Jak pielęgnować przyjaźń?

Jak pielęgnować przyjaźń?

Ty i twoja przyjaciółka jesteście niezwykłym teamem. Porozumiewacie się bez słów. Choć nie spędzacie ze sobą każdej wolnej chwili, to i tak wiecie, że zawsze możecie na siebie liczyć. A kiedy się spotkacie… Tematów do omówienia macie całe morze, no i to wrażenie, że widziałyście się zaledwie wczoraj…

Prawdziwy przyjaciel to skarb, a szczera przyjaźń jest bezcenna. To źródło pozytywnych emocji i uczuć. To bezwarunkowa akceptacja, zrozumienie, wsparcie i pomoc, a także to, co wspólne: zainteresowania, tematy, czas. Psychologowie odkryli, że taka relacja może być bardziej wartościowa psychicznie niż relacje z innymi bliskimi. Uwierzysz?!

Jeśli masz prawdziwą przyjaciółkę, swoją bratnią duszę, jesteś szczęściarą. Musisz jednak wiedzieć o jednym. Przyjaźń, tak jak wszystkie inne cenne relacje, trzeba pielęgnować – wymaga ona pracy i zaangażowania. W przeciwnym razie zwyczajnie obumiera.

Jak pielęgnować przyjaźń?

Choć nie istnieje złota recepta na to, jak utrzymać przyjaźń w świetnej formie, można próbować znaleźć uniwersalny przepis na jej pielęgnowanie. Co jest ważne?

Szczerość, życzliwość i zaufanie

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że szczerość, życzliwość i zaufanie to filary przyjaźni. Nie warto w tej relacji stawiać na inne karty. Mówienie sobie prawdy, która także bywa gorzka, to nasz obowiązek. Na szczęście jest to nieocenione i budujące, naprawdę. Dzięki temu możemy nie tylko mieć poczucie, że ta relacja jest szczera i wyjątkowa, pełna życzliwości i zaufania, ale i samo przyjęcie innej optyki może okazać się cenne i uzdrawiające. Ważne, by krytyka była konstruktywna, pozbawiona złośliwości czy uszczypliwości.

Czas dla siebie

Chaos i tempo życia codziennego narzucają nam swoje reguły i priorytety. Często nie mamy czasu dla siebie, na spotkania towarzyskie i hobby. Na szczęście ilość wspólnie spędzonego czasu nie jest miarą przyjaźni - prawdziwy przyjaciel to rozumie. Znajdź czas na spotkanie – na szczerą rozmowę, wspólną kawę czy wypad do kina. Nie zapomnij o sms-ach, mailach czy rozmowach telefonicznych. To ważne – nie tylko macie ze sobą kontakt, wiecie co się dzieje, ale i dajesz przyjaciółce znać, że jest dla ciebie ważna, że o niej myślisz. Acha! Pamiętaj o wyjątkowych i ważnych dniach, a i świętach przyjaciółki: urodzinach czy imieninach.

Wsparcie

Staraj się być obecna w życiu przyjaciółki, interesuj się jej sprawami, towarzysz jej podczas ważnych momentów – czy to jubileusz, czy stresujące badanie. Śledź wydarzenia w jej życiu, a kiedy trzeba - pocieszaj i wspieraj. Jeśli nie znajdujesz słów, milcz. Po prostu bądź. To ważne, bo obecność bliskiej osoby, która wie i rozumie, dodaje otuchy, ale i skrzydeł. Bywa, że samo wygadanie się, wypłakanie w rękaw i owe kojące wsparcie przynosi ulgę. Zresztą sama na pewno wiesz, że są sytuacje, kiedy milczenie znaczy więcej, niż tysiące słów. Pamiętaj też, że łatwo być przyjacielem na dobre, jednak prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.

Bycie sobą

Lubimy osoby, które są do nas podobne, a i przyjaciół dobieramy tym kluczem. Stąd najczęściej nasi przyjaciele mają podobne do naszych zainteresowanie, przekonania, pochodzą z tej samej grupy wiekowej czy społecznej. W efekcie relacje przyjacielskie nie dość, że wzmacniają poczucie naszej wartości, to dają poczucie bezpieczeństwa i nieskrępowanej swobody. Ale możemy się też zapętlić i wpaść w pułapkę – dążenia do jednolitości i oczekiwań: bliźniaczych wręcz zachowań, wygłaszania tych samych poglądów, deklarowania identycznych myśli i przeżyć. To błąd. Nie narzucaj swego zdania, nie kontruj, nie ograniczaj. Słuchaj, ale nie oceniaj. Bo przyjaźń to symbioza różnych osobowości. Szanujmy swoją odmienność, doceniajmy indywidualność, twórzmy nową, wyjątkową jakość. Bądźmy sobą.


Ładuję...
reklama

Niezbędniki w dziale serwisy partnerskie