W co się bawić z dwulatkiem?

W co się bawić z dwulatkiem?

Dwa lata to świetny wiek, aby rozpocząć zabawę ze sztuką. Warto zacząć od zwykłych wydzieranek – dziecko nakleja na papier kawałki kolorowego papieru.

Jeśli maluch ma jeszcze słabe ręce, dla ułatwienia można mu pociąć papier w paski (taki pasek łatwiej rozerwać). Klej powinien być w sztyfcie. Papier może być różnokolorowy, można też zdecydować się na odcienie jednego koloru (np. niebieskiego – „pada deszcz” lub od żółci do brązu „lecą liście”).

Niektóre dzieci w tym wieku chętnie malują palcami – można kupić do tego celu specjalne farby lub zrobić je samemu. Jeśli jednak dziecko wzdryga się przed zamoczeniem rąk w kolorowej mazi – nie warto go nawet nakłaniać.

Nawet kiedy wykonujemy swoje codzienne obowiązki możemy towarzyszącemu nam maluchowi zaproponować świetną zabawę: zdejmowanie skarpet z suszarki może stać się zabawą w dobieranie do pary, segregowanie, a na koniec rzucanie do celu (to znaczy do szuflady). Segregować można także sztućce (wyjmowane ze zmywarki i umieszczane w odpowiednich przegródkach) czy autka i misie układane na półce.

reklama

Dzięki takim zabawom dziecko szybko opanuje pojęcia: duży, większy, mały, mniejszy, góra, dół, a także nazwy kolorów. Jeśli dodacie element rywalizacji (kto szybciej, więcej i dalej) to w taki sposób wciągniecie do pomocy także starsze dziecko.

Dwulatek chętnie naśladuje, dlatego przypomnij sobie zabawę w „Ojca Wirgiliusza” - to dobra okazja do rozładowania energii w deszczowy dzień. Próbując powtórzyć pokazywane przez ciebie gesty, dziecko uczy się obserwacji i zapamiętywania. Można też bawić się w „logopedyczną” wersję tej zabawy: dziecko powtarza ruchy języka, wymowę głosek itp. - wspomoże to jego wymowę. 

Joanna Górnisiewicz

Ocena: 0.5 z 5. Ocen: 1

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: