Wrogowie przyjaźni

Wrogowie przyjaźni

Prawdziwy przyjaciel to skarb. To osoba, która akceptuje cię taką, jaką jesteś. Zna twoje słabości, ale tej wiedzy nigdy nie wykorzystuje. Nie zazdrości, wspiera, jest szczera i godna zaufania. Zawsze można na nią liczyć.

Przyjaźń ma swoje prawa, jest wymagająca – trzeba ją pielęgnować i dbać o nią na każdym etapie, by nie pozostała jedynie pięknym wspomnieniem. Niestety łatwo ją także stracić. Żyjemy w ciekawych, ale trudnych czasach. Rytm nadaje pęd za sukcesem i spełnieniem – finansowym, osobistym, zawodowym. Czujemy presję - trzeba mieć wiele siły i zdrowego rozsądku, by się nie pogubić. W takim tyglu emocji i zdarzeń przyjaźń ma wielu wrogów.

Zazdrość

Twoja przyjaciółka ma to, o czym marzysz: piękne mieszkanie, domek na wsi, udane dzieci, wybitną pensję (niepotrzebne skreślić). I bardzo jej tego zazdrościsz.

Cóż – tak to już jest, że zazdrościmy innym różnych rzeczy, to naturalne. Samo uczucie nie wydaje się być niebezpieczne, o ile nie spala – nie gryzie do tego stopnia, że popadamy w przygnębienie i życzymy, by komuś powinęła się noga. Dlatego jeśli zazdrościsz i czujesz, że sytuacja wymyka się spod kontroli, powiedz: stop! Twoja zazdrość, silniejsza z dnia na dzień, prędzej czy później stanie się destrukcyjna, zabije przyjaźń. Trzymaj ją w ryzach, przewartościuj, co trzeba, odpowiedz sobie na pytanie, czy warto tak ryzykować. Odpowiedź jest prosta.

Rywalizacja

Zawsze marzyłaś o tym, by wspiąć się na szczyty kariery zawodowej, chwilowo jednak musiałaś odpuścić – realizujesz się na urlopie macierzyńskim. Tymczasem twoja przyjaciółka złapała wiatr w żagle -  jest na topie. Nie możesz sobie dać z tym rady, no aż cię skręca. Między wami pojawiła się ta trzecia - rywalizacja.

Rywalizacja sama w sobie nie jest zła, a wręcz przeciwnie - jest rozwojowa, motywująca, niemniej towarzyszy jej pewne napięcie, przez co pryska czar nieskrępowania, luzu i poczucia bezpieczeństwa. Dlatego na rywalizację w przyjaźni po prostu nie ma miejsca - odpuść. Przyjaciół trzeba wspierać, cieszyć się ich szczęściem i z niego czerpać.

Naruszanie terytorium

Choć może ci się wydawać niedorzeczne, naprawdę także po zakończeniu gimnazjum zdarzają się sytuacje, kiedy jedna przyjaciółka narusza terytorium drugiej, znaczy prowokuje, kokietuje, jednym słowem podrywa jej faceta. To absolutnie niedopuszczalne. Nie wolno się bawić ani czyimiś uczuciami, ani sytuacją. Nie jest dobrze, gdy dowartościowujemy się cudzym kosztem, tracimy energię na udowadnianie, że oto jestem fajniejsza, bardziej atrakcyjna i w ogóle cool. To nie prowadzi do niczego dobrego, w przyjaźni zwłaszcza. Zresztą hm… Ustalmy jedno - mąż przyjaciółki nie jest takim zwykłym facetem. To zupełnie inna kategoria.

Nieszczerość

Szczerość, lojalność i zaufanie to filary przyjaźni – bez nich nic się nie uda, bo nie ma na czym budować. Dlatego kłamstwa, plotki czy złośliwości w stosunku do przyjaciółki nie wróżą niczego dobrego. Trzymaj fason zawsze – nawet wówczas, gdy macie słabszy okres lub przyjaciółka nieprawdopodobnie cię zirytowała. Czasem warto ugryźć się w język – zwłaszcza wtedy, gdy twoja krytyka nie jest ani konstruktywna, ani życzliwa. Pamiętaj, jak wiele masz do stracenia. Z kolei nie bój się wyznać przyjaciółce nawet bolesnej prawdy wówczas, gdy ta ma szanse odmienić jej życie, pomóc nabrać dystansu, uchronić ją przed kompromitacją bądź złym ruchem. Na tym polega przyjaźń.

Zapominanie o ważnych sprawach

W chaosie codzienności, pomiędzy drobiazgami i sprawami do załatwienia często tracimy głowę i zapominamy o ważnych sprawach -  gubimy priorytety, zatracamy siebie. Absorbuje nas samorealizacja i obowiązki dnia codziennego – ogarnianie wszelkich aspektów rzeczywistości to podstawa. I tak zapominamy o ważnych dla innych datach – urodzinach, terminach operacji, jubileuszach. Zapominamy o spotkaniach, rozmowach, drobnych gestach. Nie masz czasu na spotkanie z przyjaciółką? Od czego są rozmowy telefoniczne, SMS-y czy maile. Choć nic nie zastąpi szczerej rozmowy w cztery oczy, dobre i to. Podtrzymujcie relację i zawsze bądźcie gdzieś blisko siebie.


Ładuję...
reklama

Niezbędniki w dziale serwisy partnerskie