Astma to jedna z częstszych przyczyn duszności, do której przyjeżdżają zespoły ratownictwa medycznego. Jest stanem zapalnym najmniejszych dróg oddechowych - oskrzelików. Te maleńkie rurki mogą ulec zapaleniu i wydzielać nadmierne ilości śluzu, powodując poważne trudności w oddychaniu. Jest to znane jako atak astmy. Przyczyną astmy jest połączenie czynników środowiskowych i genetycznych.

Atak astmy jest zwykle wywoływany przez coś - alergen (np. pyłki, kurz, emisje z pojazdów, sadza itp.), mroźne powietrze lub drażniące zapachy.

Zazwyczaj atak astmy charakteryzują następujące objawy:

Atak astmy u dzieci może trwać nawet kilka godzin. Zazwyczaj kończy się odkrztuszaniem śluzowatej wydzieliny.

Pamiętaj, że nie muszą wystąpić wszystkie z tych objawów.

Jak pomóc dziecku podczas ataku astmy?

Krok 1. Jeśli przyczyna ataku jest znana np. jest to jakiś czynnik zewnętrzny, usuń go. Wywietrz pomieszczenie lub wyprowadź dziecko na zewnątrz.

Krok 2: Posadź dziecko w pozycji, która będzie najbardziej komfortowa dla oddechu. Nie zmuszaj dziecka do położenia się (w czasie napadu duszności zazwyczaj dziecko woli siedzieć i podpierać się rękami).

Krok 3: Znajdź leki. W przypadku wystąpienia duszności należy podać dziecku wziewnie leki rozkurczający oskrzela.

Krok 4: Pomóż dziecku skorzystać z leków lub podaj samodzielnie. Większość dzieci powinna używać inhalatora z tzw. tubą. Tuba ułatwia przyjmowanie leków.

Krok 5: Zapewnij dziecku spokój i zachęcaj do spokojnego oddychania.

Krok 6: Jeśli lek nie przyniesie żadnego efektu, dziecko zaczyna być senne/wyczerpane lub jeśli nie ma dostępu do leków, natychmiast wezwij pogotowie ratunkowe.

Jeśli dziecko straci przytomność, udrożnij drogi oddechowe, odchylając głowę do tyłu i sprawdzając, czy oddycha normalne. Jeśli oddycha, połóż je w pozycji bezpiecznej. Jeśli nie oddycha, rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową (CPR).

Ataki astmy mogą wydawać się przerażające, ale powinno się dołożyć wszelkich starań, aby zachować spokój i kontrolę sytuacji. Nie zwlekaj z wezwaniem pomocy w razie nagłego ataku.

Dla bezpieczeństwa dziecko może na nadgarstku lub kostce nosić informacje ze szczegółami postępowania w czasie ataku. Powinno też mieć leki w szkole lub przedszkolu.