Co wlać do kubeczka?

Co wlać do kubeczka?

Kiedy dziecko jest karmione wyłącznie piersią, nie potrzebuje dodatkowego płynu, który ugasi jego pragnienie. Jednak gdy maluch zaczyna jeść coraz więcej stałych produktów, wówczas można podać mu coś do picia. Co nalać brzdącowi do kubeczka: sok, herbatę czy wodę? Przeczytaj poniższy tekst, a dowiesz się, co wybrać.

Które soki są dobre dla niemowlęcia a które dla kilkulatka?

Niemowlętom i dzieciom do 3. roku życia podajemy soki specjalnie dla nich przygotowane, są to tzw. produkty specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Znajdziesz je na półce obok kaszek, obiadków i deserków dla niemowląt. Zwykle najpierw niemowlęta otrzymują do picia sok jabłkowy, ale nie więcej niż 150 ml dziennie. Starsze dzieci, powyżej 3 r.ż. mogą pić soki dla dorosłych, jednak zawsze wybieraj 100% sok - bez cukru. To bardzo ważne, czasami kolorowe opakowania przypominające soki mogą cię zmylić i wówczas zamiast soku dziecko dostaje napój w którym jest ok. 30% soku reszta to woda i cukier. Soki mętne są bardziej wartościowe, bo oprócz witamin dostarczą również błonnik pokarmowy. Pamiętaj jednak, że są również bardziej sycące, więc nie tylko gaszą pragnienie, ale mogą zahamować apetyt.

reklama

Czy można podawać kompot?

Kompoty bardzo dobrze nadają się dla dzieci - ważne, aby nie gotować ich bardzo długo, bo wówczas tracą więcej witamin, a i nie przesładzać. W upalne dni kompot będzie świetny, zdrowym napojem.

Czy można podawać herbatkę? Jeśli tak, to jaką?

Nie podajemy dzieciom herbaty czarnej. W szklance parzonej przez pięć minut herbaty znajduje się 60 miligramów kofeiny - to tyle samo, co w kawie (dlatego dziecko może być po niej rozdrażnione). Jeśli w twoim domu jest tradycja picia herbaty, koniecznie musi być to słaby napar. Świetnie sprawdzą się herbaty owocowe. Powinny być z naturalnego suszu np. z dzikiej róży, a nie granulowane (zawierają dużo cukru). Można podawać ją na ciepło, ale również schłodzoną. Herbatki ziołowe częściej podawane są niemowlętom z powodu różnych dolegliwości np. na wzdęcia.

reklama

Czy każda woda jest dobra dla malucha?

Tak, pod warunkiem że jest świeża, niskozmineralizowana lub średniozmineralizowana, a także niegazowana. Woda nie ma kalorii, a świetnie gasi pragnienie. Dobrze jest korzystać z wody butelkowej, bo jej skład jest stały. Nie oznacza to, że woda z kranu jest niebezpieczna dla zdrowia. Ona również jest pod ścisłą kontrolą, ale nie ma gwarancji, w jakim stanie są rury, którymi dociera do domów.

Dzieciom do 3 roku życia, a zwłaszcza niemowlętom, zalecana jest woda niskozmineralizowana, ponieważ ich nerki nie potrafią jeszcze efektywnie usunąć nadmiaru składników mineralnych (dlatego nie należy ich nimi przeciążać). Woda powinna być niegazowana. Bąbelki to nic innego jak dwutlenek węgla, a ten może wywołać nadkwaśność lub wzdęcia. Starszemu dziecku możesz podać wodę smakową, ale zawsze uważnie czytaj etykiety, czy nie ma w niej sztucznych dodatków i nadmiaru cukru. Kupując duże ilości wody, pamiętaj o ich właściwych przechowywaniu. Po otwarciu woda powinna być zużyta w ciągu 48h, po tym czasie mogą się w niej namnażać bakterie. Dlatego po pierwsze nie wolno pić wody bezpośrednio z butelki po drugie najlepiej przechowywać ją w lodówce.

Pamiętaj że woda jest zawarta również w warzywach i owocach, zupie, mleku. Nie martw się więc, jeśli dziecko nie wypija 1,5 l dziennie.

reklama

dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: