reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Żywienie dziecka w 2 i 3 roku życia

reklama
hej mój Igorek dosyć je ale wydaje mi sie że za mało budzi sie 7-8 o 9 je kasze bobo vita potem jakies chrupeczki i pije herbatką o ok 11 jakiś owoc o 12 idzie spać 1,5 do 2 godz po obudzeniu je zupkę i pije butle soku ze świeżych owoców uwielbia je potem wychodzimy na długi spacer miedzy czasie jakieś chrupki albo ciasteczka ok 17 jemy albo ziemniaczki z mieskiem albo paróweczki kanapeczki z serkiem białym rózne znowu pije soczek albo herbatke i ok 19 danonka albo coś owocowego i przed spaniem o 20.30 pije mleko 240 ml i w nocy o 3 pije 180 ml napiszcie co wy na to dzieki
 
Za mało - moja droga ile Igorek ma?
mój budzi się o 7-8 - nie je nic - czasem 4 łyżeczki jajecznicy - potem różnie ale najczęściej nic
o 12 idzie spać śpi 50 minut do 1,5g po obudzeniu je obiadek - całkiem ładnie ilości ale ostatnio jest bunt zupowy i tylko drugie wchodzi w grę. ok 17 zje z mojego talerza - symbolicznie:) przed spaniem o 19 pije 240 ml mleka (czasem nad ranem o 6 wypije 150 ml mleka - ale nie zawsze) w między czasie zje kawałek jabłka, melona albo banana, soków nie pije - tylko wodę
 
Iguś jak dla mnie za malo warzyw a za duzo slodzonych rzeczy :).

Mloda zajada jakos tak:

8:00- kaszka na mleku kozim albo krowim z kasza: manna, owsiana, jeczmienna, kukurydziana albo orkiszowa, czasami do srodka leca migdaly, czasem owoce, czasem sok. Czasami wymieniam to na kanapke z serem i ogorkiem/rzodkiewka, a czasem z powidlami domowej roboty. czasem do kanapki jajecznica ze "scypiorem"

10:30 - owoc albo jogurt naturalny z owocem, albo mus owocowy albo kisiel domowej roboty z owocami.

13:30- zupka z warzyw roznych roznistych

16:00 - makaron pelnoziarnisty, kasza gryczana, ryz, kuskus albo ziemniaki z sosem warzywnym (tez z roznych warzyw, co jest ;). 2 razy w tyg miesko: krolik albo kaczka, czasem wolowina. Raz w tyg pieczona ryba z warzywami.

17-18 - jakis wafelek ryzowy, chrupkie pieczywo albo np kawalki kalarepy albo marchewki w slupkach. Czasami ciastko albo ja cos upieke dla niej.

19:30 - kaszka bobovita na modyfikowanym ok 200ml

Do picia dostaje wode, bardzo rzadko soczek z owocow. Czasem poszalejemy i wpadnie jej kilka frytek albo czekoladka czy lizak, ale to tak bardzo okazjonalnie :) Generalnie jest odkurzaczem i je wszystko.
 
Mój synek je:

7:00 - jak jest w domu to płatki na mleku, kanapka, czasem jajecznica a jak idzie do żłobka to pije tylko mleko
8:00 - w żłobku śniadanie (kanapka, parówka, jajko itp.)
ok 9:10-10:00 - jabłko albo chrupki kukurydziane, sok owocowy
11:00 - w domu zupa a w żłobku 2-daniowy obiad
14:00 - w domu drugie danie (ziemniaki lub kasza,warzywa i mięso) a w żłobku podwieczorek (budyń, jogurt, kisiel, sałatka owocowa)
16:00 - zależy co było na podwieczorek w żłobku (jogurt, jakieś ciastko, czasem naleśnik)
18:30 - kolacja (manna, kanapki, czasem parówki)
przed spaniem ok 19:30 mleko do picia

Do picia dostaje gorzką herbatę lub wodę. Sok tylko raz dziennie 150 ml zazwyczaj marchew z jabłkiem.
Je wszystko co mu zrobię więc ciężko było wymienić te rzeczy. Zazwyczaj je to co ja.
 
