Pozycję boczną ustaloną (tzw. pozycja bezpieczna) stosuje się w trakcie udzielania pierwszej pomocy osobom, które zasłabły, uległy wypadkowi bądź straciły przytomność w różnych okolicznościach. Warunkiem jej zastosowania jest brak urazów oraz zachowanie własnego oddechu. W sytuacji bowiem, gdy nieprzytomne niemowlę bądź dziecko nie oddycha, co obserwuje się podczas oceny jego stanu, należy bezzwłocznie przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową. W obydwóch przypadkach do małego pacjenta należy wezwać pomoc medyczną.

Pozycja bezpieczna u dziecka

Nieprzytomne dziecko, które prawidłowo oddycha, powinno być ułożone na boku. Istnieje kilka wariantów pozycji bezpiecznej, niemniej zawsze celem takiego ułożenia jest zapobiegnięcie niedrożości dróg oddechowych oraz zmniejszenie prawdopodobieństwa przedostania się do górnych dróg oddechowych takich płynów jak ślina czy wymiociny, a także zapobieganie blokowania gardła przez język.

Pozycja bezpieczna zmniejsza ryzyko groźnego zadławienia i pozwala w bezpieczny sposób oczekiwać na przyjazd i pomoc ratowników medycznych.

Aby ułożyć dziecko z pozycji bezpiecznej, zwanej także pozycją ustaloną, należy pamiętać, by:

Ważne jest także, aby dziecko nie leżało zbyt długo w jednej pozycji. Gdy minie 30 minut, należy przewrócić je na drugi bok.