5 rzeczy nie powinnaś robić, gdy jesteś zła na przyjaciółkę

5 rzeczy nie powinnaś robić, gdy jesteś zła na przyjaciółkę

Jesteś  zła na przyjaciółkę? To się zdarza. Zanim jednak zdecydujesz się jej “wygarnąć”, weź głęboki oddech. Zatrzymaj się na chwilę. W gniewie potrafimy zrobić wiele głupstw - niektórych czynów możesz żałować, a nie będzie można ich już cofnąć.

Dlatego tego absolutnie nie rób:

Nie udawaj, że wszystko jest ok, jeżeli tak nie jest

Przede wszystkim pozwól sobie poczuć złość i nie staraj się go ignorować. Powiedz sobie ”Ok, jestem wkurzona i co teraz mogę zrobić?”. Na początek możesz wziąć głęboki oddech, możesz usiąść i napisać, na jakie zachowanie jesteś zła i co chciałabyś zmienić. Dopiero wtedy, kiedy będziesz wiedziała, jaki chcesz osiągnąć cel, spotkaj się z przyjaciółką i z nią porozmawiaj.

Nie duś w sobie negatywnych emocji, bo będą cię narastać, a w najmniej oczekiwanym i zrozumiałym momencie “wyleją się z ciebie” z niszczycielską siłą. To może być koniec waszej przyjaźni.

I pamiętaj, że problemem nie jest to, czy będziesz się złościć, tylko jak zareagujesz, kiedy to zrobisz.

Nie usuwaj przyjaciółki ze swojego życia

Złość i rozżalenie może spowodować, że będziesz chciała usunąć przyjaciółkę ze swojego życia. W naszych czasach najszybszym sposobem jest blokowanie na FB, Twitterze czy kasowanie numeru telefonu. Czasem to chwila, odruch i… No właśnie, zanim podejmiesz ostateczną decyzję zastanów się, czy rzeczywiście chcesz pójść dalej bez niej. Takie odcięcie może być odebrane jako ostateczność i później trudno będzie wam zbudować zaufanie. Dlatego jeśli jakaś mama po kłótni na forum chce odejść z grupy, zawsze proponuję, żeby poczekała kilka dni i dała szansę koleżanką. Najczęściej wszystko się wyjaśnia:).

Nie obgaduj. No wiem, czasem w kryzysowej sytuacji ma się ochotę wylać pomyje, żeby wszyscy dookoła dowiedzieli się “jaka jest naprawdę ta…”. To jednak może obrócić się przeciwko tobie, bo kiedy twoje emocje opadną, będziesz się kiepsko czuła ze świadomością tego, co zrobiłaś. Po drugie możesz zrazić do siebie mnóstwo osób i dorobić się łątki osoby, która obmawia za plecami, więc nie warto się z  nią kumplować.

Czujesz chęć odwetu? Nie wchodź na Facebooka

Masz ochotę, żeby o twoim nieszczęściu dowiedział się cały świat? Ok. Zacznij pisać powieść. Obiecuję ci, że zanim dojdziesz do drugiego, no ok, do trzeciego rozdziału, twoje emocje opadną. Wylewanie żalu na Facebooku może spowodować, że kilka osób będzie ci kibicować. Tylko one to robią najczęściej z nudów, a nie dlatego, że naprawdę stoją po twojej stronie. A wypisywanie tekstów pt: “ A ja myślałam, że ona jest moją prawdziwa przyjaciółka” itd. nie tylko sprawi, że osoba, której to dotyczy poczuje się urażona, ale w efekcie będzie źle świadczyć o tobie.  

Nie użalaj się nad sobą

Mam nadzieję, że nie jesteś osobą, która uważa, że cały świat jest przeciw niej i z lubością tarza się w poczuciu gniewu i żalu. Jeśli miesiącami nosisz w sobie urazę to znak, że czas pójść na terapię. Po pierwsze będzie to dobre dla twojego zdrowia fizycznego i psychicznego. Po drugie zaczniesz w inny sposób postrzegać osoby, które sa obok ciebie. Czy masz rezygnować z uczuć, których doświadczasz? Oczywiście, że nie, ale co innego, kiedy je akceptujesz i znajdujesz korzystne rozwiązanie, a zupełnie inaczej jest, jeśli uważasz, że możesz się złościć i wściekać tygodniami, bo masz takie prawo.

 

Ładuję...
reklama

Niezbędniki w dziale serwisy partnerskie