reklama
Jak chronić dziecko przed komarami?

Jak chronić dziecko przed komarami?

Komary dają się nam we znaki od późnej wiosny po wczesną jesień. Choć są małe, potrafią nieźle zaleźć za skórę, a skutki ich użądleń są nieprzyjemne, szczególnie dla dzieci. Miejsce ukąszenia swędzi i piecze, a i bywa, że dochodzi do reakcji alergicznej. Na szczęście przed komarami możemy się skutecznie chronić - zarówno w domu, jak i na spacerze.

Używaj repelentów

Repelenty (w spray’u, żelu, w formie roll-on), czyli środki odstraszające owady, są skuteczną bronią. Pamiętaj jednak, by wybrać taki, który jest bezpieczny dla małych dzieci.

Najlepszym rozwiązaniem są specyfiki naturalne, przeznaczone dla niemowląt i dzieci, które nie zawierają alkoholu, barwników i parabenów (i DEET, który jest głównym czynnym składnikiem większości preparatów, a którego stosowanie nie jest zalecane). Jeśli używasz preparatów przypadkowych, nie stosuj ich bezpośrednio na skórę dziecka –spryskaj wyłącznie ubranie, ewentualnie swoją dłoń, a potem dotknij nią skóry dziecka. Idąc na spacer koniecznie zabierz preparat ze sobą.

Stosuj olejki eteryczne

Stosuj olejki eteryczne – waniliowy, cytrynowy, lawendowy czy miętowy. Możesz nimi spryskać ubranko dziecka lub materiały wokół niego (np. wózka, którego używacie, kocyka).

Unikaj sadzawek wieczorową porą

Unikaj spacerów w miejscach i o porach, w których komary atakują szczególnie. Okolice sadzawek, rzek i innych zbiorników wodnych, a także tereny podmokłe, zwłaszcza wieczorami, nie są wskazane. Pamiętaj, że komary lubią miejsca cieniste i wilgotne – idąc w takie miejsce o zabezpieczenie dziecka zadbaj szczególnie.

Zadbaj o odpowiednie ubranie

Wychodząc na dwór, zwłaszcza wieczorem, zakładaj dziecku ubranie, które zakrywa jak największą powierzchnię ciała. Nie zapomnij o czapce z daszkiem i zakrywających stopę bucikach. Warto zakładać jasne ubrania – na nich komary są bardziej widoczne.

Zabezpiecz otoczenie dziecka

Zabezpiecz wózek malucha i mieszkanie przed nieproszonymi gośćmi.

A może witamina B?

Dzieci powyżej 4. roku życia można wesprzeć suplementacją – podając witaminę B. Po jej spożyciu skóra wydziela zapach, który skutecznie odstrasza komary.

reklama
reklama