13 miesiąc życia dziecka

13 miesiąc życia dziecka - rozwój i rady

13 miesiąc życia dziecka

Trzynastomiesięczne dziecko prawdopodobnie umie już chodzić, co pozwala mu wejść na zupełnie inny, wyższy poziom rozwoju. Dzięki temu, że jest mobilne, może samodzielnie poznawać świat, doświadczać go i zdobywać, co wpływa na szybki rozwój intelektualny, ale także emocjonalny i społeczny.

Rozwój fizyczny w 13 miesiącu życia dziecka

Jak wygląda rozwój fizyczny w 13. miesiącu życia? Co dziecko już potrafi?

  • Dziecko samo wstaje, stoi samodzielnie bądź podtrzymując się (jeśli chcesz mu pomóc, nie podnoś maluszka, kiedy tylko upadnie – pamiętaj, że dziecko musi nauczyć się równowagi, a upadanie i wstawanie to świetny trening)
  • Podtrzymywane za rączki stawia swoje pierwsze kroki, przytrzymując się czegoś, przesuwa się z jednego miejsca na drugie (nie prowadzaj malucha na siłę, dawaj odpoczywać, pomyśl o pierwszych bucikach)
  • Zdarza się, że smyk ma za sobą swoje pierwsze samodzielne próby chodzenia (zadbaj o bezpieczeństwo - zlikwiduj dywaniki, serwety i rzeczy, które maluch może ściągnąć na siebie, zabezpiecz ostre kanty i schody)
  • Podnosi się z siadu do pozycji pionowej, siada bez podtrzymywania (umiejętność ta jest niezwykle cenna nie tylko ze względu na możliwość ćwiczenia mięśni nóg - przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy podczas biegania maluchowi przypomni się, że przecież miał wybudować wieżę z klocków)
  • Maluch doskonali swą sprawność dłoni - coraz pewniej trzyma kubek, wkłada małe przedmioty do pudełka, próbuje jeść sztućcami (pozwalaj na próby, dawaj dziecku do zabawy rzeczy, które pozwolą mu doskonalić małą motorykę).
  • W trzynastym miesiącu życia dziecko potrzebuje przynajmniej jednej drzemki w ciągu dnia (jeśli malec podsypia jeszcze dwa razy dziennie, powoli możesz zacząć odzwyczajać go od rytmu niemowlęcego – zyskacie więcej czasu na wspólne odkrywanie świata).

W tym okresie często u dzieci występuje gorszy apetyt (nie denerwuj się, jest to typowe dla tego okresu, a spowodowane jest uczeniem się nowych aktywności. Czasem niechęć do jedzenia, kąpania, ubierania się może też wynikać z chęci bycia samodzielna i niezależną osobą. Pamiętaj, że o ile w ciągu pierwszych 12 miesięcy dziecko lawinowo przybierało na wadze, to w 2 roku życia powinno przybrać zaledwie 2 kg w ciągu całego roku.

reklama

Rozwój intelektualny w 13 miesiącu życia

W trzynastomiesięcznym dziecku budzi się ciekawość odkrywcy, niezależność i samodzielność buntownika (to okres, kiedy jest ono wszystkiego ciekawe, uwielbia buszowanie po okolicy, a ukochanym zajęciem domowym jest wyjmowanie rzeczy z szuflad i studiowanie kurków z gazem – koniecznie zabezpiecz pomieszczenia)

Potrafi wyrażać swoje potrzeby i cała gamę emocji - nie tylko za pomocą płaczu.13. miesięczny maluch jest sprytny i umie dopiąć swego. Ma także potrzebę wyrażania siebie i… własnego zdania. Robi to na wszelkie możliwe sposoby, co jest źródłem wielu fantastycznych wspomnień i anegdot.

Maluch to mały bystrzak - wkłada większe zabawki w mniejsze (czy macie sorter?), a także precyzyjny – umie trafić w mały guziczek czy pokazać oko misia. Być może umie nawet trzymać małe sztućce czy kredki (te ostatnie na tyle pewnie, że maluje swoje pierwsze arcydzieła. Koniecznie kupcie bezpieczne, nietoksyczne i wygodne dla małej rączki kredki).

Wykonuje proste polecenia, rozumie całkiem sporo słów, choć sam – jeśli wypowiada – to jedno, może dwa. Ile za to potrafi powiedzieć w swoim własnym języku! Rozmawiaj z maluszkiem – zadawaj pytania, zachęcaj do udzielania odpowiedzi.

Wskazuje części ciała, przedmioty.  Baw się z dzieckiem – to nie tylko świetny sposób spędzania wolnego czasu, ale i inwestycja w zasoby intelektualne dziecka. Nauka poprzez zabawę jest bardzo efektywna – dzieci chłoną wiedzę w sposób naturalny.

Dziecko jest ciekawe świata, a nabyte już umiejętności przemieszczania się sprawiają, ze jest małym odkrywcą. Zadbaj o to, by otoczenie było bezpieczne. W najbliższym czasie maluch zajrzy bowiem do wszystkich szuflad i kątów.

Dbaj o to, by w zasięgu malca nie było drobnych przedmiotów: guzików, baterii czy monet, chowaj przed nim chemikalia: środki piorące czy do czyszczenia. Pamiętaj, by nie spuszczać dziecka z oka (nawet jeśli ci się wydaje, że nic mu nie grozi, bo wszystkie kontakty, rogi i niebezpieczne powierzchnie są zabezpieczone).

To jest także ten moment, kiedy dziecko uczy się, co mu wolno, a co nie, co może być niebezpieczne (kuchenka gazowa, gniazdko elektryczne). Nie przeceniaj dziecka i nie idź na żywioł. Nie do końca bowiem sprawdza się tu powiedzenie, że najlepiej uczyć się na błędach.

Rozwój społeczny w 13 miesiącu życia

Maluch, który skończył 13. miesięcy, niechętnie bawi się z kimkolwiek innym niż mama (choć na fascynację tatą i ciekawość innymi ludźmi przyjdzie jeszcze czas, już teraz zachęcaj malucha, by bawił się z kimś innym niż ty). Jest raczej nieufny wobec obcych i niekoniecznie są mu oni potrzebni.

Choć dziecko staje się coraz bardziej niezależne i próbuje chodzić własnymi ścieżkami, wciąż bardzo potrzebuje bliskości mamy. Może się też pojawić lęk przed rozstaniem

Maluch próbuje być samodzielny, możesz zauważyć pierwsze próby buntu przeciwko porządkowi, który mu się zdecydowanie nie podoba. Z niemowlaka, któremu do szczęścia potrzeba mleka, suchej pieluszki i bliskości mamy, staje się małym indywidualistą, który zaczyna wiedzieć (choć może bardziej czuć), czego chce.


Pamiętaj, że rozwój dziecka to sprawa indywidualna – każdy maluch rozwija się w swoim własnym tempie, a powyższe wiadomości mają charakter informacyjny.

Wsparcie merytoryczne: Murkoff H., Eisenberg A., Hathaway B.S.N., Drugi i trzeci rok życia dziecka, Poznań 2006


 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: