reklama

Różyczka

Różyczka to choroba zakaźna wieku dziecięcego, którą wywołuje wirus różyczki. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, wirus namnaża się w drogach oddechowych. Różyczka należy do chorób zakaźnych, które są stosunkowo niegroźne dla dzieci, szczególnie na nią muszą uważać kobiety, które są w pierwszych tygodniach ciąży - dla nich staje się bowiem śmiertelnie niebezpieczna.

Objawy różyczki

Różyczka to jedna z najłagodniejszych chorób zakaźnych, która czasami przechodzi bezobjawowo (około połowa przypadków). Okres wylęgania wynosi od 2–3 tygodni, a 7 dni przed wystąpieniem wysypki zaczyna się okres zaraźliwości, który kończy się 3-5 dni po wystąpieniu wysypki. Przebycie choroby powoduje trwałą odporność. Typowym dla różyczki objawem jest pojawienie się bladoróżowej wysypki, która wędruje od czoła w dół ciała. Dodatkowo występuje gorączka, a z czasem małe plamki zlewają się w jedną, dając wrażenie czerwonej skóry. Różyczce towarzyszy również powiększenie węzłów chłonnych i ból przy ich dotykaniu. W ciągu 2–3 dni wysypka znika i nie pozostawia żadnych śladów, często jednak powoduje świąd.

 

reklama

Powikłania różyczki

W przebiegu różyczki zdarzają się powikłania: zapalenia stawów, zaburzenia krzepnięcia krwi, czasem zapalenie mózgu, plamica różyczkowa czy różyczkowe zapalenie stawów. Różyczka może spowodować poważne wady rozwojowe u płodu, jeśli zachoruje kobieta w ciąży (do 12 tygodnia).

Leczenie różyczki

jest wyłącznie objawowe. Podaje się tylko leki obniżające gorączkę. Ewentualne zapobieganie zakażeniu stosuje się wobec kobiet ciężarnych (po ewentualnym kontakcie z wirusem podaje się gamma-globulinę).

mzb

Ocena: 5 z 5. Ocen: 2

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: