam w ciązy poszłam do pracy - ukrywając ten fakt przed pracodawcą. Zrobiłam tak bo partner mnie zostawił już na początku ciąży i zostałam bez środków do życia. Stąd umowe miałam do dnia porodu. I utrzymywałam się ze skromnej wypłaty i pomocy opsu.
    Co do kosztów mam na myśli koszty utrzymania, przez pierwsze 4 mc ciąży musiałam przyjmować dodatkowe leki a tak to przez całą ciążę głównie dodatkowe były witaminy. Został wykonany remont pokoju w którym przebywało dziecko i ja. Jedynie pod koniec ciąży tj 7-8 mc dwa razy byłam w szpitalu przez okres łączny 2 tygodnie.
    Mam nadzieję że w miarę szczegółowo odpowiedziałam. Mogłabym Panią prosić o podpowidz co konkretnie powinnam wypisać we wniosku koszty mam podać ogólne jakie poniosłam tj.opłaty mieszkaniowe, wyżywienie, ubrania ciążowe, wyprawka. Łączną całościową kwotę przez 9mc plus 3 mc połogu i prosić o zwrot połowy?

5. E. Słotwińska-Rosłanowska

Art. 141. § 1. Ojciec nie będący mężem matki obowiązany jest przyczynić się w rozmiarze odpowiadającym okolicznościom do pokrycia wydatków związanych z ciążą i porodem oraz kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie porodu.
    Musi pani zatem konkretnie sprecyzować o jakie koszty chodzi i ile te koszty wyniosły. Bez tego ani rusz.

Remont pokoju dziecka trudno bedzie zaliczyć do kosztów utrzymania kobiety w ciąży i połogu.

Pobyt w szpitalu nie generuje kosztów, wiec z punktu widzenia pozwu jest to raczej bez znaczenia. Tym bardziej, że pracowała Pani na umowę ze stałym wynagrodzeniem (tak rozumiem), więc nie można tu mówić o utraconych korzysciach.

Przede wszystkim musi Pani sporządzić szczegółowy wykaz tych kosztów.

6. kika102

kika102 Zaciekawiona BB

Czy jednym słowem mam podsumować leki opłaty mieszkaniowe, wyżywienie, ubrania ciążowe, wyprawkę dla dziecka i podać ogólna kwotę i prosić o zwrot połowy kosztów. Dobrze zrozumiałam?

7. E. Słotwińska-Rosłanowska

o
    czywiscie ostateczna decyzja należy do sądu, ale w mojej ocenie uzasadnione są jedynie koszty zwiazane z pani osobą. uważam, ze wyprawka dla dziecka nie jest takim kosztem. To powinno być finansowane z alimentów.
    Warto też zauważyć, ze większość orzeczeń sądów nie podziela też stanowiska, że ojciec dziecka ma partycypować w kosztch prywatnych wizyt lekarskich w momemcie gdy matka nie potrafi dowieść, ze były one spowodowane bezwzględną koniecznoscią a nie wyborem takiego sposobu leczenia.

8. kika102

kika102 Zaciekawiona BB

Ślicznie dziękuję za odpowiedz na szczęście miałam tylko 2 wizyty prywatne zanim doczekałam się na wizytę na NFZ:tak:

Poleć forum