reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

dziecko u pediatry, szczepionki, badania, kichania

INEZ81 popytaj lekarza lub polozna bo nalezy podawac wit. D3 dziecku aby zapobiegac krzywicy dzieciecej. Dziecko przychodzi na świat z zapasem witaminy D, który wyczerpuje się ok. 3.-4. tygodnia życia. Wtedy dobrze jest zacząć zapobiegać krzywicy. W jaki sposób? Karmiąc piersią, wychodząc z dzieckiem na dwór oraz podając mu preparaty z witaminą D3.Niemcy, Szwajcaria, kraje skandynawskie, Kanada i USA zalecają podawanie witaminy D dzieciom od urodzenia do czterech i więcej lat.
Każdy noworodek po urodzeniu powinien otrzymać jedną dawkę witaminy K.
Witamina K jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Jest odpowiedzialna za prawidłową krzepliwość krwi, prawidłowy metabolizm wapnia, ma też właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze.
Na możliwość niedoboru narażone są niemowlęta karmione piersią, ponieważ w ich jelicie grubym znajdują się bifidobakterie, które nie produkują witaminy K, a pokarm matki zawiera zbyt małe ilości tego składnika.
Dlatego też podawanie witaminy K w tym okresie jest tak ważne.
 
reklama
No więc z tą wit K dziwna sprawa - w szpitalu wpadla mi w reke ulotka ze sie dziecku podaje od 2 tygodnia zycia, a dzis polozna sie mocno zdziwila o czym ja mowie. Ale ulotki nie mam juz :(
 
Dziewczyny,

Dziecko napewno dostaje jednorazowa dawke witaminy K w szpitalu, natomiast według nowych zaleceń witamine K nalezy podawać niemowlakowi karmionemu piersią od 2 tygodnia do skończenia 3 miesiąca życia.
Taka informacje dostałam w szpitalu i 2 pediatrow u ktorych bylam tez to potwierdzilo.
Ja podaje wg wskazan 2 dawki dziennie po 0,5 ml no i oczywiscie 1 kropelke witaminy D.

Jest to nowe zalecenie wydane przez IMID razem z nowymi zasadami zywienia niemowląt, stąd może niektórzy lekarze bądź polożne jeszcze o tym nie slyszały.
Witamina K jest bez recepty, można dodatkowo dopytać w aptece.
 
Zeby sie dowiedziec czy dziecko dostalo w szpitalu wit. K wystarczy zajrzec do ksiazeczki zdrowia, ja mam taka pieczatke,ze Macius dostal tuz po urodzeniu 1 mg wit, K. A co do podawania jej jeszcze do 3. miesiaca to musze spytac pediatry, bo mi nic takiego nie mowila.
 
Ja też mam podawać Mateuszkowi witaminę K od drugiego tygodnia życia, ale na przykład przy Lilce, czyli jakieś 2 i pół roku temu było tak,że witaminę K podawali jednorazowo w szpitalu zaraz po urodzeniu i nie trzeba było podawać potem kropelek. Oczywiście dotyczy to dzieci karmionych piersią. Do pediatry mam iść w 2-3 tygodniu zycia Małego i wtedy dostane receptę na witaminę D3, która się podaje po jednej kropelce, do tego dawalismy Lilce też Cebion Multi, czyli zestaw wszystkich witaminek, po trzy kropelki.A USG stawów biodrowych w 6 tygodniu.
 
U mnie się witaminy D nie podaje w ogóle...:dry:
A wit. K mały dostał zaraz po urodzeniu, pytali mnie czy mogą mu podać
 
My właśnie wrociliśmy od lekarza i Jaś dostal sczepionkę...
nawet nie bylo tak źle, tylko troszeczkę sie skrzywił...:-D

za porada lekarza zrobiliśmy szczepionkę skojarzoną powiekszoną o polio i wirus hip

następna dawka za 6 tygodni.

Pielęgniarka powiedziała że generalnie szczepionki skojarzone sa latwiej tolerowane przez dzieci i mniej bolesne.
 
Moja polozna takze chwalila szczepionki skojarzone. Po pierwse mniejszy bol dla dziecka, a po drugie ponoc sa lepsze od tych pojedynczych. Ja dodatkowo szczepie malego przeciw rotawirusom i pneumokokom.
A co do witamin.. Polozna stwierdzila ze na wit. K pewnie zapomnieli mi wypisac recepty w szpitalu. 'Super' :baffled:
 
reklama
polio i hib mamy obowiązkowe to znaczy w pakiecie 5 w 1 i to za każdym razem; w 2, 4 i 6 miesiącu zycia
a czy waszym dzieciaczkom dawano szczepionkę BCG ?? na jakąś tuberculose czy coś takiego? ja właśnie musze mojego zapisać na to szczepienie jak najszybciej
 
Do góry