Kobiece piękno według Polek

Choć powszechnie uważa się, że Polki są pięknymi kobietami, to zaledwie 2% spośród nas uważa się za atrakcyjne (najlepiej myślą o sobie Brazylijki).

Zdecydowana większość uważa się za przeciętne, a 8% - za ładne. O trwogo! Żadna nie uważa, że jest piękna.

 

Jak my, kobiety, definiujemy piękno

Okazuje się, że w próbach stworzenia definicji nie ograniczamy się wyłącznie do atrakcyjnej powierzchowności, ale dostrzegamy piękno wewnętrzne: charakter, indywidualność, subtelność, zmysłowość, otwartość, inteligencję i pewność siebie. Być może to nastawienie zdecydowało o przeświadczeniu, że nie istnieje jeden uniwersalny wzorzec piękna – czuć się tak może każda z nas, niezależnie od wieku. Na owo poczucie ogromny wpływ mają doświadczenia osobiste: poczucie bycia kochaną, szczęśliwą, spełnioną w związku i życiu codziennym. Ważne jest robienie w życiu tego, co się kocha – wówczas mniejsze znaczenie ma wsparcie fryzjera, kosmetyczki czy sklepów odzieżowych.

Atrakcyjność fizyczna

Piękno to bez wątpienia także atrakcyjność zewnętrzna. Co o niej stanowi? Okazuje się, że przede wszystkim: zadbany wygląd, zdrowa cera, duże oczy, długie rzęsy, zdrowe, lśniące, długie włosy, regularne rysy twarzy, piękny zapach, tajemnicze, przyciągające spojrzenie, proporcjonalna figura, pełne kształty (brak akceptacji dla bardzo szczupłej sylwetki), odpowiedni strój, elegancki, dopasowany do figury. Najbardziej w nas samych podobają nam się oczy, usta i uśmiech, a także włosy. Najmniej zaś brzuch, sylwetka i nogi.

Zadbany wygląd

Funkcjonuje w nas przekonanie, że nie ma brzydkich kobiet, są tylko kobiety zaniedbane. Zadbany wygląd jest kluczowym atrybutem kobiecego piękna - tak twierdzi większość z nas, dlatego dbamy o siebie, zarówno w kontekście pielęgnacji ciała, jak i sprawności fizycznej i zdrowia. Co robimy? Najczęściej stosowane sposoby to używanie perfum, a także makijaż, mycie oraz stylizacja włosów oraz nakładanie kremu na twarz. Dodatkowo stosujemy diety, odchudzamy się, a także dbamy o sprawność fizyczną.

Kobiece piękno – potrzeba redefinicji

 Choć panie zgodnie uznają, że piękno to nie tylko atrakcyjność fizyczna, bowiem – w zasadzie - piękno wewnętrzne jest warunkiem wystarczającym, by określić osobę jako piękną, to zdaniem większości kobiet społeczeństwo w coraz większym stopniu wymaga od kobiet atrakcyjności fizycznej (uważamy także, że piękniejsze kobiety mają w życiu lepiej).

Czujemy presję – zdecydowanie chciałybyśmy, aby kobiece piękno było postrzegane jako coś więcej niż tylko wizualna atrakcyjność. Takie podejście bowiem jest nie tylko krzywdzące dla kobiet, ale i frustrujące – atrakcyjność fizyczną trudno jest osiągnąć. Dlatego tak ważna jest redefinicja piękna – trzeba akcentować jego szerszy aspekt niż tylko fizyczna prezencja. Pozwoli to wielu kobietom spojrzeć na siebie inaczej - dostrzec piękno w sobie.

 ***
Źródło: Raport Dove „Prawdziwe piękno. Redefinicja”, który powstał, aby pomóc kobietom czuć się wyjątkowo oraz dostrzegać swoje piękno.

reklama

Niezbędniki w dziale serwisy partnerskie