Drgawki gorączkowe to napad drgawkowy, który występuje, gdy temperatura ciała dziecka wzrasta. Napady gorączkowe występują u 5% dzieci w wieku od 18 miesięcy do 5 lat. Najczęściej występują podczas infekcji wirusowych, rzadziej bakteryjnych.

Objawy drgawek gorączkowych

Nazwa "drgawki" jest myląca, ponieważ podczas ataku niekoniecznie muszą pojawić się drżenia rąk i nóg. Czasem dziecko nagle blednie, sinieje i traci kontakt z otoczeniem.

Pierwsza pomoc. Drgawki gorączkowe

Większość drgawek gorączkowych trwa tylko około 5 minut.

  1. Zapisz czas rozpoczęcia ataku.
  2. Umieść dziecko na boku, najlepiej na miękkiej powierzchni lub weź je na ręce z głowa pochyloną ku dołowi.
  3. Usuń wszelkie zagrożenia z otoczenia dziecka.
  4. Zdejmij lub rozluźnij ubranka, żeby pomóc dziecku ochłodzić się.
  5. Jeśli to kolejny atak i lekarz przepisał dziecku przeciwdrgawkowy lek we wlewce doodbytniczej, podaj mu go w czasie ataku. Koniecznie całą dawkę leku!

Uwaga podczas ataku: Nie umieszczaj niczego w ustach dziecka. Nie podawaj mu leków doustnych. Nie staraj się stłumić drgawek, unieruchamiając dziecko.

Kiedy wezwać pogotowie?

Czego można spodziewać się po napadzie u dziecka:

Pozostaw dziecko w pozycji na boku za względu na bezpieczeństwo oraz łatwiejsze oddychanie. Podaj lek przeciwgorączkowy w postaci czopka (jeśli wcześniej nie dostało leku).

Odradzamy chłodzące kąpiele, bo mogą wywołać ponowny atak. Kąpiele robi się, kiedy temperatura dopiero rośnie. Poczekaj na przyjazd lekarza.