Witam, moja corcia 2 latka budzi sie ok.6 rano do mleka -wypija 180-210 enfamil.Potem jeszcze zasypia na ok.2 godziny.Ok.godz 10-zjada jajecznice lub parowke lub kanapke.Okolo poludnia jakis jogurcik, ciasteczko lub owoc.Miedzy 14-15 zjada obiadek najczesciej zupke (lubi kazda) i od nas skubnie troche drugiego dania tzn. miesko, ziemniaczki itp.W miedzyczasie jakies paluszki, sucharek, a na kolacje 18-19 czesto nalesnika z musem jablkowym, lub kaszke z owocami.Przed spaniem 21- 180-210 enfamil. Na pewno dieta mojej corki uboga jest w kasze , zjada tylko ta w zupce krupnik, nie wiem za bardzo jakie kasze jeszcze moglabym podawac i w jakiej postaci.Bardzo prosze o podpowiedzi. P>S> swietne pomysly na dania z rybki!
 
a kaszę możesz podać normalnie do drugiego dania. np z kefirem mniam. Mój uwielbia pęczak. bardzo lubi tez takie pulpety z kaszy - puree z ziemniaków do tego drugie tyle kaszy, troszkę cebulki, koperek (ja jeszcze kiełki dodaję) calość panierujesz jak kotleta i smażysz sek na głębokim tłuszczu (wtedy nie zdążą tak wciągnąć tego tłuszczu) odsączasz i gotowe. ja podaję z marchewką.
No i kaszkę manną możesz gotować - np w porze naleśnikowej i zamiast ją podawać z konfiturą malinową
 
Kubuś ma 3 latka...jak nie idzie do przedszkola to dostaje po przebudzeniu chlebek i paróweczke i herbatkę :-) potem na ddrugie danie ma najczęściej płatki z mlekiem i np jogurcik chętnie sam zawoła...koło 11,30 idzie spać i przedtem staram mu się zawsze dać ciepłej zupki bo wtedy ma ciepło w brzuszku i długo śpi bo 2-3 godziny...jak się obudzi drugie danie...zazwyczaj staram się robić wszystko na parze//w między czasie po obiedzie jakieś chrupki kukurydziane itp. a na kolacje dostaje chlebek i herbatke..daje mu dużo wody...
 
charlene hej Igorek ma 16 miesięcy jeśli chodzi o warzyw to masz racje bo podaje mu tylko do ziemniaczków i mieska to daje mu marchewę na parze kalafior, brokuły, niewiem co jeszcze mogę mu dawać a jeszcze jedno pytańko ja mieszkam w Anglii i jak byłam w Polsce lekarz powiedział zebym przeszła juz na mleko krowie ale jeszcze tego nie zrobiłam bo koleżanki mi odradzają mówią zebył dawała jeszcze modyfikowane ale do mleka krowiego co mogę dodać czekam na podpowiedzi dzięki
 
reklama
Iguś my mieszamy - dostaje modyfikowane junior, a do tego krowie, kozie, czasem sojowe (dopiero wyszla z alergii wiec soja i krowie ostroznie dajemy). Mysle, ze fajnie jest jeszcze troche podawac modyfikowane, bo jest wzmocnione wszystkim czego dziecko potrzebuje, a ciezko skomponowac taka diete, zeby na pewno nic nie brakowalo. Ale z drugiej strony nie uwazam, ze zwykle mleko jakos zaszkodzi mojemu dziecku wiec tez podaje :)

Co do warzyw Mlodej ostatnio zasmakowala zupka z kapustki pokrojonej w kostke, marchewki, ziemniaka, selera, pietruszki. Lubimy tez przecierany krem z ziemniakow, marchewki, pietruszki, selera, cebuli i duuuuzej ilosci pora ;) Fajnie sie sprawdzaja ogorki na kanapkach bo latwo sie kroja. Kalarepka na parze i pokrojona jak frytki jest dosc smaczna tez. Ja czesto robie tez danie z ryzu z marchewka, groszkiem i kukurydza - wszystko razem gotowane (nazwa robocza: ryżotto ;). W ogole czesto robie obiad w 1 garnku - gotuje warzywa razem z makaronem albo kasza, jest szybciej i mniej mycia ;) Czesto doprawiam odrobina pieprzu (czasem odrobinka soli -tak, tak ;(, pietruszka suszona, lisciem laurowym itp. Zageszczam kleikiem ryzowym (nawet 1 lyzka tylko czasem, bo wtedy zupka warzywna sie taka fajna robi, nie sama woda i warzywa.)

a co do kaszy - to ja do mleka daje jakies owsiane, orkiszowe, jeczmienne - do tego utarte owoce. Z manny robie kluski - gotuje sie bardzo gesta kasze, potem na zimno dosypuje jeszcze troche kaszy, ugniata i robi kulki i gotuje jeszcze chwile.Mozna formowac z tego te cos jakby kluski slaskie i w dziurke dac powidla albo malutki owoc po ugotowaniu. Do gryczanej dodaje sos warzywny albo gulasz, a kukus robie jak nie chce mi sie ziemniakow gotowac np do ryby. jaglana robie tez na mleku czasem, a czasem obok mieska lezy.
 
Ostatnia edycja:
Do góry