Czy zbyt duża ilość soków może wywołać biegunkę?

Czy zbyt duża ilość soków może wywołać biegunkę?

Dzieci często miewają biegunki. Powodów może być wiele – zatrucie pokarmowe, niestrawność, alergia czy infekcja wirusowa. Czy wiesz, że biegunkę może wywołać także zbyt duża ilość soków?

Kiedy mówimy o biegunce?

O biegunce mówimy wtedy, gdy dziecko często się wypróżnia, a stolce mają rzadką konsystencję (są płynne, pojawia się w nich także krew czy śluz).

reklama

Soki w codziennej diecie dzieci należy ograniczać

Soki owocowe (wyciskane, nie nektary czy napoje), choć zdrowe (co potwierdza awans owoców w nowej piramidzie żywieniowej), nie mogą być nadużywane. Krótko mówiąc nie można ich pić bez ograniczeń, bo ich nadmiar może być po prostu szkodliwy.

Po pierwsze - ponieważ są sycące i kaloryczne, zmniejszają apetyt dziecka na bardziej wartościowe (pod względem odżywczym jedzenie). To częsta przyczyna bycia niejadkiem. Po drugie - dzieci, które piją dużo soków owocowych, są bardziej niż inne narażone na próchnicę, nadwagę, dolegliwości jelitowe, a także biegunki (także ze względu na dużą ilość cukrów prostych).

Nie należy przekraczać zalecanej ilości soku owocowego. Soki nie służą do zaspokajania pragnienia – to zadanie dla wody. Sok należy podawać dziecku sporadycznie.

Zbyt duża ilość soku może wywołać biegunkę

Zbyt duża ilość soków w diecie przedszkolaków może być przyczyną dolegliwości ze strony układu pokarmowego (wzdęcia, ból brzucha), jak i biegunek (w tym tzw. „biegunki pędraków”, tj. okresowo pojawiających się luźnych, tłustych i śluzowatych stolców zawierających niestrawione resztki pokarmu).

reklama

Ile soku może wypić dziecko?

Wiek dziecka Ilość soku w codziennej diecie
Dzieci do 6. miesiąca życia nie powinny spożywać soków
Dzieci od 6. miesiąca do 6 lat do 170 ml dziennie
Starsze dzieci do ok. 300 ml dziennie

Leczenie biegunki

Przy leczeniu biegunki bardzo ważna jest lekkostrawna dieta, odpoczynek i odpowiednie nawadnianie. Ważne, by do picia podawać dziecku wyłącznie wodę i w razie konieczności elektrolity. Nie wolno podawać soków owocowych, które mogą dodatkowo podrażniać jelita ze względu na nadmierną zawartość cukrów.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: