Siła sióstr

Siła sióstr

O siostrach Olsen, Radwańskich czy Przybysz z Sistars słyszeli wszyscy. Co ciekawe ich nazwiska pojawiają się nie tylko w kontekście dokonań, ale i… „siły sióstr”. Na szczęście ta niezwykle silna więź, jaka łączy siostry, jest znana nie tylko z pierwszych stron gazet.

Siostrzana relacja

Więź, jaka łączy siostry, niezależnie od swojego charakteru czy intensywności, zawsze jest niezwykła. Psychologowie mówią, że jest nieporównywalna w swym charakterze i intensywności z żadną inną. Na siostrę zawsze możesz liczyć. Dzięki niej wiesz, że nie jesteś sama. No i nikt nie zna cię tak, jak ona. Łączy was niesamowita więź, która daje siłę i energię, jest źródłem wielu uczuć, emocji i przeżyć.

W naszym słowniku termin „siostra” jest równoznaczny z „przyjaciółka”. Kiedyś wydawało nam się, że więź, która nas łączy, jest najsilniejsza na świecie. Teraz wiemy, że cały wszechświat nie byłby w stanie jej pomieścić.

Nie zawsze jednak relacje dwóch dorosłych kobiet są proste i pełne ciepła. Czasem siostry żyją w fantastycznym, przyjacielskim tandemie, ale i bywa, że nieustannie rywalizują i drą ze sobą koty. Mało tego – zdarza się, że nie utrzymują ze sobą stałego kontaktu. Wszystkie siostrzane tandemy mają jednak ze sobą coś wspólnego - gdy jedna siostra znajdzie się w trudnej sytuacji, druga przybędzie jej z pomocą. Bo siła sióstr to potęga.  

Jak się rodzą siostrzane więzi?

Wszystko zaczyna się od domu rodzinnego i rodziców. To tam budowane są fundamenty waszej relacji. To wtedy, na co dzień, się poznajecie, uczycie się komunikować. Powoli przekonujecie się, jak wiele was łączy. Wasze siostrzane więzi i siłę budują rozmowy, zabawy, wspólne posiłki, celebrowanie ważnych momentów, ale i rywalizacja o uwagę rodziców, droczenie się, wspólne buntowanie się przeciw rodzicom, a także kłótnie o zabawki i o to, która pierwsza zajmie łazienkę, a także inne epizody, które wyznaczają codzienny rytm.

To wszystko sprawia, że rodzi się między wami lojalność, zaufanie i poczucie przynależności, które uświadomicie sobie wiele, wiele lat później. Wtedy też zaczynacie rozumieć i siebie, i to, jak wiele macie ze sobą wspólnego. Czujecie wyjątkowość waszej relacji – to, że jesteście ze sobą złączone. A łączy was wiele -  nie tylko geny, przestrzeń życiowa i doświadczenia. Macie wspólne fundamenty.

Siostra – najlepsza przyjaciółka

Dobre, serdeczne relacje z siostrą to wartość nie do przecenienia. To przyjaźń, bliskość i pewność, że na świecie jest ktoś, kto zawsze stanie murem – pomoże, pocieszy, rozśmieszy, zrozumie. Jeśli czujesz z siostra tę niezwykłą więź - jesteście szczęściarami! Koniecznie o to dbajcie.

Moja siostra, choć jest ode mnie dużo starsza, jest moją najlepszą przyjaciółką. Mogę jej powiedzieć wszystko – to moja powierniczka, bratnia dusza, ale i krytyk. Zawsze mnie wspiera, służy radą, ale i jest szczera. To dla mnie bardzo cenne, bo dzięki niej łapię balans, kiedy jestem zagubiona. Ona mnie zna najlepiej na świecie, ale to nie dziwne - kto lepiej zrozumie niż osoba, która zna cię od pieluchy?

Nie zawsze jest kolorowo

Niestety nie zawsze między siostrami jest pięknie i kolorowo. Więzy krwi i wychowywanie się pod jednym dachem nie są gwarancją przyjaźni. Zdarza się, że nie tylko w dzieciństwie, ale i w całkiem dorosłych relacjach sióstr zamiast porozumienia funkcjonują konflikty, generowane przez żal, różnicę zdań i wzajemną niechęć. To wielka strata. Może nadszedł czas, by to zmienić? Jeśli towarzyszą wam złe emocje, wspomnienia, jakieś niewyjaśnione sprawy, warto oczyścić atmosferę, i – co za tym idzie - tę relację.

Jak relacja z siostrą kształtuje nasze postrzeganie siebie i piękna

Intuicyjnie czujemy, że inne kobiety mają moc dawania nam wsparcia w dążeniu do bycia najlepszą wersją samej siebie. To dlatego właśnie szukamy oparcia i potwierdzenia własnej  atrakcyjności u bliskich kobiet.

To dlatego to, jak widzi nas siostra, ma ogromne znaczenie – pozwala czuć się piękniejszą, silniejszą, buduje poczucie własnej wartości.

Relacja z siostra może wnieść wiele w sposób postrzegania siebie. Może dodać skrzydeł, ale także je podciąć. Dlatego dbajmy o te więzi - jeśli będą serdeczne i dobre, wzmocnią odwagę bycia sobą, zachęcą do śmielszego eksperymentowania z własną kobiecością.

Gdy od życzliwej siostry otrzymasz pozytywną informację zwrotną, uwierzysz we własne piękno.

Co robić, by umacniać siostrzane więzi?

To, co zostało wam zaszczepione w rodzinnym domu, to wasz dar i skarb. Musicie o niego dbać. To właśnie dzięki Waszej trosce i miłości z czasem ta siostrzana relacja nabiera głębi, staje się bardziej dojrzała i silna.

Zbudowanie i podtrzymywanie siostrzanych więzi to spore wyzwanie. Co robić, by je umacniać?

  • Troszczcie się o siebie, interesujcie się swoim życiem. Bądźcie blisko.
  • Wspierajcie się w trudnych chwilach. Czasem wystarczy dobre słowo, by wszystko wróciło na swoje miejsce, a mały gest przywraca równowagę światu.
  • Razem się bawcie i śmiejcie. Towarzyszcie sobie tak w trudnych, jak i radosnych chwilach.
  • Utrzymujcie kontakt. Czasem, na co dzień, ciężko jest wygospodarować chwilę, by się spotkać, pójść na kawę czy do kina. Wtedy warto do siebie dzwonić. Starajcie się jednak spotykać twarzą w twarz – nic nie zastąpi takiego kontaktu. Spędzajcie razem święta, towarzyszcie sobie w ważnych dla was chwilach.
  • Rozmawiajcie ze sobą. Bądź dobrym słuchaczem, ale i mów o sobie. Obdarzajcie się zaufaniem i zainteresowaniem. Pamiętaj, by wasze spotkania nie tylko służyły zaspokojeniu ciekawości - co u której słychać. Warto porozmawiać o innych rzeczach, powspominać, a i się razem po prostu  pośmiać, pobyć razem.
  • Pamiętaj o drobnych gestach: na przykład o pączkach z nadzieniem różanym, które tak lubi twoja siostra – kup je,  gdy macie się spotkać na kawie. Pocztówki, smsy, wiadomości, pamiątki z wakacji – to bardzo miłe gesty, które tak obdarowanej, jak i tobie, sprawia wiele radości.
Ładuję...
reklama

Niezbędniki w dziale serwisy partnerskie