Jak chronić dziecko przed komarami?

Jak chronić dziecko przed komarami?

Komary dają się nam we znaki od późnej wiosny po wczesną jesień. Choć są małe, potrafią nieźle zaleźć za skórę, a skutki ich użądleń są nieprzyjemne, szczególnie dla dzieci. Miejsce ukąszenia swędzi i piecze, a i bywa, że dochodzi do reakcji alergicznej. Na szczęście przed komarami możemy się skutecznie chronić - zarówno w domu, jak i na spacerze.

Używaj repelentów

Repelenty (w spray’u, żelu, w formie roll-on), czyli środki odstraszające owady, są skuteczną bronią. Pamiętaj jednak, by wybrać taki, który jest bezpieczny dla małych dzieci.

Najlepszym rozwiązaniem są specyfiki naturalne, przeznaczone dla niemowląt i dzieci, które nie zawierają alkoholu, barwników i parabenów (i DEET, który jest głównym czynnym składnikiem większości preparatów, a którego stosowanie nie jest zalecane). Jeśli używasz preparatów przypadkowych, nie stosuj ich bezpośrednio na skórę dziecka –spryskaj wyłącznie ubranie, ewentualnie swoją dłoń, a potem dotknij nią skóry dziecka. Idąc na spacer koniecznie zabierz preparat ze sobą.

Stosuj olejki eteryczne

Stosuj olejki eteryczne – waniliowy, cytrynowy, lawendowy czy miętowy. Możesz nimi spryskać ubranko dziecka lub materiały wokół niego (np. wózka, którego używacie, kocyka).

Unikaj sadzawek wieczorową porą

Unikaj spacerów w miejscach i o porach, w których komary atakują szczególnie. Okolice sadzawek, rzek i innych zbiorników wodnych, a także tereny podmokłe, zwłaszcza wieczorami, nie są wskazane. Pamiętaj, że komary lubią miejsca cieniste i wilgotne – idąc w takie miejsce o zabezpieczenie dziecka zadbaj szczególnie.

Zadbaj o odpowiednie ubranie

Wychodząc na dwór, zwłaszcza wieczorem, zakładaj dziecku ubranie, które zakrywa jak największą powierzchnię ciała. Nie zapomnij o czapce z daszkiem i zakrywających stopę bucikach. Warto zakładać jasne ubrania – na nich komary są bardziej widoczne.

Zabezpiecz otoczenie dziecka

Zabezpiecz wózek malucha i mieszkanie przed nieproszonymi gośćmi.

A może witamina B?

Dzieci powyżej 4. roku życia można wesprzeć suplementacją – podając witaminę B. Po jej spożyciu skóra wydziela zapach, który skutecznie odstrasza komary.

reklama